Chraňte svůj zrak v pracovním prostředí certifikovanými pomůckami

Reklama

Nejčastější rizika poškození zraku

Správné pracovní ochranné pomůcky pro oblast očí se obvykle odvíjí především od činnosti, kterou vykonáváte, a s ní souvisejících rizik. K tomu, abyste si přivodili pracovní úraz, však stačí i pouhé smítko, úlomek, dřevěná tříska, nebo například drobná železná špona. Snadno pak dojde k mechanickému poškození rohovky nebo jiné části oka a problém je na světě.

Pracujete-li v pracovním prostředí, kde se manipuluje s chemickými látkami, může dojít také k podráždění vašich očí unikajícími výpary, přítomným plynem, ale také při neopatrné manipulaci s jednotlivými chemikáliemi a nebezpečnými materiály.

Své oči byste měli chránit také v případě, kdy sice nepracujete s nebezpečnými materiály, ale pohybujete se v prostředí, kde hrozí zvýšená míra optického záření (slunečního, ultrafialového, infračerveného, nebo dokonce laserového). V průmyslovém prostředí jsou navíc oči často vystaveny nadměrně vysoké teplotě a zvyšuje se riziko zásahu očí žhavým materiálem.

zdroj Ardon Safety

Jak svůj zrak chránit co nejlépe?

Z výše uvedených slov je jasně patrné, že na ochranu svého zraku je potřeba myslet téměř v každém zaměstnání. Ať už pracujete v těžkém průmyslu, nebo sedíte v kanceláři, vaše oči jsou v pracovním prostředí téměř jistě vystaveny určitému riziku. Pokud se dají rizika pracovního úrazu očí eliminovat ochrannými pomůckami, je zaměstnavatel povinen poskytnout takové pomůcky svým zaměstnancům a tím zajistit ochranu jejich zraku.

Nejčastěji používanou ochrannou pomůckou pro chránění očí jsou brýle. Pokud však mají brýle dobře plnit svůj účel, je nutné, aby šlo o certifikovanou ochrannou pracovní pomůcku, která je určena ke konkrétnímu účelu. V závislosti na tom, v jakém prostředí se pohybujete a jakým rizikům jsou vaše oči vystaveny, je potřeba volit materiál, konstrukci, ale také tvar vybraných brýlí.

Internetový obchod ARDON.cz, který se zaměřuje na prodej ochranných pracovních pomůcek, na svých stránkách například nabízí hned několik druhů otevřených i uzavřených ochranných brýlí s odlišnou barvou zorníku, ale také speciální brýle a kukly určené pro svařování a ochranu celého obličeje.

Pro pracovní prostředí jsou nejvhodnější certifikované brýle splňující normu ČSN EN 166, jež stanovuje, pro které činnosti a provozy jsou dané brýle vhodné. V každém případě se vyplatí svůj zrak chránit kvalitními pracovními pomůckami, díky kterým svým očím zajistíte bezpečné pracovní prostředí, ale také dostatečný komfort.

ZDROJ: PR článek společnosti ARDON SAFETY s.r.o.

Reklama
Reklama

Komentovat