DSC_8828.zmenena-velikost.jpg

Zahrada ideální pro experimenty

24. 03. 2022
Diskuze (0)
Sdílet

Zahrada, kde se dá něco sníst, kde se může pěstovat a experimentovat, kde bude neustále něco kvést a dělat radost… Přání majitelů dokázali architekti splnit, ačkoli pozemek nepatří k největším. Po rekonstrukci starého domu následovala […]

Zahrada, kde se dá něco sníst, kde se může pěstovat a experimentovat, kde bude neustále něco kvést a dělat radost… Přání majitelů dokázali architekti splnit, ačkoli pozemek nepatří k největším.

foto Living in green

Po rekonstrukci starého domu následovala obnova zahrady. Bylo to třeba. Nejenže ta původní neplnila všechna přání majitelů, ale byla poničená stavbou. K realizaci si přizvali architekty ze studia Living in green.

 

ZELENINOVÁ PATRA

Pozemek se nachází ve svahu, který už částečně srovnali původní vlastníci. Dole vytvořili rovinu, která tady zůstala zachována. A také některé spodní zídky. Další jsou postavené nově, ovšem na místě těch původních. Větší úpravy si vyžádal prostor po obou stranách domu. Vznikly tady etáže pro pěstování zeleniny. „V zahradě nenajdeme pouze záhony na zeleninu, nemalé plochy zarostly trvalky a keře. Jsou rozmístěny všude a postupně nakvétají po celý rok. Každé místo se barevně proměňuje od jara až do podzimu,“ říká autorka návrhu Lenka Vyhnálková ze studia Living in green. Že má místo vypadat pěkně po celý rok, ale nebyl jediný požadavek, který majitelé měli. „Paní moc ráda pěstuje a experimentuje, a tak si přála záhony. Vyvýšené jsme jí postavili proto, aby se nemusela ohýbat,“ vysvětluje architektka. Část jich umístila vedle domu – tento prostor je orientovaný na jih a zelenina tady dobře poroste. Další záhony jsou však na mnoha jiných místech stejně jako ovocné keře a stromy. Rodina si může dopřát ten hezký pocit, že si utrhne opravdu čerstvou ředkvičku, jahodu nebo malinu.

 

KVĚTINOVÉ PÁSY

Nejen spodní část zahrady je určená pro odpočinek, ale i další místa jsou osetá trávníkem. Majitelům péče o něj nevadí, není tak velký, aby jeho sečením, hnojením a zaléváním trávili dlouhé hodiny. Trávník dobře spojuje jednotlivé části a patra zahrady a činí ji na pohled větší, než ve skutečnosti je. A třeba ovoce se lépe češe ze stromů umístěných v trávníku než na klasickém záhonu, kde si špatně můžete postavit žebřík.
Jednotlivé etáže oddělují květinové pásy, na kterých se postupně rozvíjejí zvonky, mateřídouška, tařička, orlíček a okrasné trávy, juka nebo iberis. Když zvadnou, vyniknou tady kameny a balvany, které během sezony skrývají zelené listy rostlin.
Kvetoucí keře lemují i plot. Ne, nenechte se zmást, že vedle pergoly vidíte jen vzrostlé túje. Ty architekti na místě ponechali ze staré koncepce – dobře cloní soukromí a zároveň tvoří pozadí pro kvetoucí keře, například šeříky, vajgélie či komule, které jsou známé také jako motýlí keře nebo letní či tibetské šeříky.

 

KOUZLO KAMENE

Po rekonstrukci domu bylo třeba nejen obnovit zídky a vysázet sem nové květiny, ale také upravit prostor před domem. Ten je vyhrazený hlavně parkování. Zpevněnou plochu doplňují trvalkové záhony s druhy vybranými tak, aby kvetly opět po celou sezonu. K vydláždění přední části pozemku architekti zvolili žulovou chodníkovou kostku. „Ačkoli by si někdo mohl myslet, že jde o materiál vhodný jen na veřejné chodníky, já jej v zahradě používám velmi ráda. I proto, že propouští vodu,“ zdůvodňuje své rozhodnutí Lenka Vyhnálková.
Svah na severní straně doplňují kamenné gabionové stěny. Kolem nich vede schodiště spojující přední a zadní část zahrady. Je vyskládané, stejně jako terasa před pergolou, opět ze žulových kostek. Pergola svým umístěním a vybavením slouží jako letní obývací pokoj. Nejenže je zastřešená, ale i z boku prosklená, aby dovnitř nefoukalo. Okna v zadní stěně stavbu odlehčují. Použitým materiálem – tedy dřevem a černou lakovanou konstrukcí – ladí s domem.
Jak pergolu, tak schodiště a další místa kolem domu zdobí květiny v truhlících a nádobách, věnce a další dekorace a doplňky. „Majitelka s dcerou se zahradě velmi věnuje a myslím, že to je polovina úspěchu její krásy,“ doplňuje Lenka Vyhnálková.

 

 

Magdaléna Krajmerová,

foto se souhlasem firmy Living in green

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze