15 pokojovek, které zvládne pěstovat každý
Uvažujete o tom, že byste si pořídili více pokojových rostlin? Vyberte takové, které nepotřebují mnoho péče ani speciální podmínky, přesto vypadají zajímavě. Hawortie Haworthia attenuata I když nemá oficiální český název, lidově se jí říká […]
Uvažujete o tom, že byste si pořídili více pokojových rostlin? Vyberte takové, které nepotřebují mnoho péče ani speciální podmínky, přesto vypadají zajímavě.
Hawortie
Haworthia attenuata
I když nemá oficiální český název, lidově se jí říká sokolí pero – to připomíná svým výrazným příčným pruhováním. Bílé části listů jsou trochu vystouplé, což působí zajímavě a neobvykle.
Tipy pro pěstování: Vyžaduje slunné místo, v sezoně snáší i vyšší teplotu do 25 stupňů. Ovšem přes zimu ji dejte do chladnějšího pokoje a méně ji zalévejte. Mnoho vody nepotřebuje ani v sezoně, ale nesmí zcela vyschnout, to jí zasychají špičky.
Toulitka drobnokvětá
Anthurium andraeanum
Doma se pěstují hlavně nízké, jen asi třiceticentimetrové kultivary. Srdčité listy mají zkrácené stonky, ozdobné listeny květů mohou být červené, růžové, bílé i oranžové.
Tipy pro pěstování: Pravidelně ji zalévejte odstátou vodou a čas od času přihnojte. Nemá ráda vyšší obsah vápníku v půdě, dopřejte jí kyselý substrát jako pokojovým azalkám. Toulitku postavte na světlo, nikoli ale přímé slunce.
Dužnatka
Echeveria gibbiflora
Tato květina zaujme fialovými plochými listy s voskovým povlakem uspořádanými do pravidelných růžic. Mohou mít až dvacet pět centimetrů v průměru. Oblíbená je odrůda ´Metalica´ s červenými zvonkovitými květy. Jde opravdu o nenáročnou sukulentní rostlinu hodící se i pro začátečníky.
Tipy pro pěstování: Dužnatka snáší vysoké teploty i přímé slunce. Pozor ale na zimní přemokření, potom může uhnít. Na dně květináče proto vytvořte drenážní vrstvu z drobného štěrku.
Šáchor
Cyperus albostriatus, C. gracilis
Šáchorů existuje více druhů, do interiéru jsou vhodné ty nižší, s výškou do půl metru. Řadí se mezi vodní rostliny, proto potřebuje široké mělké květníky a velké hlubší podmisky, z nichž se bude voda snadno odpařovat. To mu prospívá, stejně jako rosení. Snadno se množí z listových přeslenů.
Tipy pro pěstování: Hlídejte, aby kyprý lehký substrát nevyschl, pak zasychají špičky listů. V létě může být i venku, nikoli ale na přímém slunci.
Dračinec
Dracaena marginata
Ze všech druhů dracén je dračinec nejméně náročný. Úzké tmavě zelené listy mají po stranách typický červený proužek a tvoří hustý chochol. Starší rostliny lze seříznout, vytvářejí pak další vrcholy.
Tipy pro pěstování: Dračinci se bude dařit na světlém až přistíněném místě. Vyžaduje přiměřenou zálivku, mírné přihnojování, do humózního substrátu se přidává zahradní půda.
Žumen
Cissus discolor
Popínavé žumeny jsou okrasné pouze listem, obzvlášť krásně vypadají dvoubarevné varianty s výraznou stříbřitou kresbou. Rychle roste, umí vytvořit kompaktní stěnu a nahrazuje tak břečťan nebo šplhavnici.
Tipy pro pěstování: Má rád světlé a teplé místo, přímé slunce jej ale popálí. Potřebuje pravidelně přihnojovat, zkracovat a vyvazovat, jinak snadno přerůstá. Roste celý rok, bez zimní pauzy.
Pryšec latexový
Euphorbia tirucalli
Tuto rostlinu lze považovat za určitou raritu, nemá listy ani stonky, tvoří ji zelený chomáč hladkých výhonů, které se bohatě vidličnatě větví. Na vrcholcích se sice tvoří drobné lístky, brzy ale odpadnou. Pokud se rostlina poškodí, z poraněných míst vylučuje jedovaté latexové mléko.
Tipy pro pěstování: Rostlině z Madagaskaru vyhovuje světlé až slunné stanoviště i vyšší teplota kolem 22 stupňů. Na přímém slunci se barva výhonů mění na lososově růžovou. Přes zimu trochu omezte zálivku.
Zamiokulus
Zamioculcas zamiifolia
Dopřejte zamiokulusu hodně místa, aby dostatečně vynikly jeho vzpřímené lesklé zpeřené listy s dutým řapíkem. V bytech kvete jen málokdy.
Tipy pro pěstování: Snese přímé slunce a vyšší teploty. Protože pochází z vlhkých tropů, nesmí mu vyschnout kořenový bal. Přihnojuje se průběžně.
Podeňka bledá
Tradescantia palida
Rostlina zaujme sytým fialovým zbarvením. Hustě rostoucí kopinaté listy jsou po stranách chlupaté a přisedlé k výhonům. Na jejich koncích se objevují světle fialové trojčetné květy.
Tipy pro pěstování: Potřebují slunné místo, aby listy nebledly. Vyhovuje jí prostředí kolem dvaceti stupňů. Substrát se používá běžný, jen vylehčený trochou písku. Dlouhé stonky starších rostlin lze zkrátit.
Rděnka kořenující
Aeschynanthus radicans
Tato převislá rostlina nejlépe vynikne v závěsných nádobách. Mladé výhony rostou zpočátku vzpřímeně, starší dřevnatí a sklánějí se dolů. Na koncích se objevují šarlatové květy s červenohnědým kalichem.
Tipy pro pěstování: Nejlépe roste na mírně zastíněných místech s vyšší stálou teplotou. Potřebuje stejnoměrnou vlhkost půdy, voda se nesmí dostat na listy, zanechala by pak na nich žluté skvrny.
Pepřinec
Peperomia argyreia
Pepřinci se říká i melounový pepřovník podle kulatých listů na krátkém stoku s výraznou stříbřitou kresbou a dlouhými červenými řapíky.
Tipy pro pěstování: Potřebuje rozptýlené světlo, snáší suchý vzduch a může růst i v teplejších bytech. Zálivka musí být pravidelná, ale přiměřená, v zimě ji omezte.
Protažitka oranžová
Gynura aurantiata
Rostlina s nápadnými velkými, zubatými listy zaujme barvou. Je sice tmavě zelené, ale díky pýřitému pokryvu neboli odění vypadá jako fialová. Na vrcholech se objevují drobné oranžové květy. Z nádoby často přepadává dolů.
Tipy pro pěstování: Aby se uchovalo její vybarvení, musí mít hodně světla. Mírnou zálivku v zimě ještě omezte. Příliš dlouhé výhony občas sestřihněte.
Náduť, kolopejka
Bryophyllum tubiflorum
Kolopejka více než červenými květy zaujme typem rozmnožování, když po stranách dospělých listů zakládá desítky mladých dceřiných rostlin, které po uvolnění dopadají na povrch půdy a hned zakořeňují.
Tipy pro pěstování: Dužnatý sukulent snáší přes léto přímé slunce včetně vysokých teplot. V zimě ale ocení chladnější místo a omezení zálivky, jinak jí začnou hnít kořeny.
Svícník Woodův
Ceropegia linearis subsp. woodii
Svícník vysaďte do závěsné nádoby, aby vynikly jeho až metr dlouhé tenké převislé výhony a na nich vyrůstající srdčité listy s pěknou světlou kresbou. Jejich okraje i výhony mají fialovou barvu, tmavé jsou i zvláštní vzpřímené trubkovité květy.
Tipy pro pěstování: Snáší plné slunce a trvale vysokou teplotu, i když v zimě ocení chladnější prostředí. Vystačí si s běžným substrátem, do nějž přimícháte trochu zahradní zeminy.
Dagmar Cvrčková