Zahrada pro… romantiky
Romantika se s dynamickou moderní dobou moc neslučuje, ale k vyváženému životu určitě patří. V práci je potřeba být energický a efektivní, v soukromí ale můžete trávit večery při svíčkách, skládat básně nebo si založit […]
Romantika se s dynamickou moderní dobou moc neslučuje, ale k vyváženému životu určitě patří. V práci je potřeba být energický a efektivní, v soukromí ale můžete trávit večery při svíčkách, skládat básně nebo si založit romantickou zahradu.
Romantická zahrada je v podstatě luxus. Nehledí na ekonomický efekt, neprodukuje biopotraviny a nemá za úkol ekologickou výchovu dětí. Její jedinou funkcí je potěšit oko a pohýčkat tělo a duši. A to není málo, nemyslete si. Vytvoření romantické zahrady bude bližší spíš ženám, zvláště těm s odrostlými dětmi. Mladší maminky se budou muset prozatím spokojit jen s romantickým koutkem, který doplní dostatečně velký prostor pro řádění a hry dětí.Vybavení zahrady- Lavička – je naprostým základem romantické zahrady. Nešetřete na ní a vyberte si opravdu kvalitní kousek, který splní vaše představy. Nenechte se ošidit provizorním plastovým řešením – na zahradě zůstává i několik let, netěší vás, ale jelikož je funkční, je vám líto ho vyhodit.
- Dlažba a cestičky – místo pro posezení v zahradě by mělo být lákavé a s tím souvisí i prostor v okolí lavičky. Pokud se k sebekrásnější lavičce budete muset brodit trávou a při kávě s kamarádkou budete mít nohy v bahně, potěšení z krásné chvíle se vytratí jako pára nad hrncem.
- Altán – hodí se hlavně do větších a členitějších zahrad, mít ho v těsném sousedství domu je nesmysl. Nejlépe působí, když ho při prvním pohledu do zahrady vůbec nevidíte a objeví se před vámi, až když popojdete dál. Nemusí být přitom romantický, své udělají i popínavé rostliny, barevný nátěr a doplňky.
- Úložné místo – romantická zahrada bývá plná přehozů, polštářů, prostírání a táců s pohoštěním. Působí útulně, ale je dost náročná na úklid. Vše je potřeba sklidit nejen před deštěm, ale i před setměním. Než ale veškeré vybavení přenášet zpět do domu, je lepší mít na terase či v altánu šikovné úložné místo, kam se alespoň část schová.
- Doplňky – nepoužívejte na romantické zahradě odložené věci z domácnosti s tím, že „to stačí“. Investujte třeba do sady krásného stolního nádobí a k němu dokupujte stylové drobnosti. Vyvarujte se ale kýče a nedopusťte, aby byla vaše zahrada přeplněná vším, na čem je kytička či motýlek.
Osvědčilo se
- Barevné ladění – romantická zahrada je barevně specifická. Bývá spojená s klidem a jakousi něžností, proto by neměly být jejím základem rostliny v energických teplých barvách, jako je oranžová, cihlová, rudá či sytě žlutá. Barevné odstíny mají být naopak jemné, vyladěné do růžova či do modra. Naprosto nepostradatelná je bílá barva, vhodná je i fialová či jemná žlutá s růžovým podtónem. Ostatní barvy nejsou sice zapovězeny, ale měly by mít jen funkci promyšlených barevných detailů.
- Pro malé zahrady – romantický styl je báječný pro maličké či atriové zahrady u novostaveb. Na zahrádku o ploše 200 až 300 m² produkční zahradu nevtěsnáte, ale krásnou lavičku obklopenou růžemi a oblaky trvalek ano. Je tedy škoda držet se při zdi a založit si zde minimalistickou zahradu s trávníkem o velikosti kapesníku a záhonem se štěpkou a jedinou azalkou.
- Květiny k řezu – k romantickému životnímu stylu patří i kytice, ať už je využijete k výzdobě domu nebo jako dárky pro přátele a hosty. Na zahradě by proto měly růst rostliny k řezu i jako doplňková zeleň, třeba kontryhel, barvínek, listy pivoněk, asparágus či panašovaná ozdobnice.
Co raději vypustit
- Zeleninovou zahradu – účelnost a praktičnost na romantickou zahradu nepatří. Pokud nemáte zahradu o výměře přes 1000 m², na které můžete zeleninovou zahradu oddělit tak, že na ni nebude vidět, zapomeňte na rajčata a kedlubny. Zeleninové záhony totiž doprovázejí věci spojené s užitkovým pěstováním, jako je hadice, skleník, nářadí či kůlna, a ty trvale neschováte.
- Sportovní zázemí – past pro sportoviště na zahradě spočívá v tom, že potřebujete nejen místo samotné, ale i „nárazníkovou zónu“, tedy prostor, kde nebude vadit zakutálený míč nebo voda vylitá z bazénu. Pokud taková místa na zahradě už máte, snažte se je šikovně odclonit či zakrýt.
- Dlouhodobé projekty – aby vám romantická zahrada přinesla klid a pohodu, dbejte na to, aby se práce na zahradě nevlekly. Dívat se několik týdnů na rozkopaný chodník či složený materiál, který čeká na řemeslníky dva měsíce, to na pohodě nepřidá. Většinou stačí si vše dobře zorganizovat a včasné provedení i nezbytný úklid po práci přesunout v diáři na prioritní místo.
Vybrané rostliny
Na romantickou zahradu vybírejte takové rostliny, které ozdobí zahradu skutečně po celou sezonu. Většina vhodných trvalek rozkvétá totiž během několika týdnů v květnu a červnu. Ještě horší výběr je u dřevin, které kvetou prakticky v jediném termínu. Vždy vysazujte větší skupiny stejných rostlin – raději čtyři ostrůvky po pěti exemplářích než dvacet druhů s jedním či dvěma květy.Co sázet?- Trvalky a dvouletky
Časné jaro: sněženky a bledule, krokusy, hyacinty, kokoříkyPozdní jaro: konvalinky, pivoňky (české, bělokvěté), pomněnky, hvozdíky (skalkové, vousaté), kosatce sibiřské, orlíčky, srdcovky, dymnivkyLéto: zahradní kopretiny, řebříčky (bertrám, obecný, tužebníkový), nevěstin závoj, mavuně, topolovky, zvonky, dračíky, kosatce americké, plamenky, perovskie, čechravy, kakosty, lupiny, rozrazilyPodzim: japonské sasanky, vytrvalé astry (hvězdnice), listopadky
- Letničky
Hrachory, astry, hledíky, černuchy, statice, klarkie, krásenky, sporýše, okrasné tabáky
- Dřeviny
Křovité pivoňky, plaménky, růže keřové i pnoucí, vajgélie, sakury, kolkvície, pustoryly, šeříky, katalpy, pavlovnie, vistárie, tamaryšky, trojpuky, kdoulovce, hroznovce, ibišky syrské, hortenzie (velkokvěté, řapíkaté, latnaté), zimolezy, magnólie, střemchy, pěnišníky, tavolníky, kalinyFOTO: SHUTTERSTOCK A PROFIMEDIA.CZ