Designblok zvolí nejlepší diplomové práce nastupujících designérů Evropy

10. 10. 2019 Sdílet

Mezinárodní soutěž Designblok Diploma Selection uvede třicet nejlepších diplomových prací diplomantů z předních evropských univerzit. Finalisté v kategorii Produktový design a Móda vzešli ze sto padesáti nominovaných. Do finále se probojovalo také osm studentů z českých vysokých škol. Prestižní soutěž se na Designbloku koná již pošesté, a to ve spolupráci s EUNIC Cluster ČR.

Vítězové získají 1000 EUR a možnost samostatné prezentace na příštím ročníku festivalu. Nejlepší projekty zvolí mezinárodní porota, složená z kurátorů a galeristů, během Designbloku, který se letos koná od 17. do 21. října 2019.

Kurátoři letos vybírali finalisty ze 154 přihlášených ze 46 prestižních evropských univerzit. Do finále se probojovali studenti z osmi evropských zemí – Maďarska, Německa, Francie, Portugalska, Itálie, Nizozemí, Polska a České republiky. Diplomové práce, které studenti budou prezentovat zahraniční porotě, se zabývají pestrou paletou témat, od pěstovaného materiálu z mořských řas, nábytku z lisovaných vláken konopí až po zkoumání emocionálních hodnoty předmětů, vzpomínky přetavené v keramické objekty, zamyšlení nad vylepšením vzdělávání nebo inovativní hračky. Napříč finálovými pracemi autoři v produktové i módní části reagují na aktuální téma udržitelnosti a hledají cesty z všudypřítomné nadprodukce a plýtvání zdroji.

móda_Barbora Procházková (CZ)

móda Barbora Procházková (CZ) Foto Designblok

„V letošním roce EUNIC Cluster Prague, tedy síť mezinárodních institucí a kulturních atašé z velvyslanectví zemí Evropské unie, znovu spolupracuje s Designblokem při organizaci 6. ročníku soutěže Diploma Selection. Těší nás, že můžeme i nadále podporovat mladé umělce při prezentaci a propagaci jejich děl. S napětím se těšíme na výsledky soutěže, které budou vyhlášeny 19. října 2019,“ říká Maciej Ruczaj, prezident EUNIC Cluster Czech Republic a ředitel Polského institutu v Praze.

Česko bude reprezentovat Matěj Coufal s projektem Metr, který zkoumá klasický nástroj i v jeho teoretické rovině, Tannia Klimenko s kolekcí sochařských objektů, Zdeněk Růžička, který vytvořil speciální zvukovou hračku, Vítek Škop a jeho práce na téma inovativní výuky fyziky pomocí rozšířené reality, Adam Štok s kolekcí vytvořenou hydraulickým lisem a Sebastian Vlasák s figurálními objekty Brouk. Mezi módními designéry mají šanci dvě studentky pražské UMPRUM – Barbora Procházková s projektem Sapience a Michaela Čapková, která propojila módu a sociální tematiku.

produkt Melanie Glöcker (DE) Foto Designblok

produkt Melanie Glöcker (DE) Foto Designblok

„Diplomovými pracemi rezonuje téma ekologie, respektive tvorba alternativních přírodních materiálů, které by mohly do budoucna nahradit plast nebo dřevo. Některé práce se také zabývají inovacemi stávajících systémů vzdělávání a rozvoje osobností dětí. Jsou to témata, která jsou živá v současném designu obecně a dokazují, že designéři jsou odhodláni přispět ke zlepšení stavu naší planety,“ uvedla ředitelka Designbloku Jana Zielinski.

Výstavu produktového designu najdou návštěvníci v Openstudiu v levém křídle Průmyslového paláce holešovického Výstaviště, zatímco finalisté módní sekce se představí v sobotu 19. října na Garden Stage ve střední hale. O vítězi v každé ze dvou kategorií rozhodne mezinárodní porota složená z významných českých a zahraničních galeristů, kurátorů, novinářů a teoretiků designu. Nově do poroty zasednou CEO švýcarské značky Vitra Nora Fehlbaum, umělecký ředitel značky Cappellini Giulio Cappellini nebo design specialistka z vídeňského Dorothea Gerti Draxler. Z českých zástupců nově přijala členství Aneta Šaferová, šéfredaktorka magazínu Proč Ne?!.

produkt Zhyldyz Kozhoiarova (PL) Foto Designblok

produkt Zhyldyz Kozhoiarova (PL) Foto Designblok

Spolu s finalisty se představí také vítězi minulého ročníku soutěže, Ramona Salo Myrseth oceněná za kolekci I Am Not the Grass in Your Boots inspirovanou Laponskem, a Alexander Schul, který uhájil vítězství s projektem zaměřeným na ochranu zdrojů.

Finalisté Diploma Selection 2019

Produktový design: Matěj Coufal, UMPRUM v Praze (CZ), Gabriella Farkas, Moholy-Nagy, University of Arts and Design (HU), Melanie Glöckler, Burg Giebichenstein University of Art and Design Halle (G), Philipp Hainke, Berlin University of the Arts (G), Tannia Klimenko, Západočeská univerzita, Plzeň (CZ), Zhyldyz Kozhoiarova, School of Form in Poznań (PL), Erwan Péron, École nationale supérieure des arts décoratifs, Paříž (FR), Luis Royal, Ar.Co Centro de arte, Lisabon (PRT), Zdeněk Růžička, UMPRUM v Praze (CZ), Tosca Schift, ArtEZ University of Arts, Arnhem (NL), Yvon Smeets, ArtEZ University of Arts, Arnhem (NL), Vítek Škop, UMPRUM v Praze (CZ), Adam Štok, UMPRUM v Praze (CZ), Sebastian Vlasák, Univerzita Jana Evangelisty Purkyně v Ústí nad Labem (CZ), Zuzanna Wrocławska, Eugeniusz Geppert Academy of Fine Arts and Design in Wrocław (PL)

Móda: Michaela Čapková, UMPRUM v Praze (CZ), Nina Dekker, Royal Academy of Art in Hague (NL), Leila El Alaoui, Utrecht School of the Arts (NL), Pietro Fadda, Istituto Marangoni in Milan (IT), Liu Hong Quan, ArtEZ University of Arts, Arnhem (NL), Joline Kwakkenbos, ArtEZ University of Arts, Arnhem (NL), Britt Liberg, ArtEZ University of Arts, Arnhem (NL), Nikki Noij a Dafne Noij, ArtEZ University of Arts, Arnhem (NL), Weronika Pietrzak, Academy of Fine Arts in Łódź (PL), Barbora Procházková, UMPRUM v Praze (CZ), Otilia Vieru, Royal Academy of Art in Hague (NL), Alex Werth & Hannes Muehleiss, Pforzheim University of Applied Sciences (G), Dylan Westerweel, ArtEZ University of Arts, Arnhem (NL), Daria Wierzbicka, Academy of Fine Arts in Warsaw (PL), Armia Yousefi, University of the Arts Utrecht (NL)

Porota soutěže Diploma Selection 2019

Produktový design: Juliet Kinchin, kurátorka designu, MoMA, New York (US), Lina Kanafani, kurátorka, galeristka, MINT shop, Londýn (GB), Rossana Orlandi, galeristka, Spazio Rossana Orlandi, Miláno (IT), Tulga Beyerle, ředitelka, Museum für Kunst und Gewerbe Hamburg (D), Agnieszka Jacobson, umělecká ředitelka, School of Form, Poznaň (PL), François Leblanc, galerista, Gallery S. Bensimon, Paříž (F), Gilles Massé, Wallpaper Store, Miláno (IT), Adam Štěch, kurátor a teoretik designu, Okolo (CZ), Nora Fehlbaum, CEO, Vitra (CH), Giulio Cappellini, umělecký ředitel, Cappellini (IT), Gerti Draxler, design specialistka, Dorotheum (A), Stephan Hamel, konzultant v oblasti designu (IT)

Módní design: Noémie Schwaller, módní redaktorka (UK), Andrea Běhounková, šéfredaktorka, Vogue CS (CZ), Danica Kovářová, kurátorka (CZ), Veronika Ruppert, novinářka, redaktorka, Modeschau, Radio Wave (CZ), Jan Králíček, novinář, módní konzultant, Vogue CS (CZ), Petr Matějček, módní redaktor (CZ), Aneta Šaferová, šéfredaktorka, Proč ne?! (CZ)

ZDROJ: PR článek Designblok

Kategorie: Novinky
Tagy: Mezinárodní soutěž
Sdílejte článek