Image000-10.jpg

5 rad, jak si ušetřit práci na zahradě

26. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Mnoho lidí sice považuje práci na zahradě za odpočinek, ovšem některé činnosti mají do relaxace daleko. Víte, jak si péči o stromy, rostliny i záhony zjednodušit? Chcete příští rok pěstovat ovoce bez chemie? Hledáte účinný […]

Mnoho lidí sice považuje práci na zahradě za odpočinek, ovšem některé činnosti mají do relaxace daleko. Víte, jak si péči o stromy, rostliny i záhony zjednodušit?

Chcete příští rok pěstovat ovoce bez chemie? Hledáte účinný způsob, jak ochránit zeleninu a květiny před slimáky? Rádi byste získali ze zahrady větší úrodu než letos? Nečekejte na jaro, věnujte zahradě potřebnou péči už nyní a dodržujte těchto pět pravidel při podzimním úklidu.

1. Na kompost patří zdravé zbytky

Už při sklizni jakékoli úrody si navykněte mít u sebe dvě nádoby – do jedné dávejte úrodu, do druhé nahnilé plody, napadené listy, plevel, zakuklené zámotky a vše další, co do zdravé zahrady nepatří a co je nutné hned vyhodit do odpadu. Nejenže si tak prodloužíte letošní sezonu, kdy například nakládačky budou plodit delší dobu, ale před zimou mohou jít všechny zbytky ze zahrady do kompostu a nemusíte se bát, že si do dalšího roku přenesete choroby a škůdce.

Zbytky ze zahrady patří do kompostu, ale pozor, abyste si do dalšího roku nepřenesli choroby a škůdce.

2. Zužitkujte všechen odpad

Odpad, který by se v kompostu nerozložil, lze v zahradě využít i jinak: silná dutá stébla třeba z libečku, reveně či rákosů rozstříhejte na komůrky pro hmyzí hotel – tito drobní živočichové vám za to pomohou udržovat zahradu zdravou i bez chemických přípravků. Z větví nadrťte štěpkovačem nebo i rýčem mulč. Objemným rostlinný odpad – například i pařezy a silné větve – využijte pro založení vysokého záhonu. Obsah organických látek v půdě zvýší její úrodnost.

3. Čistěte prostor pod stromy

Po sklizni ovoce posbírejte všechny shnilé plody. Pokud je pod stromy tráva, důkladně ji vyhrabte stavebními, tedy železnými hráběmi s pevnými zuby. Při tom narušíte půdu, což je dobře, protože se v ní často kuklí nejrůznější škůdci ovoce jako vrtule třešňová, pilatky nebo nosatec lískový – takto usnadníte ptactvu přístup k nim, aby je mohlo zničit. Tuto práci kdysi spolehlivě zastaly slepice, které se po sklizni ovoce až do mrazů do sadů pouštěly. Za rok tak nebudete muset vůbec nebo jen málo používat insekticidy na postřik, který je dost těžké provést přesně ve správné fázi odkvětu stromů.

Kovovými hráběmi důkladně vyčistěte prostor pod stromy, ptáci tak budou moci lépe zničit larvy nejrůznějšího hmyzu.

4. Zasáhněte proti slimákům

Právě na sklonku léta se zakládá nová generace slimáků, která na jaře zahradu nejvíce ohrožuje. Omezte proto nejrůznější útočiště, kde se tito živočichové schovávají, nejčastěji jsou to hromádky nejrůznějších odpadů a vytrhaných plevelů, které necháváte různě po zahradě. K dalším místům, kde je najdete, patří položená prkna mezi záhony nebo prostor pod velkými nádobami, ve kterých se pěstují třeba rajčata nebo papriky. Pod nimi najdete často celé kolonie slimáků a jejich nakladených vajíček.

Září je vhodné pro aplikaci parazitických hlístic (Phasmarhabditis), které významným způsobem omezí výskyt slimáků v další sezoně. Jejich aplikace je snadná, ze speciální tuby je vymáčkněte do vody na zalévání. Takto zničíte opravdu velké množství slimáků, ovšem aby metoda byla účinná, měli by ji uplatnit i vaši sousedé. Aplikaci můžete zopakovat také v dubnu.

5. Nedejte škůdcům šanci

Na podzim sundejte a spalte lepové desky z korun ovocných stromů a láhve, do kterých jste chytali vosy. Na stromy můžete ale uchytit nyní, tedy ještě před příchodem prvních mrazů, nové lepové pásy, které brání píďalkám lézt po kmeni do korun stromů a klást vajíčka. Opatřete i sirné svíce nebo jinou dezinfekci pro vyčištění sklepů či skleníku. Zasáhnete-li proti škůdcům mechanickými prostředky, nemusíte pak v sezoně tolik využívat pesticidy a jiné chemické přípravy.

Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock a profimedia.cz

 

Více informací se nachází v záříjovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze