Zahradní nábytek z palet: Čím ho ošetřit?
Nápadů, co všechno se dá vyrobit z nepotřebných europalet, najdeme na internetu stovky – a stranou nezůstávají ani zahradní projekty. Z fotek už se ale často nedozvíme, jak který výtvor natřít, aby nejen hezky vypadal, […]
Nápadů, co všechno se dá vyrobit z nepotřebných europalet, najdeme na internetu stovky – a stranou nezůstávají ani zahradní projekty. Z fotek už se ale často nedozvíme, jak který výtvor natřít, aby nejen hezky vypadal, ale také dlouho sloužil… Čím dřevo ošetřit, aby přežil venkovní stůl, kompostér i držák na rostliny, jsme se ptali Moniky Linghartové, odbornice na barvy a laky.
Jak často by se kutilské výrobky z europalet měly ošetřovat?
Stejně jako každé jiné dřevo. Hodně to záleží na původní úpravě a na tom, jak moc je předmět vystaven povětrnosti. V zásadě se dá říct, že tenkovrstvá lazura by se měla obnovovat častěji než silnovrstvá nebo krycí barva na dřevo. Výrobci u svých produktů uvádí rámcovou ‚trvanlivost‘ nátěru klidně i 15 let, vše se ale odvíjí od toho, jak dobře byl produkt ošetřen poprvé a jak velkou zátěž dostává od povětrnostních vlivů. Vlhko, střídání teplot, UV záření – to vše se propíše do rychlosti, s jakou ochranný nátěr degraduje. Palety se navíc většinou vyrábějí z měkkého dřeva, které vyžaduje častější péči. Lazury, laky i univerzální barvy se každopádně obnovují v řádech let. Olej by se naopak měl obnovovat dvakrát ročně, na jaře a na podzim.
Jaký nátěr zvolit, pokud chci, aby na paletě zůstala viditelná kresba dřeva?
Lazury nechávají vyniknout kresbě dřeva, v tomto případě lze změnit tón, ale kresba zůstane opticky i hapticky zachována. Kresbu opticky zachová také bezbarvý lak a zvýrazní ji také olej na dřevo, jeho použití u palet je ale trochu komplikované.
Pokud se i tak rozhodnu pro olej, na jaké složitosti se připravit?
Palety by před napuštěním musely být naprosto precizně obroušené, aby po aplikaci oleje příliš nestoupla vlákna. Pak by totiž stůl škrabal. U lazury nebo laku sice vlákna stoupnou také, ale tam se dělají aspoň dvě vrstvy a před druhou se povrch brousí. Nežádoucí ‚chlupy‘ z vláken se tedy zbrousí pryč a druhá vrstva už je hladká.
Kterou barvu zvolit, pokud bude výrobek z europalet vystaven silnému slunečnímu záření?
Lazury proti UV záření chrání, obvykle vyjma bezbarvého provedení, stejně tak krycí barva na dřevo poskytuje dřevu ochranu před UV zářením. Některé čiré laky UV ochranu zajistí také, je nutné si to ale ověřit u konkrétního produktu.
Bude se nějak lišit impregnace dřeva v případě, že chci z palet vyrábět držák na rostliny nebo kompostér, který může přijít do kontaktu s vodou?
Držák na rostliny a kompostér bych doporučila ošetřit biocidním napouštědlem a následně už pak dle libosti silnovrstvou nebo tenkovrstvou lazurou. Silnovrstvá vydrží déle, ale pak se musí před renovací zbrousit, tenkovrstvá zase druhá bude dříve vyžadovat obnovovací nátěr. Lze také použít krycí barvu na dřevo.
A jak ošetřit paletový stůl na krytou terasu?
Ten bych biocidem nenapouštěla, beru ho jako nutné zlo tam, kde se dřevo dostává do styku s vlhkem. Stůl na krytou terasu už vnímám jako dost ‚obytnou‘ záležitost, takže zde bych pro finální úpravu doporučila silnovrstvou lazuru, čirý lak nebo krycí nátěr (na dřevo nebo univerzální). Tenkovrstvou lazuru spíš ne, ta pod vlivem povětrnosti sprašuje.
Zajímavě vypadá i stůl se skleněnou deskou. Dala by se na europalety nějak nenápadně přilepit?
Tohle je hodně věcí optiky – lepidlo, i kdyby bylo čiré, bude skrz desku vidět. Lze použít montážní lepidlo se silnou přilnavostí, ideálně čiré, pak je potřeba ale přijmout fakt, že bude vidět – a totéž platí pro čiré oboustranné pásky.
A jiná, estetičtější možnost?
Pokud by deska měla na stole jen ležet, doporučila bych navíc použít čtyři úhelníky ze železářství a udělat z nich zajištění na každý z rohů (úhelník se našroubuje přes horní roh tak, aby horní hranu o několik milimetrů převyšoval). Sklo pak po stole nebude ‚cestovat‘ a nemusí se lepit, k paletě mi navíc kov opticky pasuje. Volně položené sklo je vždy do určité míry riziko. Nohy paletového stolu bych také zespodu opatřila nábytkovými kluzáky (filcem), aby nepoškrábal terasu – bude totiž dost těžký.
Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock