Zahrada nejen pro květiny
Zahradu a sad lze kromě pěstování květin, zeleniny, stromů a keřů využít i k chovu domácích zvířat. Jejich výběr přizpůsobte nejen svým zájmům, ale i velikosti pozemku a času, který můžete této zálibě věnovat. Nejen […]
Zahradu a sad lze kromě pěstování květin, zeleniny, stromů a keřů využít i k chovu domácích zvířat. Jejich výběr přizpůsobte nejen svým zájmům, ale i velikosti pozemku a času, který můžete této zálibě věnovat.
Nejen psi a kočky se mohou stát rodinnými oblíbenci. Už jste slyšeli o zakrslých ovcích nebo holandských kozách?
Slepice
O zahradu se můžete dělit se slepicemi, které jsou velmi užitečné. Je třeba jim přichystat čistý, proti nočním šelmám zabezpečený kurník s hřady, kukaň na snášení a suchý dolík k popelení, jinak příliš péče nevyžadují. Ke krmení lze zakoupit hotové směsi, které jim dodají vše potřebné, přidat stačí drcené vaječné skořápky nebo vitaminový přípravek a samozřejmě čistou vodu. Zelenou trávu si najdou na zahradě. Pět slepic bude čerstvými vajíčky dostatečně zásobovat i početnější rodinu, pořídit byste si však měli nejméně dvě, jednu samotnou chovat nelze, postrádala by společnost svého druhu. Můžete si vybrat z mnoha plemen, na chov pro vejce nejlépe z takzvaných lehkých.
A jak se o zahradu rozdělit? Velký pozemek slepice nerozhrabou, jen je před nimi třeba chránit pletivem nebo netkanou textilií výsevy a sazenice – čerstvá zemina je pro ně lákavá, hledají v ní bezobratlé. Při zahradničení vám mohou i pomáhat, když je necháte při přípravě záhonu nakypřit půdu.
Na malých zahradách jim vymezte oddělený prostor. Minimální výběh pro čtveřici slepic čítá deset metrů čtverečních, ale větší je samozřejmě lepší. Tento brzy vyhrabou a zelený zob sem budete muset nosit. Také se mohou slepice nudit, ačkoli stále na tom budou mnohem lépe nežli ty v klecových chovech. Pokud výběh zvětšíte, zeleň snáze odolá, drůbež bude spokojenější, sama si najde zelené zobání dle chuti i bílkovinné doplňky v podobě housenek, klíšťat a brouků. Trus na malém prostoru vše spálí, na větší ploše škody nenadělá. A pokud ho sesbíráte a necháte zkvasit ve vodě zhruba tři až čtyři týdny, získáte koncentrát jednoho z nejlepších hnojiv pro květiny a plodovou zeleninu.
Kachny
Na zahradách se stále častěji objevuje především neobvyklé plemeno kachen s názvem indický běžec. Zbaví vás slimáků, snáší chutná vejce, zaujme vzpřímenou chůzí. Slimáky tyto kachny sbírají opravdu spolehlivě, jsou pro ně vítaným zpestřením jídelníčku, základem se mohou stát opět hotové směsi krmení.
Kachny vyžadují rovněž bezpečné bydlení, ovšem bez hřadů – spí na zemi, na podestýlce ze slámy. Na prostor jsou ještě náročnější než slepice, chovat je v ohradě postrádá smysl, pokud mají zahradu zbavit slimáků. Najdou je svými zobáky i ve vrstvě mulče, nohama s blánami záhony nerozhrabou ani nezdupou. Přestože tráví pobíháním na suchu spoustu času, vodu nezbytně potřebují, a to i v zimě. Musejí se každodenně koupat. Postačí jim sice prostorná káď, lepší je však zahradní jezírko. Kachny se v něm zabaví a vodní rostliny, případně i čerpadlo a filtr, přebytečné živiny vyčistí. Je nezbytné chovat čtyř- a vícečlenné hejno.
Indičtí běžci jsou obvykle plaší – dopřejte jim čas a klid, než si na zahradu i na vás zvyknou.
Méně často se dnes na zahradách objevují masná plemena kachen. Slimáky sbírají také, ale tráví více času na vodě. Podobné nároky mají husy. Ideální je pro ně výběh v sadu, kde se mohou pást – tráva je pro ně kromě pšenice či granulí podstatnou součástí jídelníčku. Koupel a bezpečné ubytování potřebují stejně jako kachny.
Králíci
Králíci se tradičně chovají spíše v kotcích nežli na zahradě. Z hlediska potřeb zvířat to ideální není, ale pokud jsou jejich příbytky prostorné a vystlané čistým senem, budou na tom lépe nežli v běžném velkochovu. Kotce nesmí být vystaveny slunci, větru ani dešti, zároveň do nich musí proudit čerstvý vzduch. Ovšem i králíkům lze dopřát výběh na zahradě, kde se mohou sami napást. Obyčejná ohrada nestačí, podhrabou se. Drátěnku proto zapusťte nejméně půl metru hluboko. Pomoci může i řidší pletivo položené na dno výběhu, přes které snadno prorůstá tráva. Výběh lze i přesouvat a králíky nechat spásat další plochy.
Ovce
Věhlasné trávníky v anglických parcích odedávna zkracovaly zásadně ovce. Dnes se do sadů a na zahrady vracejí. Mezi zeleninu a trvalkové záhony je pustit nemůžete, ale trávník pod vzrostlými dřevinami posečou pěkně. Pokud mají dostatek pastvy, potřebují navíc jen čistou vodu a minerální liz, případně trochu ovsa. Výběh je ale třeba uzavřít bytelným plotem nebo lehkým, přenosným elektrickým ohradníkem určeným pro ovce a kozy nebo pro drůbež. Spíše proti slunci než dešti potřebují tato zvířata přístřešek. Nejlepší je stín vzrostlých stromů, ale pomůže i jednoduchá střecha.
Pokud se bojíte, co byste s ovcemi dělali mimo sezonu, můžete si půjčit beránky – nikdy ne jednoho, ovce jsou stádní zvířata a společnost svého druhu nutně potřebují – jen na sezonu. Jde to. Celoroční chov je již náročnější. Na zimu je třeba zajistit dostatek sena. Ovce je také třeba registrovat, pravidelně odčervovat a podobně. Spíše jen pro potěšení jsou chované zakrslé ovce quessantky.
Kozy
Kozy mají podobné nároky jako ovce s tím rozdílem, že nutně potřebují přístřešek proti dešti. Pozor na to, že jsou chytré a zvědavé a dobře šplhají, při tom jsou schopny okousat i růžové keře, trny ani bodláky jim nevadí. Mladé dřeviny není snadné proti těmto vynalézavým zvířatům chránit, někdy mohou okousat i svrchní borku starých stromů. A zatímco ovce okoušou jen zeleň, na kterou dosáhnou ze země, kozy jsou schopné šplhat po stromě i po sobě navzájem. Kmeny proto chraňte pletivem, netkanou textilií či jutou nebo filcem. A zvířatům dopřávejte větve z různých prořezávek, které budou moci okusovat. Pro zábavu a jako společníky můžete chovat například přátelské zakrslé holandské kozy.
Viola Martinková, foto Shutterstock