Vrtačka a bruska vám nesmí chybět
Vrtaček je na trhu ohromné množství, proto si před koupí rozmyslete, jak často je budete používat a jaký materiál nejčastěji zpracováváte. Jiný typ si pořídí člověk, který na zahradě o víkendech staví pergolu a opravuje […]
Vrtaček je na trhu ohromné množství, proto si před koupí rozmyslete, jak často je budete používat a jaký materiál nejčastěji zpracováváte. Jiný typ si pořídí člověk, který na zahradě o víkendech staví pergolu a opravuje plot, a jinou majitel panelového bytu, co ji použije třikrát do roka.
Příklepová vrtačka – mnozí ji považují za to nejlepší, co si mohou dopřát a používat. A v panelákových bytech téměř za nutnost. Není to však pravda.
Vrtací kladivo
Mnohem lepší a praktičtější je pořídit si vrtací kladivo, i do betonu či panelu dělá oproti běžné a příklepové vrtačce otvory mnohem rychleji a snadněji. Přitom lze koupit malá kladiva, s nimiž zvládnou pracovat také ženy, navíc ve stále oblíbenějším akumulátorovém provedení. Někteří výrobci mají v nabídce i malá vrtací kladiva, která lze použít pro klasické vrtání i šroubování. Na všechny práce v zahradě, kolem domu i v panelákovém bytě vám tak postačí jeden stroj – připevníte s ním poličku na stěnu nebo garnýž, zároveň vyvrtá otvor a zašroubuje vruty do hmoždinek.
Při nákupu si však dejte pozor na způsob upínaní vrtáků – některé firmy volí takzvaný SDS, tedy Special Direct System, jehož výhodou je rychlá výměna nástrojů ve sklíčidle bez použití klíčů a kliček a schopnost efektivně přenášet energii ze stroje na špičku nástroje. Ovšem potřebujete k němu i speciální vrtáky, ty obvyklé s válcovou stopkou do něj nepasují. Je však pravda, že potřebné příslušenství si kupujete v sadě s kladivem.
Jestliže vrtáte, připevňujete a šroubujete častěji, například při práci na zahradě, kupte si nejen výkonnější stroj, ale také se doporučuje mít v záloze ještě vrtací šroubovák – ať už klasický elektrický, nebo v provedení aku. Těžko doporučit, který je lepší. Výkony akumulátorových se v posledních letech zvýšily tak, že už dokážou konkurovat klasickým. Většině lidí postačí malá bateriová vrtačka, u které je důležité, aby měla dvě rychlosti – nižší použijete při šroubování, vyšší při vrtání. Ale méně otáček se hodí i na vrtání materiálů, jako je kov nebo plasty.
Zcela opačný požadavek na výrobek budou mít ti, kdo pracují hlavně s kovy. Nevystačí si s malým strojem, potřebují co nejvýkonnější. Přednost by proto měli dát profesionální řadě vrtaček, která počítá s vysokým zatížením. Anebo rovnou stojanové verzi.
Výběr brusky
V mnoha domácnostech práci zjednoduší i bruska. Pokud plánujete její nákup, musíte se nejprve rozhodnout, zda dáte přednost excentrické nebo delta-vibrační. Ta první má větší úběr materiálu, nedostanete se s ní ale do rohu. Na to musíte zvolit druhý typ – vibrační delta-brusku anebo koupit univerzální multifunkční stroj.
U excentrické brusky se kombinují dva pohyby: drobné otáčení kolem osy obvykle kolem pěti milimetrů s otáčivým pohybem celé brusné plochy. Aby se na broušeném materiálu nevytvářely kruhové stopy, je otáčivý pohyb mírně vyosený, zhruba o dva a půl až tři milimetry. Proto se tyto typy nazývají excentrické. Právě kombinace obou pohybů je schopná vytvořit naprosto hladký povrch. Některé excentrické brusky jsou vybavené i regulací otáček. Podle některých názorů to není pro praxi příliš důležité, ovšem hodí se to při jemné práci, kdy chcete mít jistotu, že uberete opravdu jen minimum materiálu. Podle odborníků lze však úběr materiálu lépe regulovat i citem a pohybem rukou. A hlavně výběrem brusného papíru. Zásady jsou stejné jako u každého jiného broušení. Začínáte hrubým, například zrnitostí 40, a postupně používáte jemnější a jemnější. U broušení dřeva stačí například zrnitost 120, ale existují i desetkrát jemnější, které už spíš leští, třeba sklo nebo plasty.
Multifunkční brusky
Brousí, řežou, škrábou – všechny tyto činnosti provádějí multifunkční stroje pomocí vibrací. Mezi řemeslníky se jim také říká švýcarský nůž nebo řešič problémů. Poradí si totiž se situacemi, které běžné nástroje nezvládnou. Pokud byste je chtěli jednoduše popsat, jde vlastně o delta-brusku s výměnnými nástavci. Motor příčně rozkmitá nástroj až 21 000× za minutu, úhel rozkmitu je 1,4 stupně na každou stranu.
Na rozdíl od delta-brusky na ně ovšem můžete připevnit nejen smirkové papíry, ale i rašpli, takzvané ponorné pilové listy, škrabky nebo kotouče s nánosem tvrdokovu. Poradí si tak třeba i s podříznutím zárubně, abyste pod ni mohli položit například novou podlahu. To s běžnými nástroji nezvládnete. Kotouč s tvrdokovem se zase hodí na rychlé vyčištění spáry mezi dlažbou, lze jím řezat drážky pro instalace.
Kmitavý pohyb brusky může pohánět i takzvané ponorné pilové listy. Najdete mezi nimi druhy vhodné na řezání do dřeva, železa, ale i univerzální, které se hodí třeba na plasty. Ponornými listy lze snáze vytvářet například drážky do kuchyňské desky či parapetů pro větrání už jenom proto, že s nimi uděláte jednoduše ostrý roh. Tenkým listem lze u slepeného dřevěného nábytku proříznout truhlářské špalíčky tak, aby bylo možné například při rekonstrukci nábytku jednotlivé části demontovat. A list pro kov snadno uřízne i zbytky staré instalace. To, že běžně nahradí delta-brusku, je samozřejmost.
Když chcete akuvrtačku
Pokud se rozhodnete pro vrtačku v akumulátorovém provedení, volte typ s Li-ion baterií. Nejenže mají nižší hmotnost oproti klasickým, ale i vyšší kapacitu. K přednostem patří minimální samovybíjení, což byl problém starých článků. Sice výborně sloužily řemeslníkům, kteří je používali denně, nikoli však v domácnosti, kde jste je vyndali ze skříně jednou za měsíc či dva – a pak jste zjistili, že jsou vybité. To se vám u Li-ion akumulátoru nestane, i po delším čase nepoužívání bude sloužit. Ale po práci byste ho měli dobít, aby byl dál skladován v plně nabitém stavu. V opačném případě hrozí postupné snižování kapacity akumulátoru.
Pokud uvažujete o koupi akumulátorové vrtačky, zjistěte si, zda výrobce umožňuje použít jeden akumulátor pro různé stroje, třeba taky brusku, hoblík, svítilnu, rázový utahovák a další. To umožňuje koupit další zařízení bez baterie, tedy daleko levněji. Ačkoliv ceny akumulátorů klesají, stále tvoří podstatnou část sumy za nářadí.
TIP REDAKCE
Při koupi dejte přednost brusce, která je vybavena sběrným košem, nejlépe plastovým s mikrofiltrem. Textilní se hůře plní, musejí se častěji vyprazdňovat.
Uložit