Pryšce do zahrady
Pryšec není jen vánoční hvězda. Existují i jiné druhy, vhodné k pěstování na záhonech. Všechny zdobí nikoli malé a nenápadné květy, ale barevné listeny. Pryšec myrtovitý Euphorbia myrsinitess Jde o stálezelenou trvalku sukulentního typu s […]
Pryšec není jen vánoční hvězda. Existují i jiné druhy, vhodné k pěstování na záhonech. Všechny zdobí nikoli malé a nenápadné květy, ale barevné listeny.
Pryšec myrtovitý
Euphorbia myrsinitess
Jde o stálezelenou trvalku sukulentního typu s modrozelenými tuhými šupinatými listy, které spirálovitě pokrývají výhony, takže se podobají dlouhým šiškám. Květenství se na koncích výhonů objevují od května.
Tip pro pěstování: Hodí se na slunná místa, kamenité stráně i na extenzivní, takzvané nepochozí zelené střechy. Daří se mu i v nádobách.
Pryšec mnohobarvý
Euphorbia epithymoides (syn. Euphorbia polychroma)
Tento pryšec se často pěstuje jako dvouletka nebo krátkověká trvalka. Dorůstá do výšky asi čtyřicet centimetrů a tvoří polokulovité trsy. Brzo raší i kvete, proto se často kombinuje s cibulovinami nebo skalničkami, které potřebují výrazné pozadí.
Tip pro pěstování: Rostlina není náročná, má ráda místo na slunci a propustnou, spíš sušší půdu.
Spolehlivě u nás přezimuje, na jaře je třeba ho seříznout.
Pryšec vroubený
Euphorbia marginata
Jde o nenápadnou letničku, která zaujme bílými výrazně vroubenými listeny a modrozelenými listy bez kresby. Rostlina se na vrcholu větví a dorůstá do výšky kolem sedmdesáti centimetrů. Proto potřebuje kolem sebe dost prostoru.
Tip pro pěstování: Dobře roste v hlubší zahradní půdě, doporučuje se kombinovat ji s druhy, které mají velké, výrazné a barevné květy, jako jsou salvie, petunie, ostálky nebo aksamitníky.
Pryšec Grriffithův
Euphorbia griffithii
Tento málo pěstovaný druh zaujme pro pryšce netypickou výraznou barvou květů, které bývají oranžové nebo šarlatově červené. Dorůstá do výšky až osmdesát centimetrů. Na podzim se šedozelené listy často vybarvují do zářivých odstínů.
Tip pro pěstování: Rostlině se bude dařit na slunečném místě v propustné lehčí půdě.
Protože pochází z Himálaje, je v tuzemských podmínkách mrazuvzdorná.
Dagmar Cvrčková, foto Shuttestock