Venkovní posezení mezi květinami
Jen málokterá zahrada se obejde bez terasy – nabízí místo k setkávání, příjemný relax na čerstvém vzduchu i prostor pro vaření pod širým nebem. Obklopeni květinami se tu budete cítit jako v bavlnce. Jak to […]
Jen málokterá zahrada se obejde bez terasy – nabízí místo k setkávání, příjemný relax na čerstvém vzduchu i prostor pro vaření pod širým nebem. Obklopeni květinami se tu budete cítit jako v bavlnce.
Jak to vypadalo před proměnou?
Ačkoliv terasa z betonu dlouho sloužila svému účelu, po letech už nutně vyžaduje rekonstrukci. A protože jde o změnu vítanou, dotkne se i okolních záhonů, které o dost víc rozkvetou.
Ne vždycky si můžeme vybírat – na malé zahradě se obvykle musíme popasovat s omezenými možnostmi. Právě kvůli nedostatku místa vznikla terasa u menšího venkovského domu na severní straně. I když tu brzy na jaře a pozdě na podzim není zrovna nejtepleji, protože sem sluneční paprsky zavítají jen na krátkou dobu, i tak zde majitelé nacházejí vítané soukromí. V letním období se zde naopak cítí velmi příjemně, právě kvůli částečnému stínu, takže tu většinou není potřeba ani slunečník. Protože už má terasa to nejlepší období za sebou, přišel čas na její výměnu. Spolu s ní čeká částečná rekonstrukce i přilehlé záhony, které ovládnou nejen okrasné keře v čele s hortenziemi, ale i proměnlivé trvalky, jež se postarají o tu správnou podívanou.
Nejdřív stavba, potom výstavba
Řešený prostor navazuje přímo na schodiště vedoucí do domu, majitelé to sem tedy mají opravdu jen kousek. V současné době povrch terasy z části tvoří litý beton v kombinaci s betonovými dlaždicemi. Aby mohla vzniknout nová terasa, bude nutné tyto povrchy odstranit. Pod terasou pak vznikne štěrkové lože, které odvede veškerou vodu. I když je modřínové dřevo, z něhož terasa vznikne, dostatečně tvrdé, nesmí přijít do kontaktu se zeminou, která by se na jeho kvalitě časem podepsala.
Terasa bude s okolní zahradou propojená samostatnými cestičkami, v nichž budou hrát hlavní roli betonové nášlapy. Položí se do štěrkového podloží, přičemž štěrk vyplní i prostory mezi deskami. Od okolního trávníku nebo výsadeb cestu oddělí ocelová pásovina, díky níž zůstane štěrk na svém místě, a navíc do cesty neproroste trávník ani jiné rostliny. Ocelová pásovina bude také tvořit obrubu v trvalkovém a keřovém záhonu na okraji terasy, majitelům se tak i do budoucna usnadní údržba a okolí posezení bude vyladěné do nejmenšího detailu.
Ať žije přebarvování
Záhony lemují terasu na severní a severovýchodní straně. Díky jejich prostornosti se sem vejde široký výběr rostlin, které zaujmou jak pestrými květy, tak okrasnými listy. Poblíž posezení si terasa doslova říká o soukromí, proto tu bude vysazena skupinka okrasných keřů. Blíž k plotu vyroste muchovník Lamarckův (Amelanchier lamarckii), který v dubnu rozkvete čistě bílými květy. Ty se potom v červenci promění v temně fialové bobule, tvarově i chuťově podobné borůvkám, a na podzim se celý keř rozehraje výraznými barvami.
V sousedství muchovníku pak od července do srpna rozkvetou mírně zašpičatělá, sněhově bílá květenství hortenzie stromečkovité. Tím ale překvapení u této dřeviny nekončí, květenství se totiž u některých odrůd postupně přebarvuje do výrazně růžových odstínů.
Květiny všude kolem
O zajímavou proměnlivost se postarají jarní cibuloviny. Za zmínku určitě stojí sněženky (Galanthus nivalis), krokusy (Crocus) nebo v dubnu kvetoucí narcisy (Narcissus). Protože budou tyto jarní květiny vysazeny do hnízd po pěti až deseti kusech, postarají se o podívanou už v následující sezoně po výsadbě. Záhon pokvete hlavně v odstínech čistě bílé, růžové a modrofialové, ale nebudou tu chybět ani rostliny s výrazným olistěním. Mezi ně patří univerzální bohyšky (Hosta), které snesou výsadbu do podrostu jabloně. Atraktivní výhled zařídí také pryšec mnohobarvý (Euphorbia polychroma). Tato trsovitá trvalka záhon zaplaví žlutě zelenými odstíny, pozornost ale tentokrát neupoutají květy, nýbrž pestře zbarvené listeny.
Z dalších trvalek potěší například pivoňky čínské (Paeonia lactiflora), odolné šalvěje hajní (Salvia nemorosa) nebo třeba sasanky lesní (Anemone sylvestris) s čistě bílými kvítky, které rozkvetou v květnu poblíž zimostrázů. V květnu nebo červnu tu pak svými růžově fialovými květy zazáří dvouletý náprstník červený (Digitalis purpurea). U něho ale musíme počítat s tím, že v prvním roce vytvoří jen listovou růžici a rozkvete až v roce druhém.
A co údržba?
Třebaže na takovém typu výsadby majitelé určitě ruce při údržbě nenechají, i tak bude nutné se rostlinám trochu věnovat. Nejvíc péče bude vyžadovat jabloň, která se prořezává v zimním období. Muchovník řez nevyžaduje, hortenzie ovšem už ano. V jejich případě se vyplatí počkat na duben, kdy začnou rašit první listové pupeny. Cílem řezu je odstranění suchých květenství z loňského roku. Řez se vede těsně nad listovým pupenem.
Jednou do roka doporučujeme ošetřit zimostrázy tvarovacím řezem. Ostatní květiny nekladou na péči vysoké nároky, jejich odumřelá hmota se uklízí většinou v předjaří, aby nepřekážela rašícím výhonům. Během horkého léta bychom neměli nechat rostliny trpět suchem, kvůli štěrkovému mulči by ale rozhodně nemělo docházet k moc rychlému vysychání ani k většímu zaplevelení.
Když chcete víc barev
Okolí terasy se většinou považuje za to nejvíc exponované, s největší pravděpodobností si ho budete užívat plnými doušky při každém posezení. Určitě má tedy smysl věnovat se těmto záhonům o trochu víc, než třeba máte ve zvyku ve vzdálenějších částech zahrady. Pokud jste si zamilovali výrazné barvy a proměnlivost, můžete do okolí terasy vysadit letničky, které budete rok co rok měnit.
Každoročně se vám tedy naskytne šance, abyste se případně rozhodli pro úplně jinou barevnou kombinaci. Dobrými společníky vám budou například šalvěje pomoučené (Salvia farinacea) s ledově modrými květy, nenáročné begonie stálokvěté (Begonia semperflorens), begonie hlíznaté (Begonia tuberhybrida) s velkými květy ve výrazných odstínech nebo třeba pelargonie páskaté (Pelargonium zonale), které se hodí pro výsadbu do záhonů úplně stejně jako do truhlíků na okenní parapet.
Text a kresba: Lucie Peukertová, foto: Lucie Peukertová, Shutterstock