Srubové domy - dřevěné stavby

Srubové domy jsou v poslední době stále častěji vyhledávaným typem moderního bydlení oproti klasickým zděným stavbám. Především jde o stavby, které jsou zaměřeny především na ekologii.
Betonová krytina je pro moderní sruby ideální volbou
Srubové domy - dřevěné stavby

Betonová krytina je pro moderní sruby ideální volbou

V prvních letech užívání srubu je třeba počítat se sedáním stavby. Urychlit ho může správně zvolená střešní krytina. Srubaři používají s oblibou betonovou.

Dřevěné stavby
Dřevěné domky

Dřevěné stavby

Patřím k těm odrostlým dětem, které maminky poctivě vodily na ranní tréninky na zimní stadion. Ten náš byl celý ze dřeva. O vytápěné sportovní hale jsme mohli nechat jen zdát. Oblá nosná konstrukce z lepených půloblouků a dřevěný podhled […]

Montované rodinné domy
Dřevostavby

Montované rodinné domy

Mohou se z něho vyrábět malé i velké předměty – zdravé hračky, nábytek, stavět hospodářské budovy či domy k trvalému bydlení. Doslova poskládat si domov snů umožňují celodřevěné montované domy. Jedna z alternativ úspornějšího bydlení.

Jak obývat nebezpečí
Kanadské sruby

Jak obývat nebezpečí

Bývalé hospodářské budovy v údolí Val d’ Hérens se díky švýcarské dvojici architektů změnily v komfortní a bezpečné odpočinkové místo.

Srubové domy – dřevěné stavby pro venkovské bydlení

Vzhledem k tomu, že jsou srubové domy vystavěny především z přírodních materiálů za využití moderních technologií, zapadají lépe do rázu krajiny. Jedná se stavbu, která je vystavěna z trvale obnovitelného materiálu. Na zdraví psychiku a vnitřní pohodu je ideální život v srubovém domě. Na výběr je mnoho výrobců nebo dodavatelů, kteří mají se stavbou srubových domů dlouholeté zkušenosti.

srubové domy

Kvalitní srubové domy

Pro kvalitní vybudování srubové domu si vybereme zkušeného architekta a projektanta, kteří nám navrhnou kvalitní a úsporné řešení. Nezbytným prvkem pro srubové domy bude především kvalitní materiál a jeho zpracování a v neposlední řadě i přání nás samotných, jaký srubový dům si vybereme. Nespornou výhodou je nízkonákladovost na provoz a snadná údržba. Z tohoto důvodu se bezesporu jedná o možnost kvalitního a luxusního bydlení. Můžeme si jej nechat postavit blízko přírody na venkově s větším pozemkem a zahradou. Nebo na okraji městské zástavby, kde nebude svým přírodním provedením rušit ráz dané lokality, ale naopak díky průmyslově opracovaným trámům bude srubový dům vhodnou stavbou i do větších měst, podmínkou je jen větší pozemek.

srubové domy - HOME Bydlení

Hrubá stavba, základní konstrukce

Veškerá hrubá stavba srubového domu je prováděna ve výrobně. Jde především o základní desku, srubovou a štítovou konstrukci a výrobu krovů. Hrubá stavba trvá 2 – 4 měsíce.

Základní deska není rozdílná od stavby klasických zděných domů, neboť je vyráběna z kamene, štípaných okrasných tvárnic na nadzemní částí.

Srubovou konstrukci tvoří kulatina, která se pro lepší vlastnosti těží v zimním období a musí být opatřena postřikem proti dřevokaznému hmyzu. Její běžné rozměry jsou o průměru od 32 do 42 cm. Stále oblíbenou surovinou na výrobu srubových konstrukcí je smrk. Příprava kulatiny jako je její odkornění, ohoblování je důležitá pro další technologický postup jako je sroubování do obvodových stěn, upravení pro elektroinstalaci, vyřezání otvorů pro okna a dveře až po další nezbytné úpravy pro úspěšnou realizaci výstavby srubového domu.

Základní konstrukce je často tvořena z fošen, které jsou ohoblovány a opatřeny postřikem proti dřevokaznému hmyzu.

Krov srubového domu je rovněž ohoblovaný opatřen postřikem proti dřevokaznému hmyzu. Jeho konstrukce je závislá na řezivu, které musí schnout pod střechou podobu nejméně 2 měsíců.

Podlahy a ostatní části srubového domu jsou ošetřeny proti dřevokaznému hmyzu. A nezbytné je i natření penetrací. Venkovní čísti jsou natřeny olejovými nátěry proti slunečnímu záření. Vnitřní části jako jsou podlahy, jsou natřeny včelím voskem nebo tvrdými oleji.

Sruby - Venkovské bydlení

Na srubové domy a výrobu konstrukce jsou používány různé druhy spojů. Jde především o spoje rohové, které je nutné použít, pokud roubujeme ještě vlhké dřevo. Druhým nejčastějším typem spojů jsou spoje podélné, které nám srovnávají nerovnosti spodní klády.

Výše uvedené se provádí ve výrobně za účasti pracovníků, kteří mají zodpovědný přístup a jsou schopni svou zručností a s určitou dávkou souhry vše přesně zkomponovat. Poté se vše složí a rozebere a na základní desce odveze na určené místo stavby. Je to ideální řešení pro svou cenovou dostupnost z hlediska technologického řešení, potřeby velkého prostoru pro klády. Výrobna je i ideálním řešením k sestavení hrubé stavby vzhledem k rozmarům počasí a v neposlední řadě i výhodným řešením pro samotné stavbaře. Krytina srubu se převážně tvoří z pálených nebo betonových tašek, no je možnost použít i šindele ze štípaného dřeva nebo asfaltu.

Dveře a okna

Pro výrobu dveří a oken je nevhodnější použití dřevěných materiálů s izolačními skly.

Jádro srubového domu

Příčky v přízemí, které nám rozdělují jednotlivé místnosti, je možné řešit použitím různých materiálů. Může se jednat o využití kamene, cihel nebo lehkých ingotových zdicích materiálů. Na oddělení podkrovních části u srubových domů je nutné využívat lehčích materiálů. Můžeme použít oblíbený sádrokarton nebo dřevovláknité desky. Při samotné stavbě je důležité mít na paměti, že si rubový dům může tzv. sednout (může se jednat o 15 – 20 cm) a proto je nutné dodržet dilataci mezi stropem a příčkou.

Jádro srubového domu

Elektroinstalace

Elektroinstalace je u těchto domů řešena opět ve výrobně, kde se na označené a předem připravené klády vrtají prostupy pro zabudování vypínačů, zásuvek nebo venkovních světel.

Přímo do příček je u srubového domu řešen rozvod vody. V podkroví se příčky většinou dilatují speciálními flexibilními hadicemi. Velmi originálně je řešeno odpadní potrubí, které je řešeno pomocí trubek, které do sebe jednotlivě zapadají dle sesedání srubového domu. Potrubí je možné namontovat skrytě do srubové stěny nebo viditelně na srubovou stěnu.

Topení

Srubové domy mohou mít topení řešeny pomocí velmi oblíbeného krbu s teplovzdušným rozvodem nebo také pomocí výměníku do radiátorů. Velmi pěkně designově a stylově budou vypadat kachlová nebo krbová kamna. Na topení můžeme využít klasický kotel. Záleží na zabudované přípojce, zda využijeme kotel na plyn, elektřinu nebo tuhá paliva jako jsou dřevěné pelety.

Rozvod tepla se u srubových domů se řeší klasickými radiátory anebo stále oblíbeným podlahovým vytápěním, které využijeme především v obývacích částech nebo v koupelně či v kuchyni. Dalším moderním způsobem rozvodu tepla pro srubové domy je pomocí teplovzdušného topení, které nám rychle a účinně místnosti vytopí a zároveň docílí dostatečné větrání srubového domu.

Srubové domy - luxusní bydlení

Interiér a podlahy srubového domu

Podlahy pro srubové domy bývají řešeny klasicky ze dřevěného masivu, který nám bude navozovat venkovskou atmosféru nebo je možné použít tradiční laminát. Do prostor chodeb nebo v kuchyni je vhodné použít dlažbu. Do prostor koupelny a kuchyňské části můžeme využít keramické obklady, ty ale nemohou být použity na stěnách ze sruboviny. Vždy by ale měli tyto prvky využívat přirozený a estetický vzhled se samotným srubovým domem. Využitím různých tónů a barev můžeme podkreslit jednotlivé místnosti.

Pro srubové domy je typické řešení stavby o několika patrech. Můžeme si zvolit různá architektonická řešení v různých podobách. Je možné si vybrat malý nebo rodinný srubový dům, který je vhodný pro rodinné bydlení. Důležitým prvkem je výběr vhodné lokality. Srubový dům bude díky kvalitnímu projektu za využití kvalitního dřevěného materiálu stavbou, která nám vydrží desítky let. Není výjimkou životnost srubových domů po několik generací.

Srubové domy v zimě

Srubové domy – různá řešení venkovského bydlení

Srubové domy by svou jedinečností a specifickým typem stavby měly splňovat veškeré náročné požadavky zákazníka. Jedná se především o neodmyslitelnou úsporu času a finančních nákladů, ale i o využití úspor jednotlivých energií. Samozřejmostí je i dostatek prostoru a pohodlí v těchto moderních typech bydlení.

Srubové domy jsou i přirozeným a velmi pohledným typem stavby v souladu s okolní přírodou. Mohou nám tak splňovat příjemné a útulné prostředí pro každodenní život, který v nich můžeme trávit s rodinou, příbuznými nebo známými.