8 tipů na netradiční osazení truhlíků
Petúnie, pelargonie a fuchsie zůstávají stále klasikou při osazování truhlíků, s níž se na balkonech setkáte nejčastěji. Jde o známé rostliny, se kterými mají zahrádkáři nejvíce zkušeností. Existuje však i spousta jiných a krásných rostlin. […]
Petúnie, pelargonie a fuchsie zůstávají stále klasikou při osazování truhlíků, s níž se na balkonech setkáte nejčastěji. Jde o známé rostliny, se kterými mají zahrádkáři nejvíce zkušeností. Existuje však i spousta jiných a krásných rostlin. Proč tedy nezkusit letos osadit truhlíky a květináče jinak?
Petunie a pelargonie nabízejí zahradnictvích v desítkách barevných typů i barev. Proto patří k nejrozšířenějším. Proč ale letos nezkusit alespoň některé truhlíky osadit trochu jinak? Cesta je vlastně dvojí: buď osvědčené druhy doplníte jinými rostlinami, nebo si vytvoříte zcela nové osobité kombinace. Nabídka sazenic je nyní nejširší a vybírat máte z čeho.
Oživení klasiky
Klasické balkonovky mají řadu výhod – kvetou dlouho a do truhlíků jsou ideální. Krásně je oživí například drobnokvěté druhy a splývavá zeleň. Hrajte si s barvami, které mohou ladit tón v tónu, nebo naopak kontrastovat. Zde dodržujte pravidlo, kdy jednu barvu doplníte jen několik jinými odstíny, které dodají celku na zajímavosti a originalitě.
[xyz-ips snippet=“garlo-006″]
Zdá se, že pro kombinace máte naprosto volnou ruku, ale – jako vždy – všechno má svá pro a proti.
Při volbě netradičních kombinací nezapomínejte, že jednotlivé květiny mohou mít zcela odlišné nároky na pěstování. Základem pěkných truhlíků není to, že vyberete zajímavé a dobře sladěné barvy, ale především si koupíte rostliny, které mají stejné nároky na zálivku a oslunění. Jestliže se květinám dohromady dařit nebude, prvních pár týdnů sice budou vypadat pěkně, ale už na počátku prázdnin začnou špatně vybrané druhy živořit a z výsadby se časem zcela ztratí. Výběru rostlin a kombinacím tedy věnujte potřebný čas. Nelze sesadit k sobě vše, co se vám zdá pěkné.
Pomoc ze semen
Zahradnictví i trhy právě teď přetékají nabídkou sazenic. Zvláště na trzích, kde jsou desítky stánků se sazeničkami, často uspějete i s méně běžnými druhy. Pokud už jste si nakoupili pelargonie, vaše snaha o originální truhlíky ještě nemusí být ztracena. Mezi mladé sazenice můžete dát ještě semena rychle rostoucích květin, mezi něž patří například slunečnice – samozřejmě vysévejte odrůdy určené pro truhlíky jako´Pacino´či ´Teddy Bear´ -, popínavé povijnice či lichořeřišnice.
V posledních letech je velká móda kombinovat okrasné a užitkové druhy. Jde to, ale zase jen v případu stejných nároků. Vyvarujte se kombinaci aromatických bylinek, které se téměř nehnojí, s kvetoucími letničkami. Ty naopak potřebují ve druhé polovině sezony pravidelné přihnojení. Sesadit rajčátka a šruchu nebo fuchsii také není dobrá kombinace. V prvním případě mají různé nároky na dusík, v druhém se liší požadavky na vláhu a osvětlení. Určitě se tedy vyplatí nejprve přemýšlet, a pak sázet.
Závlaha je na prvním místě
To nejdůležitější z péče o balkonové výsadby je bezesporu závlaha. Už když truhlíky osazujete, musí vám být jasné, jaké možnosti máte a pro jaké místo jsou určené. Jinak samozřejmě vypadají malé balkony, kde prakticky každý den posedíte a není problém svoje květiny zalít, jiný rozsah péče a času potřebují veliké, bohatě osázené terasy. A jiné rostliny byste měli dávat do truhlíků doma, kde se o ně můžete starat nepřetržitě, jiné na chalupě či chatě, kam jedete pouze na víkend.
- Při každodenní péči můžete zvolit hliněné květináče i rozmanité vysloužilé nádoby, které si upravíte podle přání. Samozavlažovací truhlík vám péči usnadní, ale v této situaci nejsou nezbytné.
- Na chalupy a chaty jsou nezbytné samozavlažovací truhlíky nebo žardinky s velkým zásobníkem. Ovšem během tropických týdnů ani ty nemusejí květinám zajistit dostatečnou vláhu. Je tedy na zvážení, zda letničky raději nenahradit odolnými sukulenty. Pak není třeba ani truhlík se zásobníkem, lépe vypadá kameninová nebo hliněná.
- O trochu náročnější alternativou, vhodnou do samozavlažovacího truhlíku na slunce, jsou vytrvalé bylinky s úzkými listy, z nichž se voda tolik neodpařuje, proto nepotřebují tolik vody. Poměrně nenáročné jsou i zakrslé jehličnany, které můžete osvěžit letničkami. Ve stinnějším místě lze pěstovat i choulostivější rostliny, kterým podobné stanoviště vyhovuje.
- Nejvíce vody a péče potřebují závěsné koše, neboť jsou vystaveny teplému vzduchu a slunci ze všech stran. Ty na chalupy vůbec nedávejte!
Nezbytné živiny
Rostliny brzo vyčerpají živiny, které jim substrát v nádobách nabízí. Pravidelné hnojení je nezbytné. Hnojte jednou týdně, zprvu hnojivem pro růst rostlin, při tvorbě poupat pak přípravkem podporujícím kvetení. Kromě minerálních hnojiv rozpustných ve vodě jsou osvědčené i tekuté slepičince prodávané v koncentrátu. Kvetoucí rostliny potřebují dostatek draslíku, který je hojně obsažen například v banánových slupkách. Stačí je jednoduše pokrájet na kousky a vložit na dno truhlíku při osazování. Můžete použít i tyčinky a tablety, ale u tekutých hnojiv je rovnoměrné rozdělení živin jistější. Výživnou zálivku můžete nalít i do zásobníků samozavlažovacích truhlíků-
Květiny a okno
Pro osazování truhlíků platí ještě jedna zásada – uvědomte si, kdo si má jejich krásu užívat: vy, nebo sousedí či kolemjdoucí? Jinak samozřejmě budou vypadat truhlíky, které zdobí mohutnými převisy ulici a zaujmou hlavně zvenku, vy ale při pohledu z oken uvidíte jen stonky a půdu a pár listů s minimem květů. Truhlíky, kterými se chcete těšit při pohledu z domu ven nebo jež zpříjemní podvečerní idylku na balkoně, budou vypadat zase jinak, tady vyberete rostliny rostoucí kompaktně, v pěkných bohatě kvetoucích trsech.
Druhy pro stinné a vlhčí místo
*fuchsie * begónie *netýkavky *okrasná kopřiva *barvínek *pantoflíče. *kejklířka * sporýš
K výše uvedeným druhům můžete k nim přidat i kapradiny pokojové a další rostliny pěstované v bytě či domě. Letnění jim jen prospěje, pokud nebudou vystaveny polednímu slunci.
Druhy univerzální pro polostín
*hvozdíky *lobelka * všelicha * bakopa * sanvitálka *ostruhatka
Druhy pro sušší místo na slunci
*pelargonie * petunie *salvie *otočník *nestařec *štírovník *vějířovka *gazánie*kosmatec *šrucha *osteospermum
Druhy pro celoroční pěstování
Zajímavé truhlíky můžete vytvořit také z trvalek. Zajímavou strukturu mají především trávy — druhy suchomilné se hodí k sluncemilným květinám, vláhomilné do stínu. Do nádob osazených trvalkami můžete každé jaro přidat letničky, pokud ještě trvalky nevyplnily celý truhlík. Pokud ano, můžete je při přesazování snadno rozmnožit dělením trsů. Když bude dostatek zeleně a květů splývat přes okraj, nemusíte si lámat hlavu se vzhledem truhlíku.
POPISKY K 8 FOTKÁM
Jana Bucharová a redakce, foto profimedia.cz a Shutterstock
Více informací se nachází v květnovém vydání z roku 2016, které si můžete zakoupit za zvýhodněnou cenu zde.
.