Připraveni na králičí sezonu?
Váš ušák si může zahradu užívat spolu s vámi. Když se venku poštěstí krásné počasí, nebude přece zavřený doma – zvláště pokud chováte jen jednoho, potřebuje zábavu a vaši společnost. Králíčci venku pobydou rádi, musíte […]
Váš ušák si může zahradu užívat spolu s vámi. Když se venku poštěstí krásné počasí, nebude přece zavřený doma – zvláště pokud chováte jen jednoho, potřebuje zábavu a vaši společnost. Králíčci venku pobydou rádi, musíte ovšem vědět, na co si dát pozor.
Zakrslý králíček, ať jakéhokoli plemene, je sice malý a nesmírně roztomilý, ale vyniká stejnými schopnostmi jako jeho velcí bratři. Výborně skáče a s vervou hrabe hluboké nory. I sebelépe ochočený ušák se vám z dokonale oplocené zahrady prohrabe ven, čistě ze sportu. Jenže venku číhá mnoho nebezpečí, a často to platí i na samotné zahradě. Králíčkovi proto přichystejte bezpečný výběh a „na volno” ho pouštějte, jen pokud na zvíře neustále dáváte pozor, plně se mu věnujete. Samozřejmě musí být dobře ochočený a považovat vás za kamaráda – což jde s trochou trpělivosti a lásky velmi snadno.
Jak nachystat bezpečný výběh?
Výšku oplocení výběhu nemusíte řešit, pokud ho překryjete pletivem i shora. Lepší řešení najdete jen těžko – kryt králíky zároveň chrání před kočkami, které mohou přijít i od sousedů, a případně i před psy, dravými ptáky či příliš zvědavými vránami. Po setmění zase slouží jako nezbytná bariéra pro lišky či kuny. Dále byste měli výběh zabezpečit proti podhrabání. Buď zapuštěnými plechy, nebo řídkým pletivem položeným na zemi, přes které může růst tráva. Pletivo na dně má tu výhodu, že ohrádka může sloužit jako přenosná.
Ve výběhu nesmí chybět nádoba s čistou vodou, nebo ještě lépe napáječka, ve které se tekutina tak snadno neznečistí. Pokud z ní králíček není zvyklý pít, stačí mu ji ukázat – jemně přistrčit zvířecí čumáček ke kapičce vody na jejím konci. Mezi další vybavení patří před deštěm chráněné jesličky na seno, které králíčci musí mít k dispozici neustále, i tam, kde se mohou pást. Do krytého kouta pak můžete složit kupku starého sena, slámy nebo suchého listí, ve které si králíci mohou po libosti hrabat. Ještě lépe vám pro tento účel poslouží velká krabice s pískem či zeminou. Heboučcí hlodavci vítají i další zpestření výběhu: třeba špalek, po kterém mohou hopkat, nebo papírovou krabici, již mohou zkoumat.
Pozor na přehřátí!
Výběh umístěte tak, aby ho po celý den alespoň zčásti stínily stromy nebo keře – čím hlubší stín vyberete, tím lépe. Přístřešek sice králíka ochrání před deštěm i večerním chladem, a ještě mu dodá pocit bezpečí při spánku, ale bohužel nestačí jako ochrana proti horku. Osvěžující stín stromů nenahradí ani plachta či slunečník – jedině stín zdi či zelení obrostlé pergoly.
Králíčci horko nesnášejí a velmi snadno dostanou závažný úpal. Nejvíce si lebedí při teplotě mezi 15 až 21 °C. Když teploměr stoupne nad 24 °C, už se obvykle necítí dobře, při 28 °C mohou nastat vážné problémy až smrt. A pozor i na další faktory: čím vyšší vlhkost vzduchu panuje, tím snáze dojde k přehřátí – pak může být riziková i teplota nižší než 28 °C. Pokud nastane horké léto, kontrolujte situaci teploměrem umístěným ve stínu u výběhu, a pokud bude třeba, přemístěte svého mazlíčka na chladnější místo v domě. Koupání vnímají králíci jako zcela nepřirozené a nijak jim nepomůže, na chladící podložky také nelze spoléhat.
Klobouk nestačí
Pokud tedy nemáte po ruce ten skutečně kouzelný… K odpočinku králíčkům poslouží domek s jedním vchodem, který může překrývat pohyblivý textilní závěs, aby za chladnějších nocí udržel teplo uvnitř. Příbytek potřebuje králík tak vysoký, aby v něm mohl panáčkovat. Vystelte ho suchou čistou slámou nebo hoblinami.
S pastvou zprvu opatrně
Jakákoli náhlá změna jídelníčku může králíčkovi přivodit vážné zdravotní problémy. Do čerstvé trávy ve výběhu se obvykle s gustem pustí, jenže pokud na ni dosud nebyl zvyklý, celodenní pastva by ho mohla stát i život. Do výběhu ho proto nejprve pouštějte vždy jen na chvíli, na půl hodiny až hodinu, postupně můžete intervaly prodlužovat. Preferujte posekanou trávu, snížíte tak riziko přejedení. Pozorujte, zda se králíček pase, nebo si jen užívá pohybu na čerstvém vzduchu – v tom případě ho můžete nechat venku déle. Další možnost? Umístěte výběh tak, aby travnatý porost zprvu tvořil jen malou část.
Samozřejmě nesmíte používat herbicidy ani jakékoli jiné pesticidy v blízkosti výběhu (a raději ani jinde na zahradě). Nehledě na pastvu králíčka krmte stále stejně. Základ stravy vždy tvoří kvalitní seno. Dále podávejte speciální krmení pro králíky, nebo oves či ječmen – to již nikoli v neomezeném množství, ale jen dávku, kterou králík přes den sní a při níž netloustne. Králíčci si potřebují obrušovat stále odrůstající řezáky – skvěle se k tomu hodí větvičky z ovocných stromů, využít ale můžete i jiné listnáče. Poslouží i kousky suchého chleba, ale obsahují sůl, proto se doporučují jen v malém množství. Pro zpestření můžete králíka přikrmit kousíčky zeleniny a ovoce, ale platí pro ně to samé, co u první pastvy: podávejte je s maximální opatrností a množství nepřehánějte ani u již uvyklého králíčka. Pokud ho pod dozorem pustíte z výběhu na zahradu, nejenže nesmí okusovat jedovaté rostliny, nenechte ho ani přejíst se salátu.
Kdy ukončit králičí sezónu?
Ohrádka pro výběh se dá zvolit i skládací – takovou na zimu snadno schováte do kůlny. Králíček by se měl na podzim přestěhovat domů spolu s vámi. Uvnitř zatepleného kotce sice může ve zdraví přečkat celou zimu (pokud tedy neuhodí silné mrazy), ale za sněhu se nesmí pouštět ven. Rozhodně ho také nemůžete vzít domů do tepla, aby se proběhl a pomazlil s vámi, a poté vrátit do zimy. V létě může v bezpečném výběhu i přespávat, ale jakmile noční teploty klesají pod 10 °C, nebo dokonce pod 5 °C, berte kamaráda na noc dovnitř. V přechodných obdobích, na jaře a na podzim, ho do výběhu můžete přemístit vždy přes den, za pěkného počasí.
Odškrtněte si očkování i pedikúru
Ohrádka pro výběh se dá zvolit i skládací – takovou na zimu snadno schováte do kůlny. Králíček by se měl na podzim přestěhovat domů spolu s vámi. Uvnitř zatepleného kotce sice může ve zdraví přečkat celou zimu (pokud tedy neuhodí silné mrazy), ale za sněhu se nesmí pouštět ven. Rozhodně ho také nemůžete vzít domů do tepla, aby se proběhl a pomazlil s vámi, a poté vrátit do zimy. V létě může v bezpečném výběhu i přespávat, ale jakmile noční teploty klesají pod 10 °C, nebo dokonce pod 5 °C, berte kamaráda na noc dovnitř. V přechodných obdobích, na jaře a na podzim, ho do výběhu můžete přemístit vždy přes den, za pěkného počasí.
Aby se nehádali
Králík má společenskou povahu, o samotě tedy šťastný nebude. Pokud chováte jen jednoho, věnujte mu dostatek času, doma i na zahradě. Pokud tyto nároky splnit nemůžete, raději svému ušákovi pořiďte společnost – nebude pak tolik viset na vaší přítomnosti. Párek se spolu zabaví, ovšem dočkáte se bezpočtu králíčat. Že o mláďata nestojíte? Nechte vykastrovat samečka, nebo ještě lépe oba z páru. Králíci se mohou dožít až desíti let a samičkám kastrace obvykle prodlouží život, jinak často zkrácený nádorem pohlavních orgánů. Navíc zajistí i klidnější a milejší chování po celý rok, bez výkyvů v době puzení k množení. Ale pozor: chovat dvě nekastrované samičky, natož samce, nebývá dobrý nápad – králíci sice nezapřou rodinnou náturu, ale chrání si teritorium před konkurencí a v dospělosti se mohou nepěkně hašteřit.
Co pěstovat králíkům na zub?
Pokud vaši zahradu zdobí pestrá květinová louka, kterou dvakrát do roka sečete, můžete svým svěřencům usušit prvotřídní voňavé domácí seno. Chce to ale sledovat počasí, využít slunných dnů, seno několikrát obránit a dokonale suché ho uskladnit na vzdušném místě, chráněném před deštěm. Méně kvalitní (ne plesnivé, ale třeba starší) poslouží i jako podestýlka. Vedle domácí zeleniny můžete králíčkům zpestřit jídelníček planými bylinkami, třeba smetankou či ptačincem. Podávejte je však jen v malém množství (viz výše). Jedině seno a větvičky k okusu mohou mít králíčci k dispozici neustále.
Každý bobek ukrývá poklad
Podestýlku v domečku musíte pravidelně vyměňovat. Ovšem králíci domácí se snadno naučí vyměšovat na jednom místě. Mohou tak činit i ve výběhu, čímž vám usnadní jeho čistění. Sklizený materiál nevyhazujte, hodí se jako výtečné hnojivo pro zahradu! Kromě porce dusíku obsahuje i vzácný fosfor, draslík a mnoho dalších cenných látek. Považuje se za šetrnější než čerstvý hnůj od koní nebo ovcí, přesto ho raději nechte před použitím uležet. Může se také stát vynikající přísadou do kompostu. Nemusíte se bát, že byste králíkům odebrali bobky, které musí ještě jednou pozřít a strávit. První trus vylučují v noci a ihned ho u řitního otvoru požírají, načež vše znovu důkladně tráví. Díky tomuto cyklu dovedou získat ze své střídmé stravy dostatek živin.
Text: Viola Martinková, foto: Shutterstock