Image000-14.jpg

Pro snadný úklid sněhu

21. 02. 2019
Diskuze (0)
Sdílet

Na zametení poprašku čerstvě napadaného sněhu vám postačí takzvané rýžové koště s tužšími štětinami. Uklidit takto chodník od domu k brance a parkovací stání není nic složitého, opravdu nepotřebujete žádnou techniku. Jiné to je, pokud […]

Na zametení poprašku čerstvě napadaného sněhu vám postačí takzvané rýžové koště s tužšími štětinami. Uklidit takto chodník od domu k brance a parkovací stání není nic složitého, opravdu nepotřebujete žádnou techniku. Jiné to je, pokud bydlíte třeba na horách, kde má vrstva sněhu metr a neustále připadává nový.

Vedle koštěte by žádnému majiteli zahrady, rodinného domu nebo chalupy nemělo doma chybět hrablo. V hobbymarketech je pořídíte levně, ale pokud se staráte o velký pozemek, je lepší zvolit kvalitnější a chytřejší řešení.

Hrabla

Při výběru hrabla sledujte nejen materiál, ale i ergonomii provedení. Vybírat můžete mezi plechovými a plastovými výrobky. Ty první sice vypadají nezničitelně, ale levné hliníkové typy mívají tendenci ohýbat se a kroutit. Proto mnoho výrobců dnes dává přednost plastu a kov používají jen na oplechování hrany. Ale i tady záleží na druhu a kvalitě plastu. Důležité je, aby byl dostatečně pevný, a hlavně nekřehl v mrazu.

Oblíbená jsou i hrabla kanadského typu – sníh jimi skoro nemusíte odhazovat, jen jedete po chodníku a on sám padá do strany. Ocení ho tam, kde se uklízí častěji než třikrát za sezonu.

V poslední době jsou velmi populární obouručná hrabla – shrnovače. Pokud mají skládací rukojeť, vejdou se do kufru auta. Doporučují se na úklid větších ploch, třeba příjezdové cesty nebo parkovací stání, várku sněhu na lopatě odvezete podobně jako na vozíku.

Pracují v létě i v zimě

S úklidem sněhu pomohou i stroje, které na zahradě využíváte i v létě. Máte vysavač listí opatřený zpětným chodem, tedy fukarem? Suchý a čerstvý sníh jím odfouknete daleko rychleji než při zametání nebo odhazování lopatou. Stejně tak pomůže s pravidelnou údržbou při dlouhodobém sněžení. Pokud však vrstva dosáhne dvaceti či třiceti centimetrů, vysavač už nepomůže.

Můžete ale z kolny nebo garáže vyvézt váš zahradní traktor, tedy pokud jste si koupili typ, který lze doplnit sněhovou frézou. Ta si s čerstvě napadaným sněhem poradí a díky širokému záběru rychle uklidí příjezd do garáže i cestu k domu. Využití najdete i pro kultivátor, na rozdíl od traktoru tu však máte více možností. Buď zvolíte levnější radlici, anebo rovnou sněhovou frézu jako přípojné zařízení.

Fréza pro zimní závaly

Sněhová fréza musí být především pevná, měkký kov v náročných podmínkách neuspěje. Proto se před koupí ujistěte, zda tak stroj opravdu působí nebo jestli ho snadno prohnete. Pak by se systém šneku a bunkru pod náporem těžkého nebo přemrzlého sněhu brzy zkroutil a polámal.

Poté se rozhodněte, zda vám stačí jednostupňová nebo jestli potřebujete dvojstupňovou frézu. První se hodí k rodinnému domu, kde sníh odstraňujete pravidelně, nesmíte ho nechat týden zamrznout anebo naopak rozbřednout. Když s ní ale začnete pozemek uklízet hned ráno, jakmile zjistíte, že napadlo deset centimetrů sněhu, a při dlouhotrvajícím sněžení se vydáte zametat ještě několikrát, odvede dobrou službu. Je také vhodná pouze na zpevněné chodníky, cesty a stání, na travnatém nebo štěrkovém podkladu bude mít problém. Dvoustupňová fréza má širší využití – odstraní jakýkoli typ sněhu (přemrzlý, mokrý, rozbředlý i čerstvě napadaný) odkudkoli. Využijete ji jak v zahradě s chodníky, zámkovou dlažbou, na asfaltových cestách kolem domu, tak i na nezpevněných površích v okolí chalup, kde vás po týdnu či dvou čeká i několik desítek centimetrů sněhu.

Stejně jako u sekaček se zaměřte na to, aby stroj neměl poddimenzovaný motor. Malá jednostupňová fréza se záběrem do padesáti centimetrů může mít pouze tříkoňový výkon, počítá se s tím, že bude odhazovat lehký čerstvý sníh. Ovšem u dvoustupňového stroje se stejným záběrem se doporučuje už motor s výkonem alespoň kolem šesti koní. A platí, že čím větší záběr radlice, tím silnější motor potřebujete. Například pro osmdesáticentimetrovou se doporučuje výkon už přes deset koní.

Odborníci také varují před nákupem tohoto stroje na internetu jen podle obrázku – všechny totiž vypadají skoro stejně. Raději si obejděte obchody a stroje si prohlédněte a osahejte. Chytněte za kovový šnek, zkoušejte, zda se nepodvolí vaší síle, nesmí se ani hnout. A klidně si vylezte na bunkr. Když udrží člověka, aniž by se prohnul, máte jakousi jistotu, že výrobce na materiálu nešetřil.

Důležitou součástí každé frézy jsou takzvané střižné šrouby, které chrání převodovku šneku před zničením v případě, kdy by se z jakéhokoliv důvodu zablokoval. V tomto okamžiku se šroub jednoduše přeruší a vypne stroj – musí se sice vyměnit, to však stojí podstatně méně než oprava nebo výměna celé převodovky.


Pozor na posypovou sůl

K úklidu sněhu někteří používají také posypovou sůl – sníh a led pod ní rychleji tají, a to skoro bez práce. Není to však vhodné řešení, škodí totiž půdě, packám zvířat i botám. Slaná voda se vsakuje do půdy, mění její vlastnosti a trvale ji poškozuje. Rostlinám se zde nebude dařit a náprava potrvá několik let.

Pokud vám tento způsob vyhovuje, zvolte ekologickou variantu, například posypový štěrk nebo písek. Nevýhodou je, že pokud sněží, pak tento materiál zapadne pod čerstvý sníh a musí se znovu nanést. Na druhou stranu poté, co sníh sleze, stačí štěrk a písek smést a uložit na příští zimu a opět ho použít. Dalším ekologickým a ekonomickým řešením je využít k posypu takzvaný domácí odpadový materiál, jako jsou piliny a popel ze dřeva. Jeho spotřeba je během zimy větší, ale nezatěžuje přírodu a na jaře stačí přebytky smést a vyhodit do kompostu.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka
Sdílejte článek

Diskuze