Přímotopy

Přímotopy slouží k vytopení prostor nejen bytu domu, ale především na dovolené v kempu nebo na chatě. Přímotopy se využívají v přechodném období kdy se ještě nebo již netopí, ale je již chladno nebo když jsou velké mrazy. Důležitou součástí by měla být pojistka proti pádu nebo překlopení. Foukat umějí jak teplý tak studený vzduch, jsou vybaveny termostatem a mohou mít motorkem poháněné otáčení. V současnosti je na trhu možnost výběru různých značek, typů funkčnosti spotřeby, velikosti a váhy. Důležité je u těchto výrobků myslet i na bezpečnostní protipožární ochranu. Jen málokdo si dovede představit situaci hořící chaty a záchrany sebe a svých blízkých před hořícími plameny.
Pasivní, aktivní, nulový dům. Víte, co přesne tyto pojmy znamenají?
Katalog rodinných domů

Pasivní, aktivní, nulový dům. Víte, co přesne tyto pojmy znamenají?

Rozdíl mezi domy, které se mohou hlásit k těmto úctyhodným kategoriím, rozhodně není v pasivitě či aktivním přístupu a i nulový dům ve skutečnosti spotřebovává energii. Co přesně tedy tyto pojmy znamenají?

Víte, v čem se liší elektrické vytápění od teplovodního?
Čerpadlo

Víte, v čem se liší elektrické vytápění od teplovodního?

Elektrické vytápění není univerzální, paušální řešení pro jakýkoliv objekt. Pokud však mluvíme o energeticky úsporných domech, může nízkoteplotní velkoplošné podlahové (topné rohože a topné folie) a stropní vytápění, kombinované ve vybraných místnostech a prostorách se sálavými panely, příjemně překvapit nízkými náklady jak při pořízení, tak i při provozu. K tomu dostane majitel maximální tepelný komfort, nulové náklady na údržbu, bezobslužný provoz a čistý vzduch bez víření prachu.

Přímotopy – rozdělení

Horkovzdušní ventilátory

 horkovzdusne primotopyJsou ideální přímotopy pro svou váhu a rozměr. Bývají opatřeny teplovzdušným ventilátorem, který veškerou elektrickou energii přivádí do ventilátoru a je přeměňována na teplo v odporových článcích, které je pak ventilátorem vyhánějí do prostoru. Dalšími doplňky jsou regulace teploty, ochrana proti přehřátí nebo dokonce i ochrana proti zamrznutí, bezpečnostní vypínač při převrácení ohřívače, funkcí oscilování, ovládání je pomocí termostatu, typ může být i stojanový. Některé typy jsou vyráběny s velmi tichým chodem. Maximální příkon 2 000 W.

Konvektor

přímotopy Konvektory jsou velmi účinným způsobem, jak rychle prohřát vzduch ve studené místnosti. Tyto přímotopy využívají proudění (konvekci) teplého vzduchu, takže místnost prohřejí rychleji než sálavé zdroje tepla, jako jsou třeba olejové radiátory. Před zakoupením je nutné myslet na rozměry – konvektory potřebují dostatek prostoru pro výdech a sání vzduchu. Ze strany nad výstupem horkého vzduchu je nutné počítat minimálně s 50 cm, ze strany sání je nutné počítat s prostorem alespoň 100 cm. Výdech může být při vysokém výkonu velmi horký, proto je nutné konvektor umístit z dosahu záclon či závěsů. Maximální příkon 2 000 W.

Tepelný radiátor

tepelný radiátor - přímotopyTyto přímotopy nám vzhledem připomínají ústřední topení. Jsou ideálním společníkem na dlouhé chladné zimní večery. Můžu být opatřeny olejovým radiátorem s několika žebry, elektronickým nebo manuálním ovládáním výkonu, časovačem, pojezdovými kolečky, nebo kolečky pro snadnou manipulaci, s možností umístění na zeď. Největší výhodou olejového radiátoru oproti ostatním typům přímotopů je, že má velkou tepelnou setrvačnost. Znamená to, že si sice na jeho úplné rozehřátí nějakou dobu počkáme, potom ale příjemně hřeje i dlouhou dobu po vypnutí. Maximální příkon 2 000 W.

Halogenový ohřívač

HOME BydleníJednoduché, pohodlné a cenově dostupné tzv. sálavé topení neohřívá jako u ostatních přímotopů vzduch, ale předměty v jeho dosahu pomocí halogenové trubice. Člověk tak cítí teplo od vyhřátých stěn a teprve potom toto teplo přijímá okolní vzduch. Tyto přímotopy budou vhodné i do koupelen. Vynechá se tak doba čekání na příjemné klima, teplo je cítit hned po zapnutí tohoto elektrického přímotopu. Maximální příkon 1 200 W.

Přímotopy – Infrazářiče

 infrazaricJsou to topidla s vysokou teplenou účinností. Obdobně jako halogenový ohřívač umí infrazářič rychle zahřát předměty a osoby v místnosti, potom teprve infra topidlo zahřívá stěnu a vzduch pomocí křemíkových trubic. Vhodný je proto například do koupelny kde přinese po zapnutí pocit rychlého tepla. Výhodou možnosti umístění na stěnu je přesné namíření určitým směrem. Snadno se instaluje. Maximální příkon 1 200 W.

Přímotopy jsou užitečným pomocníkem zpříjemnění pobytu v místnostech před náhlým chladem či mrazem na chatách či chalupách nebo v bytech kde se ještě netopí. Ať už si je pořídíme přenosné s madly nebo jen pevně zabudujeme na stěně, vždy musíme mít na paměti naši bezpečnost.