15 podob kamene pro útulnější zahradu
Zatímco v interiéru kámen spolehlivě chladí, na zahradě umí kamenné prvky překvapit svojí vřelostí, a to nejen v létě, na dotek, ale i v rámci zabydlování venkovních prostor. Přesvědčte se sami! ZMAPUJTE KAMENOLOMY I když […]
Zatímco v interiéru kámen spolehlivě chladí, na zahradě umí kamenné prvky překvapit svojí vřelostí, a to nejen v létě, na dotek, ale i v rámci zabydlování venkovních prostor. Přesvědčte se sami!
ZMAPUJTE KAMENOLOMY
I když zahradnictví počítají s nadšením zahrádkářů pro minerální mulče a solitérní kameny, přírodní materiál na dekoraci nebo dlažbu koupíte i přímo u zdroje, v nejbližším lomu.
Minimalismus pro maximalisty
Preferujeteli dekorace s jednoduchým, nerušivým designem, nejspíš tolik neoceníte roztodivně tvarované monolity. Robustní pískovcové koule sice na první pohled zaujmou, především vás ale uklidní svou dokonalou symetrií.
MINERÁLNÍ ORNAMENTY
Hledáte návod, jak v letním parnu ochladit půdu, zabránit odpařování zálivky a ušetřit si starosti s přemnožením plevele? Zkuste minerální mulčování! Dá se k němu použít kamenná drť, štěrk či kačírek, popřípadě takzvaná „kamenná kůra”. Na vrstvě minerálního mulče rozhodně nešetřete, na rozdíl od běžné mulčovací kůry se nemusí obnovovat. Když si pohrajete s kontrastními barvami kamení, můžete při mulčování vytvářet i zajímavé ornamenty. Spíš než na kvetoucí záhony se ale hodí k čisté zeleni.
PRO UMĚLCE I DETAILISTY
Rádi si zdobíte zahradu detaily tak drobnými, že si jich si všimne jen mimořádně pozorný návštěvník? Pokud vás příroda obdařila špetkou výtvarného talentu, poschovávejte na různá místa tematicky vyzdobené kamínky. Aby motiv na kameni lépe vynikl, přetřete ho nejprve bílou podkladovou barvou, poté zapojte akrylové barvy, lak, a hlavně fantazii. Kdo vlastní účet na Facebooku, může sbírat náměty i ve skupině Kamínky, kde se statisíce členů baví šířením a hledá ním malovaných putovních kamínků po celé ČR – díky poštovnímu směrovacímu číslu na zadní straně kamínku se každý šťastný nálezce dozví, z jaké dálky k němu daný originál „doputoval”.
Zážitková chůze?
Společně s popularitou bosonohé chůze roste i obliba chodníků inspirovaných blahodárnými účinky Kneippovy stezky – cestička složená z oblázků vám „namasíruje” chodidla, kdykoli projdete přes zahradu. Často ale spíš než po smyslovém zážitku toužíme po rychlém přesunu do budovy: praktickým, a přitom vkusným kompromisem může být oblázková cesta proložená vhodnými dlaždicemi nebo dřevěnými nášlapy.
Malé Japonsko u vás doma
Zamilovali jste si estetiku japonských zahrad? Pak byste si vedle tvarovaných keřů a bambusových „rekvizit” měli pořídit také pár kamenných nezbytností. Do japonských koutů se hodí jak levnější kačírek, tak mramorové dekorační oblázky. U kamenných lamp, jež přišly do Japonska v 6. století spolu s buddhismem a staly se charakteristickým doplňkem čajových zahrad, počítejte s tím, že dnes slouží spíše na ozdobu než ke svícení.
NA KAMENI KÁMEN? ROZHODUJE BAREVNOST
Kamenné květináče, kamenný posyp, kamenná obruba – není toho už příliš, říkáte si? Kamenem na zahradě šetřit nemusíte, vždy byste ale měli dodržet základní pravidlo: jedna, maximálně dvě barvy. A dost! Horniny totiž umí být nečekaně pestré, a zatímco u solitérních skulptur dávají výrazné tóny smysl, od ostatních kamenných prvků čekáme pravý opak, tedy že svou nenápadností dají vyniknout květinám a zahradní zeleni.
GABIONY MÍSTO LAVIČKY
Populární drátokamenné prvky na sebe v zahradní architektuře typicky berou podobu zdí a plotů. Ve spojení s dřevěnými sedáky a polštáři mohou ale gabiony posloužit i k výrobě netradičního zahradního posezení. Gabionové koše, určené na sestavení lavičky, se obvykle prodávají prázdné, kamennou náplň si tak můžete vybrat dle svého vkusu. O pomyslnou třešinku na dortu se postará kontrastní, sytě červený nátěr.
Luxusní stolování (či vaření) na čerstvém vzduchu
Pokud máte rádi jistou uhlazenost a nadčasovou eleganci, do vkusu by se vám mohl trefit kus přírodního mramoru, žuly či břidlice, precizně opracovaný do podoby zahradního stolu. Nejenže horniny přirozeně odolávají škrábancům a otěru, takže se považují za natolik hygienické, že na nich potraviny můžete krájet bez prkénka, a údržbou stolu tak strávíte minimum času, navíc se vyznačují i naprosto jedinečným vzhledem. Ve vzornících kamenických firem najdete materiály světlé i tmavé, moravské i zcela exotické, jednolitě zbarvené i výrazně žilkované. Oblíbená žula nachází uplatnění i na pracovních deskách venkovních kuchyní – vzhledem k faktu, že snese žár až do 300 °C, na ni klidně můžete položit i horký hrnec.
PRO VESELEJŠÍ ZÁHONY
Kdo se nebojí pestrých barev, může si záhon olemovat pomalovanými oblázky: rozjasní i pochmurné dny. Aby nátěr nesmyl první déšť, použijte akrylové barvy a po uschnutí je zafixujte lakem.
Po stopách kamenného obra
I tucet zdánlivě obyčejných valounů může ozdobit váš záhon – vtipně, a přitom nijak rušivě. Když si s dětmi vymyslíte legendu, čí stopy skládáte, jistě vám s hledáním kamenů tuze rády pomohou.
UVÍTACÍ FONTÁNA, ŠTĚSTÍ DO DOMU?
Třebaže fengšuei, coby tradiční čínské učení o nastolení harmonie v prostoru, není třeba dlouze představovat, málokdo už ví, že původní název odkazuje na dva přírodní živly: vodu a vítr. Příznivci této východní nauky věří, že zahradní fontána umístěná do blízkosti předních dveří přináší do domu štěstí. Ať vás toto rčení osloví, či nikoli, kombinace oblázků a kamenných vodotrysků inspiraci asijskými zahradami nezapře.
ŽIVÁ, NEBO VYSOCHANÁ?
U pískovcových soch bychom se spíš měli ptát: umělý, či přírodní kámen? Liší se cenou i životností.
Kamenné mozaiky? Zkuste florárium
Závěsná florária či aerária, která plní funkci miniaturního skleníku i designového doplňku, báječně poslouží každému, kdo výzdobu rád obměňuje. Do skleněných jehlanů totiž můžete zasadit sukulenty či masožravé rostliny, a jindy zase naaranžovat květiny nebo mozaiky z písku a kamení. Pokud si od moře rádi vozíte „suvenýry”, které na pláž chystá sama příroda – mušle, oblázky či vzorek písku – vystavené ve floráriu krásně vyniknou. Hlavní výhoda? Závěsné skleníčky ozdobí pergolu, terasu či vaše interiéry, aniž by překážely nebo zabíraly místo.
SKALKA, KTERÁ SE VEJDE DO ZÁSUVKY
Toužíte po skalce, ale na zahradě vám nezbylo místo? Vyrobte si mini verzi ze starých zásuvek! Dřevo stačí namořit, zevnitř vyložit igelitem či jezírkovou fólií, a poté naplnit štěrkovitou nebo písčitou půdou. Vysázené sukulenty doplňte kameny či kamennou drtí – a šup s třípatrovým truhlíkem na výsluní!
OBLÁZKŮM SLUŠÍ VODNÍ LÁZEŇ
Z letního brouzdání v řece či na břehu moře jistě víte, že pod vodní hladinou umí i zdánlivě obyčejné kameny ožít zajímavými barvami. Pokud disponujete přebytečnou miskou či hlubší podložkou pod velký květináč, stačí už jen trocha vody, a děti mohou vodní proměny oblázků zkoumat pěkně zblízka.
text: Veronika Košťálková
foto Shutterstock