Zimní zahrada s výhledem na kvetoucí záhony
Mezi nejčastěji využívané prostory na zahradě jednoznačně patří terasa u domu. Pokud na ní nechcete trávit čas převážně jen v letním počasí, můžete se rozhodnout pro její proměnu v zimní zahradu. Když si přímo z […]
Mezi nejčastěji využívané prostory na zahradě jednoznačně patří terasa u domu. Pokud na ní nechcete trávit čas převážně jen v letním počasí, můžete se rozhodnout pro její proměnu v zimní zahradu. Když si přímo z jejího pohodlí dopřejete výhled na záhon plný krásných hortenzií, které potěší i v podzimních měsících, bude vám dělat dvojnásobnou radost.
Před proměnou:
Menšímu zákoutí přímo u domu chybí nejen barvy, ale také hlavní téma. Díky přímému vstupu z domu a dostatečnému prostoru je jako stvořené pro přístavbu v podobě zimní zahrady.
Fantazii se meze nekladou
Ačkoliv má otevřená terasa své kouzlo, někdy se prostě vyplatí ji zastřešit a podmínky na ní upravit tak, aby se uvnitř dalo odpočívat třeba i v dešti. Pokud se pro tuto úpravu rozhodnete, máte hned několik možností.
Jako první se samozřejmě nabízí zastřešená, nebo rovnou prosklená pergola. Hledáte-li řešení, které umožňuje téměř celoroční pobyt, bude ale lepší volbou zimní zahrada. V jejím případě se dál můžete rozhodnout buď pro vytápěnou variantu, ve které se budete cítit příjemně klidně i v zimě, kdy venku vládne mráz, nebo naopak zvolíte nevytápěný typ, v němž budete pobývat už od brzkého jara a stejně tak v pozdním podzimu.
Přesně tento typ netemperované zimní zahrady bude hrát hlavní roli v našem zahradním návrhu, který se týká jižně orientované části zahrady u rodinného domu, kde v současnosti vidíme zatravněnou vyvýšenou terasu. Časem by se majitelé ale měli se zeleným kobercem rozloučit a vyměnit ho nejen za nový prosklený „pokoj“, ale také za pestrobarevnou výsadbu okrasných hortenzií a trvalek, které zarámují výhled do okolní zahrady.
Okolí bez trávníku
Stavbu zimní zahrady s hliníkovými rámy raději ponechte specializované firmě, která se postará o veškeré stavební úpravy. Jakmile ale bude zimní zahrada hotová, můžete pokračovat úpravou okolních ploch. V přímé blízkosti stavby by měla vzniknout zaštěrkovaná cestička, kterou by měl zarámovat obrubník z ocelové pásoviny. Cestička vznikne na loži z hrubého kameniva o mocnosti 20 centimetrů, přičemž horní vrstvu by měla tvořit pěticentimetrová vrstva štěrku frakce 16/32 mm. Teprve na ni by měl přijít štěrk frakce 8/16 mm, který umožní pohodlnou chůzi.
Cestička nebude důležitá jen proto, aby se majitelé suchou nohou dostali k rostlinám při údržbě. Zaručí také, aby při dešti nedocházelo ke znečistění skleněných stěn zimní zahrady. Trávník bude nutné odstranit do hloubky okolo deseti centimetrů, což se nejlépe podaří rýčem. Na odrýpaný terén doporučujeme nasypat po celé ploše zahradnický substrát s obsahem kompostu, který se rýčem promíchá se stávající zeminou. V místě výsadby hortenzií bude do půdy zapravena rašelina, která půdu mírně okyselí.
Hortenzie, kam se podíváte
Hlavním tématem záhonu, který obklopuje zimní zahradu ze dvou stran, budou hortenzie. Tyto keře kvetoucí od léta mají tu výhodu, že jejich velké květy vydrží v dobré kondici poměrně dlouho, navíc vypadají dekorativně i v suchém stavu. V zimě vlastně plní stejný úkol jako okrasné trávy, jejich struktura totiž vynikne i během námrazy nebo pod lehkým sněhovým popraškem.
Mezi hortenziemi se objeví klasika českých i anglických zahrad, hortenzie velkolistá (Hydrangea macrophylla) s jasně modrými květy, dále pak o něco méně známá a vyšší hortenzie drsná (Hydrangea aspera) s květy ve fialkovém odstínu a trojice keřů hortenzie stromečkovité (Hydrangea arborescens) kultivaru ‚Annabelle‘ s kulovitým květenstvím, jehož jasně bílá barva se postupně přebarvuje do zelenkavých odstínů. Trochu formálnější charakter výsadbě dodává nízký živý plůtek ze zimostrázu vždyzeleného (Buxus sempervirens), který lemuje roh vyvýšené terasy.
Kresba na květech, a dokonce kostkovaná
O proměnlivost výhledu ze zimní zahrady se postarají trvalky a jarní cibuloviny. Relativně dlouho do podzimu tu pokvetou sasanky hupejské (Anemone hupehensis) v růžovokvětém kultivaru ‚Praecox‘. Opodál jim bude sekundovat hvězdnice novoanglická (Aster novae- -angliae). Z jarních cibulovin určitě stojí za zmínku narcisy (Narcissus) v několika odrůdách, velkokvěté tulipány (Tulipa) s květy v odstínech žluté a růžové barvy a řebčíky kostkované (Fritillaria meleagris), jejichž květy mohou být čistě bílé nebo fialově růžové s kostkovanou kresbou.
Všechny barvy pak propojí žlutě zelené listy okrasné trávy rákosníku japonského (Hakonechloa macra ‚Aureola‘) a sivě zelené listy s kresbou pomněnkovce velkolistého (Brunnera macrophylla ‚Jack Frost‘), který navíc na jaře vykvete v modrých odstínech doslova pomněnkovými kvítky. A když už jsme u modré barvy, ta se na záhonu objeví ještě v červnu a červenci, kdy tu vykvete skupinka méně známé baptisie jižní (Baptisia australis). Povrch záhonu zamulčuje jemná kůra určená přímo pro květinové záhony.
Jak nechybovat při řezu hortenzií?
Péče o tento typ výsadby bude spočívat výhradně v pletí, zálivce a řezu. Zatímco pletí moc času nezabere, protože záhon bude zamulčovaný, během suchého léta majitelům nezbude než rostliny občas zalévat. Porostou zde totiž druhy, které si tak úplně neporadí se suchem, třebaže i v tomto případě mulčovací kůra pomůže. V jarním období bude nutné odstranit veškerou odumřelou hmotu okrasných trav i trvalek.
Důležitým úkolem se stane také řez hortenzií, ve kterém se dost často chybuje, ačkoliv patří mezi poměrně snadné úkony. Hortenzie prořezávejte nejlépe v dubnu nebo začátkem května, kdy už nehrozí dlouhodobé mrazy. Při řezu se odstraňují loňská suchá květenství i namrzlé konce větví. Kam až výhon namrznul, poznáte právě na jaře. Jednoduché pravidlo řezu zní: výhony zkracujte k prvnímu prorašenému pupenu na větvi. V případě hortenzie velkolisté mohou někdy odumírat větve až k půdnímu povrchu, proto je celé zkraťte. Aby vám hortenzie bohatě kvetly, dopřejte jim speciální granulované nebo kapalné hnojivo určené přímo pro ně.
Anglické rabato s atmosférou formální zahrady
Pravidelný tvar vyvýšené terasy vyloženě vybízí k pravidelnému uspořádání zahrady. Aby ale taková výsadba nevypadala až moc přísně, dá se udělat kompromis v podobě formálního prvku – konkrétně máme na mysli nízký živý plot ze zimostrázu po jejím obvodu a zcela nepravidelnou květinovou výsadbu ve stylu anglického rabata. V něm vedle sebe mohou kvést voňavé kakosty kantabrijské (Geranium × cantabrigiense) a zápleváky podzimní (Helenium autumnale), v květnu se tu mohou rozvonět pivoňky lékařské (Paeonia officinalis) nebo barevně zazářit mavuně červené (Centranthus ruber).
I v této výsadbě mají své místo jarní cibuloviny. Kromě velkokvětých tulipánů se zde uplatní i narcisy nebo třeba směs barevných kultivarů krokusů. Povrch záhonu může zamulčovat jemná mulčovací kůra, která je určená přímo pro trvalky.
Tip odbornice: Zimní zahrada vám nabízí možnost, jak spojit výhody dobré dostupnosti domu s venkovním prostředím. Můžete ji využít pro sezonní pěstování rostlin i pro zahradní oddech – nejvíce ji oceníte brzy na jaře a pozdě na podzim, kdy počasí příliš neláká k venkovnímu posezení.
Kresba a text: Lucie Peukertová, foto: Shutterstock