Dřevěné sruby

Jak jsem si postavil chatu svépomocí
Už jako malý kluk jsem vždycky snil, že jednou budu mít chatu, kterou budu moci navštěvovat spolu se svými kamarády, a kde po práci najdu klid a odpočinek. Prvotní impuls ke stavbě chaty vznikl při bourání staré stodoly, ze které jsem získal nějaké dřevo a cihly. Jelikož nemám rád nicnedělání, pustil jsem se hned do práce.

Dřevěné stavby
Patřím k těm odrostlým dětem, které maminky poctivě vodily na ranní tréninky na zimní stadion. Ten náš byl celý ze dřeva. O vytápěné sportovní hale jsme mohli nechat jen zdát. Oblá nosná konstrukce z lepených půloblouků a dřevěný podhled […]

O dřevo je zapotřebí se starat
V architektuře a stavebnictví je málo materiálů, které se bez přestávky využívají od chvíle, kdy lidé vyšli z jeskyní a začali si obydlí stavět. Takové materiály musí mít vlastnosti, které jsou nenapodobitelné. Je jich jen […]

O všechno hezké je zapotřebí se starat
V architektuře a stavebnictví je málo materiálů, které se bez přestávky využívají od chvíle, kdy lidé vyšli z jeskyní a začali si obydlí stavět. Takové materiály musí mít vlastnosti, které jsou nenapodobitelné. Je jich jen několik s podobnými parametry, a dřevo mezi ně určitě patří.

Moderní finský srubový dům ze dřeva
Severská architektura dřevostaveb a obzvlášť srubových domů je fenomén, který osloví odborníka i laika. Především finské dřevěné srubové domy začínají být pojmem na stavebním trhu – a nejen pro náročnou klientelu v západní Evropě či Japonsku, ale i u nás.
Dřevěné sruby
Sruby jsou dnes v stále populárnější oproti klasickým zděným výstavbám. Jde o stavbu z trvale obnovitelného materiálu. Život v dřevěném srubu je blahodárný na zdraví psychiku a vnitřní pohodu, tyto dřevěné stavby lahodí oku a šíří do okolí kladnou energii.
Sruby pro luxusní bydlení
Pro sruby je vhodné si vybrat zkušeného a prověřeného architekta a projektanta, kteří nám navrhnou velmi levné a jednoduché řešení. Klíčovou roly v tomto bude hrát především kvalitní materiál a jeho zpracování a v neposlední řadě i přání zákazníka. Nízké náklady na provoz a údržbu dělají ze srubu luxusní bydlení. Můžeme jej postavit na venkově v souladu s přírodou u lesa, nebo na větším pozemku se zahradou. Dobře se budou sruby vyjímat i na okraji městské zástavby. Pokud budou trámy průmyslově opracovány, jsou sruby vhodnou stavbou i do větších měst, zde je nutno počítat s větším pozemkem kde by se srub pěkně vyjímal.
Výstavba
Výstavba srubu se skládá ze základní desky stejně jako u zděných domů s rozdílem využití kamene nebo štípaných okrasných tvárnic na nadzemní část, výroby srubové konstrukce, výroby štítové konstrukce, výroby krovu. Hrubé stavby sruby trvají obvykle 2 – 4 měsíce. Na výběr je mnoho výrobců nebo dodavatelů, kteří mají se stavbou srubů dlouholeté zkušenosti.
Srubovou konstrukci tvoří kulatina o průměru 32-42 cm těžená v zimním období, která je opatřena postřikem proti dřevokaznému hmyzu. Nejčastěji používaným dřevem pro sruby je dřevo smrkové. Ve výrobně se musí kulatina potřebná na stavbu srubu odkornit a ohoblovat a srubovat do obvodových stěn, upravit pro elektroinstalaci, vyřezat okenní dveřní otvory a další nezbytné úpravy pro úspěšnou realizaci výstavby srubu.
Základní konstrukce srubu je tvořena z hoblovaných fošen opatřených postřikem proti dřevokaznému hmyzu stejně jako krov, který musí být rovněž ohoblovaný. Konstrukce krovu je závislá na řezivu, které schne pod střechou po dobu asi dvou měsíců. I ostatní dřevěné materiály jsou ošetřeny proti dřevokaznému hmyzu a natřeny penetrací a olejovými nátěry k ochraně venkovních částí proti slunečnímu záření, vnitřní čísti podlah se natírají tvrdými oleji nebo včelím voskem. Při konstrukci pro sruby jsou používány rohové spoje, výhodné při roubení navlhlého dřeva, nebo podélné spoje, který je vhodný pro srovnání nerovností spodní klády. Zodpovědným přístupem, přesností a souhrou a manuální zručností jednotlivých pracovníků je možné ve výrobně složit a poté rozebrat a na základní desce odvést na místo určení. Řešení je cenově i technologicky výhodnější než sruby na určeném místě už pro rozmary počasí, dostatek prostoru pro klády a zázemí pro stavbaře.
Krytina
Krytina srubu je tvořena z pálených nebo betonových tašek, ale možné použít i šindele ze štípaného dřeva nebo asfaltu.
Okna a dveře
Okna a dveře jsou nevhodnější z dřevěných materiálů s použitím izolačních skel.
Jádro srubu
Přízemní příčky mezi jednotlivými místnostmi se zhotovují z cihel, lehkých itongových zdicích materiálů nebo kamene. Podkrovní části jsou odděleny dřevovláknitými deskami nebo sádrokartonem. Při stavbě nesmíme zapomenout na dilataci mezi stropem a příčkou, protože si sub může sednout 15-20 cm.
Elektroinstalace
Na předem připravené a označené klády ve výrobně se vrtají prostupy pro elektroinstalaci. V nich jsou potom zabudovány vypínače, zásuvky nebo venkovní světla.
Rozvody vody jsou u srubu instalovány přímo do příček a stoupačka v podkroví se dilatují za pomoci speciálním flexibilních hadic. Odpadní potrubí je řešeno soustavou jednotlivě do sebe zapadajících trubek dle sesedání srubu. Je možné potrubí namontovat na srubovou stěnu nebo schovat do stěny.
Topení
Vhodným topením je krb s teplovzdušným rozvodem nebo výměníkem do radiátorů. Další možností jsou kachlová nebo krbová kamna. Pro sruby se může použít i klasický kotel na plyn, elektřinu nebo tuhá paliva jako jsou dřevěné pelety. Rozvody tepla jsou radiátory, podlahovým vytápěním nebo teplovzdušným topením.
Interiér srubu
Na podlahu je vhodné použít dřevěný masív nebo tradiční laminát. V některých místnostech můžeme využít i dlažbu. Na stěny, které nejsou ze sruboviny lze použít keramické obklady, půjde především o koupelnu či kuchyňskou část.
Sruby – různé typy
Sruby se staví většinou patrové v různých podobách a architektonických řešení. Můžeme si vybrat variantu bungalov, roubené chaty pro rekreaci nebo rodinné sruby nebo roubené domy vhodné pro rodinné bydlení nebo komerční použití. Volbou vhodné lokality, kvalitním projektem spojeným s výběrem kvalitních dřevěných materiálů je nezbytným předpokladem pro sruby, které vydrží desítky let, někteří výrobci uvádějí životnost až 200 let. Vždy by ale měly splňovat náročná kritéria zákazníka, který si je pořizuje pro úsporu nákladů, času, energie, ale také pro dostatek pohodlí a prostoru.