Příprava na topnou sezónu … jak vybrat sekeru a netnout vedle
S nadcházejícím podzimem si řada z nás uvědomuje, že se přiblížil čas přípravy topiva na zimu. A jestliže topíte dřevem, nalistovali jste ten správný článek, neboť se v něm pokusíme přiblížit, jak na to. Dejme tomu, že […]
S nadcházejícím podzimem si řada z nás uvědomuje, že se přiblížil čas přípravy topiva na zimu. A jestliže topíte dřevem, nalistovali jste ten správný článek, neboť se v něm pokusíme přiblížit, jak na to.
Dejme tomu, že už máte dřevo nařezané na špalky požadované délky dle vašeho krbu nebo kotle, takže nezbývá, než špalky naštípat na polena neboli štěpiny. Platí, že čím menší polena, tím rychleji shoří, a také platí, že dříve shoří měkčí dřevo než tvrdší, které má současně větší výhřevnost.
A teď vyvstává otázka, jak na to? Máte špalky velkých průměrů? Potom bude vhodné zvolit velkou štípací sekeru nebo kalač, které mají hlavu klínovitějšího tvaru a umožňují snadnější rozštípnutí velkého špalku. Na menší špalky může pohodlně postačit i menší štípací nebo univerzální sekera příhodné váhy.
Pokud nemáte své oblíbené pomocníky na štípání dřeva už doma a chystáte si pořídit nějaký ten porichtunk, asi si řeknete: „A teď babo raď.“ Klasiku nebo modernu? Co mi nejvíce pomůže, co mi dlouho vydrží?
Při výběru sekery bychom se měli zaměřit na dvě věci, a těmi jsou hlava sekery a topůrko. Hlava by měla být do příslušného tvaru ideálně kovaná z kvalitní oceli a břit dobře naostřený. Pokud zvolíme topůrko ze dřeva, měli bychom se zajímat, z jakého je dřeva a jak je nasazené. Nejlepší dřevinou na topůrka je ořechovec bílý známý také jako hickory, jehož dřevo je houževnaté, odolné a současně dostatečně pružné.
Sekery Hultafors mají hlavu ze švédské oceli tvarovanou postupným kutím, čímž se může pochlubit jen několik málo výrobců na světě. Výsledné zhutnění oceli se v praxi projevuje zvýšenou odolností a houževnatostí sekery, a tak ne nadarmo výrobce prohlašuje, že jeho sekery vydrží při správném používání celé generace. Topůrka seker Hultafors jsou samozřejmě vyráběná z dřeva zmíněného ořechovce a ošetřena výhradně lněným olejem, který má výjimečné konzervační účinky na dřevo. Dokonalé nasazení a slícování pak dává vzniknout sekeře, se kterou se práce stává zábavou a kratochvílí, popřípadě tělocvikem, kdy se příjemné pojí s užitečným.
Z celé plejády různých typů seker Hultafors nás za účelem štípání zaujme především kalač, štípací sekery, tři modely univerzálních seker lišících se vahou, trhací klín a pokud se chystáme také štípat malé třísky, potom si můžeme vybrat ze tří modelů malých sekerek k tomu určených.
Nezbývá než popřát hezké chvíle při vybírání a následně při zpracovávání dřeva na oheň.
Více na www.profi-odevy.cz
Komerční prezentace