Nechte vyniknout podlahu ve sprše – pomůže vám odtokový žlab

Nechte vyniknout podlahu ve sprše – pomůže vám odtokový žlab

03. 12. 2018 Sdílet

Dáváte při sprchování přednost přímému kontaktu s přirozenou krásou keramické podlahy? Nebo máte sprchový kout na míru, kam běžná vanička nepasuje? Potřebujete bezbariérové řešení? Nechte si před pokládáním dlažby ve sprchovém koutu nainstalovat i kvalitní odtokový žlab a máte po starostech.

Novinkou letošního roku jsou odtokové žlaby vhodné k umístění přímo ke stěně, které prohlubují dojem dokonale celistvé podlahy ve sprše.

Proč odtokový žlab RAVAK?

koupelna bude ještě elegantnější – lesklý kov a moderní jednoduchý tvar odtokového žlabu skvěle ladí s koupelnovými armaturami a díky zasazení do keramické dlažby dovolí celou podlahu v koupelně opticky sjednotit.
dostatečný odvod vody i z větší plochy – žlaby jsou neocenitelné i v malých nikách, ale hlavně ve větších sprchových koutech nebo v prostorech na míru. Díky jejich rozměrům od 30 cm až do 105 cm zajistí dostatečný odvod vody i z větší sprchovací plochy.
bez problémů zajistí vysoký průtok vody – (až 60l/min) – jsou tedy vhodné zejména pro zařízení, jako jsou sprchové sloupy nebo hydromasážní panely, které kombinují více zdrojů vody (hlavová sprcha a ruční sprcha, sestava trysek apod). Tato zařízení je pro zajištění komfortu nutné kombinovat s odtokem, který rychle pojme velké množství odtékající vody.
mají kdykoli přístupný a dokonale čistitelný sifon – nečistoty lze snadno odstranit, a to bez použití chemie
dvoukomorový sifon – chrání před zahlcením žlabu vodou při sprchování a vždy zaručují dostatečný průtok.
nízká stavební výška (už od 75 mm u plastových variant žlabů) – zásadní při rekonstrukci zejména panelových koupelen, kde je potřeba zohlednit tloušťku podlahy a bývá nezbytné použít co nejnižší žlaby.

FOTO Ravak

FOTO Ravak

Na co si dát pozor při instalaci odtokového žlabu?

Jen precizním skloubením sprchového koutu, odtokového žlabu, keramické dlažby a kvalitní řemeslné práce získáte spolehlivě fungující koupelnu, která poskytne zázemí pro každodenní náročný provoz.

Před započetím prací:

1. Prověřte podlahu

Pozvěte statika nebo stavebního technologa. Jen ten kvalifikovaně rozhodne, zdali je konstrukce vaší podlahy pro použití zapuštěného žlabu odpovídající. Ze jména v panelových domech se může stát, že vám toto řešení nebude doporučeno, protože instalace odtokového žlabu vyžaduje určitou minimální stavební výšku. RAVAK na tento požadavek reaguje výškou svých odtokových žlabů už od 75 mm. Nižší žlaby se mohou potýkat s nedodržením výšky vodní zápachové uzávěry, kterou norma stanoví na 50 mm. Další otázkou na odborné posouzení je složení podlahové konstrukce.

2. Vyberte správné výrobky

Odtokový žlab vyberte podle:

1) Kapacity průtoku (soulad se sprchou, masážním panelem, stropní růžicí). Jednokomorové sifony s nižším průtokem se snadněji zahltí vodou a v prostoru sprchového koutu se bude vytvářet hladina vody. U dvoukomorových sifonů k tomuto problému nedochází.
2) Místa určení (soukromý byt, veřejné prostory)
3) Frekvence použití (chata, chalupa, pracovní sprcha, koupelna, sauna, bazén) – pro občasné použití je vhodnější např. podlahová vpusť se suchou nebo kombinovanou zápachovou uzávěrou, pro bazény vyberte speciální materiál
4) Umístění (do prostoru, ke zdi atd.)
5) Kvality sifonu (sifon má být vyvinutý speciálně pro odtokové žlaby a má být pevně spojen se zápachovou uzávěrou. Nevolte nerezového žlaby, na které je jen nasazen vaničkový sifon. Ten není ve spojení s nerezovým žlabem nijak zajištěn anebo může být zajištěn nedostatečně).

Podle vyhodnocení těchto informací se snáze rozhodnete, jak velký průtok musí odtokový žlab zajistit a zdali máte vyžadovat nerezové či postačí plastové provedení. Rozhodně se vyplácí vybrat odtokový žlab od výrobce sprchových koutů. Jen tak si můžete být jisti, že nakupujete logicky dotažené řešení od profesionálů se zkušenostmi z reálných koupelen.

Sprchový kout by měl mít dostatečně vysokou prahovou lištu. Doporučujeme minimálně 10 mm.

Keramická dlažba by měla mít spíš střední až menší formát, který ulehčí pečlivé vyspárování (2%) směrem k odtoku. Předností menších formátů je i zvýšená protiskluznost zajištěná větším počtem spár.

FOTO Ravak

FOTO Ravak

3. Dobře připravte podlahu

Instalace žlabu obnáší založení dvou vrstev betonu, hydroizolace, lepení dlažby apod. Přesně sledujte a dodržte návod na výrobku. Mějte zároveň na paměti, že tloušťka dlažby plus lepidlo plus hydroizolace musí být dohromady shodné s výškou okraje žlabu. Precizní výsledek celého díla zajistí samolepící hydroizolační pásky jako přechod mezi izolací v koupelně a žlabem, které jsou součástí výrobků RAVAK.

Váš nový model odtokového žlabu naleznete na: www.ravak.cz

Kategorie: Novinky
Tagy: odtokový žlab
Sdílejte článek