Tři terasy jsou lepší než jedna
Co je malé, to je hezké. Ale pro zahradu to neplatí vždy. Oproti velkým pozemkům se ty miniaturní složitěji zařizují a obtížněji se na ně vybírají rostliny. Ovšem dobrý architekt si s tím poradí a […]
Co je malé, to je hezké. Ale pro zahradu to neplatí vždy. Oproti velkým pozemkům se ty miniaturní složitěji zařizují a obtížněji se na ně vybírají rostliny. Ovšem dobrý architekt si s tím poradí a ještě sem dokáže umístit tři terasy. Podívejte se!
Na počátku byla chata a zahrada, kterou si majitelka vytvořila sama. Po letech se rozhodla víkendové bydlení přestavět na rodinný dům a při tom došlo i na úpravu okolního pozemku. „Tato zahrada je specifická svým trojúhelníkovým tvarem, dům se nachází v zadní části pozemku a kolem zbývají volné jen malé cípy,“ popisuje situaci autorka zahrady Lenka Vyhnálková z atelieru Living in Green. I tuto nevýhodu však dokázala proměnit v přednost. „Navrhla jsem, že bychom mohli vytvořit obývací pokoj pod širým nebem – tedy protáhnout pobytové plochy z domu na zahradu. Klientku to nadchlo,“ vysvětluje. Tak vznikl koncept venkovních teras: jedna slouží ke cvičení a meditaci, druhá – doplněná vodním prvkem – k posezení a třetí se nachází u bazénu. V jednom místě měl být prostor zahrady rozšířen pomocí zrcadla, to jediné majitelka zamítla. Všechny ostatní návrhy akceptovala.
Pro čtyři roční období
Při proměně zahrady se mnoho původních květin opět použilo, jen byly přesazené na nové místo. Většinu těchto úprav si zvládla majitelka udělat sama.
Rostliny a dřeviny jsou vybrané a zkombinované tak, aby zde bylo od jara do podzimu stále na co koukat. Kolem domu je vysázené velké množství jarních cibulovin. Když se začnou zatahovat, střídají je kvetoucí keře a trvalky. Po sezoně zaujmou kameny a oblázky, které se nacházejí samostatně položené v trávníku i naaranžované kolem nádob. Pozornost však přitahují především stébla trav a dekorace v nádobách. Velkých květináčů a mís najdete u domu hodně, samy o sobě by mohly být pěknou dekorací. Květiny v nich se několikrát ročně obměňují, a stávají se vítaným a proměnným doplňkem zahrady. Nádoby jsou většinou vyrobené z mrazuodolné keramiky, venku tak mohou být i v zimě, což má dvě výhody – nejenže lze měnit aranžmá v nich podle ročního období, ale také odpadají starosti, kam je mimo sezonu uskladnit. A že je pěstování v nádobách nejpracnější a nejnáročnější? Majitelce to nevadí. Svou zahradu miluje a práci na ní považuje za relax a odpočinek.
Terasy jako obytný prostor
Tvar pozemku, ale i architektura domu s velkými francouzskými okny nabízely vhodné podmínky pro stavbu teras, které propojují místnosti se zahradou. Kolem domu tak vznikly hned tři. Boční slouží pro relaxaci a meditaci, na obývací pokoj navazuje posezení s ratanovým křesílky doplněné vodním prvkem, který majitelé ocení nejen v horkých letních dnech. Třetí terasa obklopuje bazén. Ten je zapuštěný a doplněný o zastřešení, díky čemuž ho lze používat od jara do podzimu a hlavně kryt brání tomu, aby dovnitř padalo listí a další nečistoty, čímž se značně zjednodušuje péče a starost o kvalitu vody.
Všechny terasy jsou postavené z tropického dřeva. Autorka zahrady mu dala přednost před domácími druhy pro jeho dobré vlastnosti, dlouhou životnost a nenáročnou údržbu. Na cestičky byly použité kvalitní betonové dlaždice. Dalším zajímavým prvkem v zahradě je dřevník. Má stejný styl jako parkovací místo před domem. Navrhli je architekti už při stavbě domu.
Túje jako kulisa
Zahrada je obehnána směrem do ulice dřevěným plotem, skrz který není vidět, proto chrání soukromí majitelů a odcloňuje ruch ze silnice. Od vedlejší parcely je tato oddělená pletivem, sousedé ho doplnili živým plotem z tújí. „Ačkoli jsou túje kritizované jako dřeviny, které se v čase nemění a jsou tedy tak trochu nudné, nám to nevadilo. Naopak. Využili jsme je jako zelený základ před nímž lépe vyniknou námi zvolené druhy rostliny a dřevin,“ konstatuje autorka návrhu.
Zahrada je navržená tak, aby péči o ní zvládl laik skoro sám – není nijak složitá a náročná na znalosti. A že potřebuje více řasu? To nevadí. „Majitelka ji miluje a když vidíme její nasazeni a nadšení, je poté radost navrhovat zahrady,“ uzavírá Lenka Vyhnálková ze studia Living in Green.
Magdaléna Krajmerová, foto: Terezie Hornáčková (www.livingingreen.cz)