Zajímavé a barevné divizny
Divizna plstnatá Verbascum bombyciferum syn. V. olympicus Oproti nejznámější divizně lékařské, která se skoro nevětví, má tato spoustu výhonů. Prvním rokem vytvoří přízemní růžici, druhým žlutě vykvétá a dorůstá až do výšky dospělého člověka. Pochází […]
Divizna plstnatá
Verbascum bombyciferum syn. V. olympicus
Oproti nejznámější divizně lékařské, která se skoro nevětví, má tato spoustu výhonů. Prvním rokem vytvoří přízemní růžici, druhým žlutě vykvétá a dorůstá až do výšky dospělého člověka. Pochází z Řecka a Malé Asie, proto se jí říká také divizna olympská.
Tipy pro pěstování: Tento druh poroste téměř všude s výjimkou těžké jílovité půdy, tu vylehčete pískem. Takzvaný zpětný řez podpoří zakládání a růst postranních květních lat.
Divizna černá
Verbascum nigrum
Ačkoli se jmenuje černá, má tato divizna květy tmavě žluté s výrazně fialovými tyčinkami. Sytě zelené listy jsou plstnaté jen na rubu. Na hranatých hnědých stoncích dorůstá do výšky až metr a půl. Právě tento druh posloužil jako základ pro další vyšlechtěné odrůdy.
Tipy pro pěstování: Třebaže je ze Sibiře, daří se jí na slunci a suchých místech nebo štěrkových záhonech. Pravidelně ji přesazujte, jinak se postupně ze záhonu vytratí.
Divizna brunátná
Verbascum phoeniceum
Diviznu s výrazně fialovými květy najdete volně růst v teplých oblastech Moravy. Mívá výšku jen kolem 60 centimetrů. Pocházejí z ní barevné kultivary jako lososové ´Suger´ a ´Honey Dijon´, oranžová ´Clementine´, matně červená ´ Cherry Helen´ či ´Royalty´ a další.
Tipy pro pěstování: Třebaže původní druh snáší dobře sucho, vyšlechtěné zahradní kultivary potřebují vodu a živiny, aby dlouho kvetly. Nehodí se tedy pro suchá místa na slunci.
Divizna Chaixova, syn. divizna rakouská
Verbascum chaixii
Smetanově bílá nebo žlutá okvětí a tmavě růžové tyčinky zdobí tuto nenáročnou diviznu, vysokou kolem jednoho metru. Z jedné rostliny vyrůstá hned několik květenství. Vyšlechtěné kultivary jako ´Wedding Candles´ či ´Alba´ jsou bílé. Jde o dvouletku, zřídka vydrží déle.
Tipy pro pěstování: Má ráda sušší slunná a teplá stanoviště. Lze ji vysadit i na skalky, měly by být ale vápencové. Dobře poroste i na úpatí na sucho skládaných kamenných zídek.
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock