Image002-23.jpg

Textilie a fólie do zahrady

28. 07. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Fólie různých typů i netkané či tkané textilie najdou využití v každé zahradě. Na trhu seženete různé typy, které se liší gramáží a celkovým provedením. Kterou tedy vybrat? Některé fólie jsou dostupné v určitých rozměrech, jiné […]

Fólie různých typů i netkané či tkané textilie najdou využití v každé zahradě. Na trhu seženete různé typy, které se liší gramáží a celkovým provedením. Kterou tedy vybrat?

Některé fólie jsou dostupné v určitých rozměrech, jiné vám zase specializované firmy vyrobí na míry vašeho pařeniště. Poměrně specifickou skupinu tvoří tkané i netkané textilie. Zatímco ty první bývají opravdu pevné a hodí se třeba k ochraně půdy před splavováním na svazích nebo jako ochrana záhonů před zaplevelením, netkané textilie mají uplatnění mnohem širší.

Netkané textilie
Tyto lehké, pro vodu a vzduch propustné textilie seženete v každém dobře zásobeném zahradnictví nebo v podobně zaměřených obchodech. Jsou dostupné v bílé, hnědé, černé a zelené barvě a v různých gramážích, což se projevuje na jejich životnosti.

Bílé jsou určeny především do užitkové zahrady jako ochrana proti přízemním mrazům na jaře. Mladou sadbu pod nimi nezničí slunce ani krupobití, ale budou se jistě hodit i v době, kdy jsou aktivní hmyzí škůdci, jako třeba bělásek zelný.

Netkané textilie zelené, hnědé a černé bývají určeny spíše pro pokrytí půdního povrchu, kde zabrání nadměrnému vypařování vody. Určitě se tuto textilii nebojte použít ani na těžkých půdách, jsou totiž propustné pro vzduch i vodu, navíc umožňují její odpařování z půdy, takže nehrozí přemokření. V zeleninových záhonech se uplatní především při pěstování zeleniny, u níž hrozí ušpinění plodů zeminou. Dobrým příkladem jsou jahody, cukety, dýně, patisony, okurky nebo třeba melouny.

Netkané textilie vytvářejí v půdě specifické mikroklima, které rostliny ochrání před výkyvy teplot, a také brání erozi zeminy. Textilii je třeba při instalaci ukotvit speciálními plastovými kolíky.

Tyto textilie jsou také dostupné v různých gramážích, dají se použít opakovaně. Lze je na záhonech zakrýt minerálním nebo organickým mulčem, postačí už ovšem jen slabá vrstva o síle několika málo centimetrů.

Tkané textilie
Tyto porézní textilie bývají v porovnání s těmi netkanými mnohem pevnější, proto se hodí i do ztížených podmínek, jako jsou třeba svahy, které ochrání před vodní a půdní erozí. Ale pozor, příliš se nehodí pro pokrytí mokrých jílovitých půd, protože u nich zamezují výparu vody. Je to tedy vhodná alternativa přírodního mulče na pěšiny mezi záhony nebo do míst, která chcete trvale ochránit před zaplevelením. Mnozí zahrádkáři ji používají jako ochranu proti plevelům do okrasných záhonů. Je ovšem třeba upozornit, že nejsou vhodné pro ty rostliny, které se rozrůstají podzemními výběžky – nedovolí totiž prorůstání výhonů na povrch. Z estetických důvodů je ideální tuto textilii ještě zakrýt organickým nebo minerálním mulčem.

Na fóliovníky
Na trhu jsou dostupné fólie v mnoha provedeních, z nichž lze vyrobit fóliovník. Oceníte u nich dlouhou životnost, která je při celoročním použití až pět let. Prodejci je často nabízejí v rolích o šíři 115, 150 a 200 centimetrů. Jde o polyetylenové fólie plošně vyztužené PE-HD pásky, díky čemuž dosahují vysoké odolnosti vůči UV záření. A také v pevnosti a mnoha dalších vlastnostech předčí klasické zahradní fólie.

Na stavbu fóliovníků lze použít i speciální plachty. Hodí se k tomu především třívrstvé o síle 0,15 až 0,17 milimetru, jejichž vnější povrch bývá obohacen velkým množstvím UV stabilizátorů, které zvyšují odolnost plachty. Pokud si nevíte rady při výběru krycího materiálu na fóliovník, poraďte se přímo s výrobcem nebo s odbornou firmou, která se na tyto materiály zaměřuje. Koupit u nich zpravidla můžete také náhradní plachty, spojovací materiál i další potřeby.

Pro vodní plochy
Základem koupacího nebo okrasného jezírka je kvalitní geotextilie – zde platí, že čím větší gramáž, tím vyšší kvalita. Na ni se klade jezírková fólie. Pozor, instalace nebývá zcela jednoduchá a doporučuje se ji přenechat odborníkům, kteří zajistí svařování dílů u složitějších tvarů jezírek. Pokud se do stavby chcete přece jen pustit svépomocí, pak máte na výběr ze dvou základních typů fólií: z PVC nebo kaučuku. Ty druhé disponují vysokou pružností i při teplotách do minus šedesáti stupňů, lze s nimi tedy pracovat během celého roku. Neobsahují ftaláty ani jiné karcinogenní látky, které mohou být obsaženy ve fóliích z PVC. Oba typy jsou vhodné i pro tvorbu pěstíren vodních a bahenních rostlin, kde potřebujete zabránit průsaku. Klasickým provedením bývají fólie v černé barvě, ale setkáte se i se zelenými.

Plachty na bazény
Každý majitel bazénu by si měl pořídit zakrývací fólii, která ochrání vodu před nečistotami z okolí. Vhodné jsou plachty o hmotnosti sto čtyřicet gramů na metr čtvereční, které se dají koupit v různých rozměrech podle nejběžněji prodávaných bazénů kruhového půdorysu. Lepší a kvalitnější jsou silnější typy s hmotností okolo dvou set gramů na metr čtvereční. Setkáte se i s plachtami bublinkovými, které fungují jako solární – ohřívají vodu a přes noc zamezují ztrátám tepla, přes den zase odpařování bazénové chemie a částečně také chrání vodu před nečistotami z okolí. Specializované firmy ve svém portfoliu nabízejí i fólie ochranné, které brání pádu dětí do bazénu. Jejich součástí bývá gumolano na ukotvení do kroužků, které jsou umístěny po padesáti centimetrech na obvodu plachty. Vybírat můžete ze dvou barev – modré a zelené. Tyto ochranné fólie vám firma vytvoří na zakázku podle rozměru bazénu nebo koupacího jezírka.

Zakrývací plachty
V žádném zahradním domku by určitě neměla chybět plachta na zakrytí zahradní techniky nebo třeba na ochranu venku uskladněného dřeva. Tyto plachty jsou dostupné v mnoha rozměrech a bývají vybaveny oky na uchycení lanka. Jejich hmotnost se pohybuje okolo sto čtyřiceti gramů na metr čtvereční. Jde o takzvané kašírované plachty, jejich pevnost a odolnost vůči mechanickému poškození zajišťuje plastová mřížka.

 

Lucie Peukertová, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze