Projekty domů

Názory, zda vybrat typové, anebo individuální projekty domů, se různí. Jejich použití je individuální, důležité je vycházet z vlastních priorit a možností. V prvé řadě v klidu popřemýšlejte o životním stylu své rodiny a požadavcích, které by měl splňovat váš rodinný dům – zda preferujete otevřenou dispozici, nebo vyžadujete spíše soukromí, kolik pokojů je potřeba pro vás a vaše děti, jak by měly být místnosti provázané a podobně. Na základě těchto informací si můžete prohlédnout nabídku katalogových projektů a porovnat si ji se svými nároky.
Architektonický skvost na kraji útesu: Dům, který tančí s přírodou
Návštěvy domů

Architektonický skvost na kraji útesu: Dům, který tančí s přírodou

Projekt rezidence v Boulevard des Forges v Kanadě odráží silnou vizi architektů, kteří se rozhodli respektovat kulturní dědictví, a zároveň popustit uzdu vlastní kreativitě. Při jeho realizaci narazili tvůrci na přírodu a kulturu podpořenou místními legendami a příběhy, které sleduje okolní scenérie v čele s meandrující řekou St. Maurice.

Dostupný, moderní a plně funkční dům
Návštěvy domů

Dostupný, moderní a plně funkční dům

Studenti architektury navrhují pro společnost Ekonomické stavby svoji představu moderního bydlení. Domy by měly být dostupné, moderní a plně funkční. Ten, který dostal označení Filip, je ještě trochu jiný – odkazuje totiž ke známé architektonické ikoně: Farnsworth House od Miese van der Rohe.

Znovuzrození Chateau Troja Residence
Projekty domů

Znovuzrození Chateau Troja Residence

Chateau Troja Residence je impozantním moderním bydlením vedle původního zámku Troja ze 17. století. Chateau Troja Residence byla navržena jako elitní soukromá rezidence v srdci Troji a představuje v současnosti nejexkluzivnější projekt společnosti Coast Capital Partners (CCP). Projekt je situován do jedné z nejvyhledávanějších pražských lokalit pro život a nabízí jak zrekonstruované historické byty, tak i nové moderně zařízené apartmány.

Variabilní dům s chytrou dispozicií
Projekty domů

Variabilní dům s chytrou dispozicií

Už loni jsme vám představili několik domů z produkce mladých architektonických nadějí spolupracujících se společností Ekonomické stavby a posouvajících katalog jejích produktů směrem k aktuálním trendům. I tento dům nebude jiný – co do rozlohy tak akorát, s variabilním tvarem střechy a moderním výrazem.

Unikátní dům, který kličkuje mezi stromy
Design

Unikátní dům, který kličkuje mezi stromy

Základním požadavkem investorů tohoto unikátního domu bylo zachovat na pozemku původní vzrostlé kaštany. Pozemek na místě pradávného vinohradu, vhodný spíše pro sáňkování než výstavbu, navíc s přirozeně rozmístěnými velikány, tradiční architektuře nepřál. Na druhé straně – i díky tomu vznikl originální dům, který nabízí výhledy do okolí jako úžasně proměnlivé umělecké dílo.

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem
DIY

Svépomocná výstavba pasivního domu krok za krokem

Říká se, že postavit pasivní dům tak, aby správně fungoval, je věda. Proti tomuto zažitému stereotypu se rozhodli bojovat mladí manželé ve spolupráci s ateliérem Projekty domů a pustili se do stavby pasivního domu svépomocně.

Dům z katalogu

Výhodou typového projektu je, že ihned znáte rozměry a členění stavby. Je snadno dostupný a jeho cena je ve srovnání s individuálním projektem nižší. Informace o vybraném projektu máte ihned k dispozici v katalozích projektů rodinných domů v tištěné nebo elektronické podobě. Na druhé straně však typový projekt nemusí zohledňovat všechny vaše požadavky a v případě dodatečného projektování větších změn se nejen zvyšuje jeho cena, ale prodlužuje se i čas dodání projektu.

Při výběru je třeba myslet na to, že katalogové projekty domů jsou do určité míry nekompletní – takýto projekt domu nezahrnuje totiž situaci osazení stavby na pozemku a projektovou dokumentaci přípojek na inženýrské sítě. To se řeší individuálně pro konkrétní stavební parcelu, proto je potřeba, aby je projektoval jiný projektant. Celková suma se tak může přibližovat ceně projektové dokumentace na míru.

Projekty domů

Projekty domů na míru

Jestliže jste vyhraněný typ člověka, který má přesnou představu o svém bydlení, smysl pro detail a dostatek finančních prostředků na objednání komplexních služeb, je pro vás vhodnější pořídit si individuální projekt/projekty domů. Sladění vašich představ s požadavky stavebního úřadu a možnostem navrhovaného domu je v tomto případě v režii projektanta.

Individuální projekty domů budete muset využít i v případě, kdy to vyžaduje váš pozemek a rodinný dům potřebujete vyprojektovat přesně podle jeho rozměrů. Jako nevýhody zpracování individuálního projektu se často uvádějí cena a delší doba potřebná na zpracování projektové dokumentace (přibližně několik měsíců). Její součástí jsou však i projekty domů speciálních profesí – statika, vytápění, zdravotechnika, elektroinstalace, požární ochrana, které se v případě katalogových projektů nedodávají.

Rodinný dům na míru

Cena projektové dokumentace závisí na předpokládaných nákladech na stavbu a obvykle se pohybuje od 5 do 10% z ceny stavby. Je však třeba si uvědomit, že architekti nebo projektanti vám spolu se zhotovenou dokumentací dodávají i poradenské služby a svoje zkušenosti. Mohou korigovat některé vaše zbytečné požadavky a nabídnout jiná, vhodnější řešení. Kvalitně vypracovaný projekt vám tak může ušetřit velké množství peněz při samotné realizaci stavby. Proto dobře zvažte, jestli se vám vyplatí šetřit na ceně projektu a objednat si jen nezbytný rozsah projektových prací. Cena za katalogový projekt domu je sice nižší, ale nejsou v ní započteny žádné jiné služby.

Tip

Je velmi dobré, když máte ucelenou představu o svém domě už v období tvorby architektonické studie. Každá další změna, kterou budete žádat později během zpracování projektu, má totiž velký vliv nejen na finanční stránku, ale i na kvalitu samotného projektu.

Projekty domů

Důležitý je pozemek

Domy z katalogů jsou obvykle navrhovány na univerzální rovinu, proto je na jejich výstavbu nejlepší rovinatý pozemek. Čím méně je svažitý, tím menší jsou náklady na jeho úpravu a menší investice do stavby či přizpůsobení projektu. Důležité je znát i orientaci pozemku ke světovým stranám – typové projekty domů mívají jen několik variant orientace svého vstupu. Tento údaj je přitom velmi důležitý nejen z hlediska výhledu do okolí, ale i z hlediska stínění okolními stavbami, tedy tepelnětechnické a světelné pohody. Dříve než si katalogový projekt objednáte, zjistěte si rovněž, jaké jsou požadavky příslušného stavebního úřadu na stavbu rodinného domu.

Projekt rodinného domu

Jak si vybrat dobrého projektanta

Projektovou dokumentaci zpracovává kolektiv architektů, projektantů a specialistů pod vedením hlavního projektanta. Každý projektant nebo projektová kancelář má svůj vlastní architektonický styl, který se vám může, nebo nemusí líbit. Jestliže se s architektonickým projevem dané kanceláře ztotožníte, právě jste prošli prvním stupněm výběru. Důležité je dále seznámit se s jejími zkušenostmi a referencemi. Ideální by bylo, kdybyste navštívili rodiny, které v navržených domech žijí, a zeptali se přímo na jejich zkušenosti s daným projektantem a stavbou. Dbejte také na komplexnost poskytovaných služeb – kvalitní poradenství, zajištění inženýrské činnosti či návrh interiérů, stejně jako možnosti a vybavení ateliéru vám určitě napoví, jestli se vyplatí zahájit spolupráci. V neposlední řadě je důležitý seriózní a přátelský přístup, a to nejen k vám, ale i mezi projektanty ateliéru.