Image003-11.jpg

Pravidla pro nákup tlakového čističe

27. 05. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Tlakový čistič dokáže rychle a kvalitně umýt chodník v zahradě, nářadí i auto nebo kolo. Při výběru bývá nejtěžší se rozhodnout, jak kvalitní a výkonný stroj potřebujete. Pro občasné práce kolem domu postačí základní typ […]

Tlakový čistič dokáže rychle a kvalitně umýt chodník v zahradě, nářadí i auto nebo kolo. Při výběru bývá nejtěžší se rozhodnout, jak kvalitní a výkonný stroj potřebujete.

Pro občasné práce kolem domu postačí základní typ tlakové myčky neboli wapky. Ovšem pokud s ní plánujete čistit každý víkend parkovací stání pro dvě auta, chodník a fasádu, potřebujete mnohem výkonnější stroj. V nabídce proto hledejte kompromis mezi cenou, mycím výkonem a dostačující kvalitou odpovídající způsobu využití.

 

Průtok versus výkon

I ta nejmenší myčka bude stříkat vodu pod takovým tlakem, že s ní můžete poškodit starší lak na dřevěném plotu nebo poškodit auto či lamely chladiče. Síla proudící vody je velká. Proto se doporučuje pořídit čistič s regulací výkonu. Ne vždy platí, že nejvyšší tlak je výhodný a nutný. Proto se při práci doporučuje začít na minimu a opatrně přidávat. Někdo ovšem tvrdí, že regulace výkonu je pouhý marketingový tah a zcela prý postačí stroj bez této vymoženosti – sílu vodního paprsku pak měníte tím, že se postavíte blíže nebo naopak dále od čištěného povrchu.

Základní myčky s příkonem motoru 1500 wattů mívají průtok vody kolem tří set litrů za hodinu a tlak zhruba sto barů. To v praxi znamená, že malé množství vody je usměrněno do hodně úzké trysky, aby se zvýšila síla proudu. Kdo chce wapku použít k plošnému mytí například zámkové dlažby nebo fasády, měl by zvolit model s vyšším průtokem. Úzkým paprskem ze slabé myčky by se totiž čistily tak dlouho, že by se myčka přetížila. A i kdyby měl její majitel možnost dokoupit pro ni příslušenství, například rotační kartáč, bude průtok pro mytí v ploše nedostatečný.

 

Materiál napoví

Nejlevnější myčky v hobby kategorii bývají vybaveny lehkými vysokoobrátkovými komutátorovými motory. To je předurčuje jen k občasnému použití a mívají kratší životnost než typy s robustními indukčními motory, které najdete ve výkonnějších myčkách. Velké rozdíly jsou i v materiálu čerpadla. Mnohé značky nabízejí do svých hobby řad plastová, do středních hliníková a jen do těch nejvyšších a nejdražších mosazná. Ovšem někdy se stane, že najdete i malou myčku s robustnějším mosazným čerpadlem. Navíc mnoho lidí zpochybňuje i kvalitu hliníku jako materiálu vhodného pro výrobu čerpadla a tvrdí, že moderní plasty jsou lepší.

 

Kolik máte vody?

Typ a výkon tlakové myčky přizpůsobte i zdroji vody, který máte k dispozici. Je zbytečné kupovat stroj s průtokem vody osm litrů za minutu tam, kde z vodovodního řadu toto množství nikdy nepoteče. A jak průtok zjistíte? Jednoduše. Pusťte vodu, šedesát sekund ji napouštějte do kýble a změřte její objem. Tak zjistíte průtok. Nedostatečný zdroj vody lze kompenzovat například tak, že mezi vodovodní kohoutek a myčku dáte sud, který nejprve naplníte. Nádrž vyrovnává rozdíl mezi vodou přitékající a odebranou. Ale je to komplikované řešení, navíc je třeba vlastnit model wapky, který umí kapalinu nasávat.

 

Množství příslušenství

Mezi priority při výběru typu tlakové myčky patří také množství příslušenství, které ke stroji můžete pořídit. Často se stane, že si koupíte malý levný čistič a až později zjistíte, že nemáte možnost si ho rozšířit tak, aby zvládl víc než jen základní funkce. Někdy se vyplatí koupit myčku, která se prodává včetně různých nástavců a doplňků.
Většina myček má zabudovaný filtr na hrubé nečistoty chránící čerpadlo, ale pokud bydlíte na konci vodovodního řadu, nečistoty se z něho uvolňovat mohou. Pak je vhodné dokoupit jemný filtr. Ten potřebujte i při čerpání vody ze studny nebo potoka.

Lepší čističe mohou mýt i teplou vodou a používat saponáty. Je vhodné, když má stroj regulaci dávkování saponátu, ušetříte pak na mycím prostředku. Všímejte si také, jak se manipuluje s nádobkou. Nejjednodušší modely mají jen vyvedenou hadičku, kterou zasunete do zásobníku se saponátem, u lepších je integrovaný do těla stroje.

 


Tip redakce

Ačkoliv čtení manuálů nepatří mezi oblíbené činnosti, u myček ho nepodceňujte. Dozvíte se v něm, že malé stroje lze často bez vypnutí používat jen deset nebo dvacet minut. Pokud to nedodržíte, v případě poškození vám prodejce či servis neuzná reklamaci.

 

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

Uložit

Uložit

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze