Image005-5.jpg

Plodová zelenina ve skleníku

17. 05. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Třebaže se plodová zelenina sází na volné záhony až v květnu, máte-li skleník nebo fóliovník, můžete s tím začít už teď. Do skleníku nepatří veškerá na teplo náročná plodová zelenina, některým druhům bude lépe venku. Máte-li jeho […]

Třebaže se plodová zelenina sází na volné záhony až v květnu, máte-li skleník nebo fóliovník, můžete s tím začít už teď.

Do skleníku nepatří veškerá na teplo náročná plodová zelenina, některým druhům bude lépe venku. Máte-li jeho plochu omezenou, což se stává každému hobby pěstiteli, dejte přednost rostlinám, které zde budou prospívat nejlépe. To jsou především zeleninové papriky, neboť potřebují hodně tepla a rostou dlouho – často jich nejvíce sklidíte až v září. Dále do skleníku vysazujte lilek a okurky hadovky. Ty ale můžete nahradit polními odrůdami, které se dají pěstovat venku. Uvnitř vám tak zbude prostor třeba i na melouny.

Kam vysadit rajčata?

Rajčata jsou sice citlivá na časté srážky, při nichž vlhké listy často napadá plíseň bramborová, ale ukrýt je před deštěm do skleníku také není ideální. Je zde pro ně příliš vysoká teplota, chybí dostatek hmyzu nebo průvan, které potřebují k opylování, navíc těžko snášejí i vyšší skleníkovou vlhkost vzduchu. Kvůli tomu všemu rychle stárnou a udržet je zdravá bývá složité. Nesvědčí jim ani společné pěstování třeba s okurkami, které mají jiné nároky na prostředí. Velkoproducenti je sice ve sklenících mají, ale nesázejí k nim jinou zeleninu, podmínky tedy přizpůsobují právě jim. Pokud chcete rajčata přece jen pěstovat ve skleníku, třeba abyste se dočkali úrody už v květnu, vysaďte je právě nyní. Jde vlastně o rychlenou zeleninu, jejíž sklizeň ale skončí dříve. Proto někteří zahradníci vysazují různé odrůdy rajčat i ven na záhony. Ty začnou plodit během prázdnin a sklízíte je až do podzimu.

Příprava půdy ve skleníku

Oproti venkovním záhonům věnujte těm skleníkovým větší péči – živiny, které rostliny potřebují, nemohou čerpat z okolí, musíte jim je dodat vy. Proto dodržujte tento postup:
Pokud loni rostliny ve skleníku trpěly nemocemi nebo jste tam nyní objevili vajíčka škůdců, odstraňte alespoň třicet centimetrů půdy a vyvezte ji. K dezinfekci lze použít i dusíkaté vápno, ale pak musíte dva až tři týdny skleníkové záhony přikrýt a nic do nich nesázet.

Plodová zelenina je náročná na živiny i obsah organické hmoty. Proto se doporučuje zarývat hnůj na podzim – jestliže jste to neudělali, nyní přidejte do půdy vyzrálý kompost. Ten stačí jen lehce promísit s půdou. Zálivková voda z něj totiž vyplavuje živiny a ty by se při zarytí do větší hloubky dostaly mimo dosah mladých kořenů. Kompost nemusíte dávat na celou plochu záhonů, stačí je kolem vysazených rostlin.

Především okurky a melouny potřebují organickou hmotu v půdě. Tam, kde je budete pěstovat, zapravte pod vrchní vrstvu slámu, místo důkladně prolijte vodou, aby se suchý materiál namočil a kořeny zde mohly růst.

I ve skleníku je vhodné půdu zamulčovat, nejčastěji se používá sláma nebo seno. Zabráníte tak nejen odparu a vysychání půdy, ale zamezíte i vytvoření pevné zhutnělé krusty, po které zálivka stéká mimo kořenový systém.

Jak správně sázet

Rajčata potřebují rozestup čtyřicet centimetrů, některé odrůdy i víc. Na metr čtvereční se vejdou tři až čtyři rostliny, na tři metry délky kolem deseti. Do větších skleníků se někdy vysazují i ve dvou řadách, ale myslete na to, že k těm vzadu pod zkosenou střechu se v plné sezoně špatně dostanete. V hustém porostu se také rychle šíří choroby i škůdci.
Papriky, zvlášť zeleninové, tvoří mohutnější keříky, které se vysazují po dvou. Rozestup je potom čtyřicet až padesát centimetrů, mezi řadami půl metru. Lze je pěstovat i v krátkých řadách kolmo k cestičce, které pak tvoří nejčastěji tři až čtyři dvojice, šikmá střecha tady vůbec nevadí. Po několika týdnech je nutné vzrostlé keře vyvázat, obě rostliny přichytíte osmičkovým křížením k opoře. Zabráníte tak vylamování křehkých výhonů při ošetřování a sklizni.

Okurky salátovky, které se pnou po jednotlivých úvazcích nebo sítích, potřebují dost prostoru, vysazují se proto dvě na jeden metr plochy. Včas je zastiňte, aby se prostor nepřehříval. Takové prostředí svědčí sviluškám, které rostliny zničí. Nemáte-li vůbec možnost skleník stínit, pořiďte si raději odrůdy vhodné pro polní pěstování a vysaďte okurky ven.

Odrůdy určené pro skleníky a fóliovníky:

Okurky salátové (hadovky): ´Baby F1´, ´Minisprint F1´, EmilieF1´, ´Orca F1´, ´Superstar´, Marta F1´, ´Santos F1´, Twenty F1´

Rajčata tyčková: ´Spencer´, ´Summer Cider´, ´Parto F1´, ´Tipo F1´, ´Tornádo F1´; s menšími plody ´Pollicino F1´, ´Strillo F1´, ´Valdo´, Yellow Gazi Ribbed´

Papriky: ´Monanta´, ´Nova´, ´Saskia´, ´Lungy´, ´Amy´, ´Beatrix F1´, ´Beja F1´, Corno Giallo´, ´Corno Rosso´, ´Ornela´; pálivé: ´Ostry F1´, ´Jalahot F1´, ´Damián´, ´Kristián´, ´Kilián´

Lilek: ´Gobi´, ´Laura´, ´Meatball´, ´Turkish Orange´

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze