Image006-7.jpg

Aby bazén dobře sloužil

02. 09. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Nechali jste si na zahradě postavit bazén? Pokud si ho chcete opravdu užít, investujte do dalších doplňků. Správně zvolený protiproud vám pomůže zlepšit si kondici, zastřešení a ohřev vody zase prodlouží sezonu. Vyplatí se to? […]

Nechali jste si na zahradě postavit bazén? Pokud si ho chcete opravdu užít, investujte do dalších doplňků. Správně zvolený protiproud vám pomůže zlepšit si kondici, zastřešení a ohřev vody zase prodlouží sezonu.

Vyplatí se to? Takto se zřejmě ptá nejeden majitel bazénu při pohledu na cenu zastřešení, která se pohybuje v řádu desetitisíců. Jednoznačná odpověď neexistuje. Záleží na vašem očekávání. Jestliže bazén využíváte hlavně o prázdninách, kdy se zde v teplých dnech zabaví děti, a jinak na něj nemáte příliš času, další nákup si opravdu dobře rozmyslete. A naopak. Jestliže jste zvyklí chodit několikrát týdně plavat, abyste si zlepšili svou kondici, investice do vlastní plovárny pro vás bude výhodná a užitečná.

Zastřešení šetří peníze i čas

Důvod, proč si majitelé pořizují zastřešení bazénu, není jen prodloužení sezony o nějaký ten týden, výhod totiž existuje mnohem více. Nejen v rodinách s malými dětmi či domácími zvířaty ocení jeho bezpečnost. Nosnost jednotlivých segmentů je vysoká, proto nehrozí, že se při pádu nebo větším zatížení propadnou podobně jako krycí fólie.

Méně peněz a času také budete investovat do péče o vodu. Tím, že máte hladinu zakrytou, nepadají dovnitř nečistoty jako listí, prach či hmyz, které pak nemusíte složitě vysavačem nebo síťkami uklízet. A také se voda méně kazí, proto není třeba do ní přidávat tolik chemikálií a ušetříte za jejich nákup.

Jestliže chcete bazén využívat k tréninku, pořiďte si k němu protiproud.

A samozřejmě si prodloužíte i koupací sezonu. Na výrobu zastřešení se používá hlavně polykarbonát, který svým solárním efektem zdarma zvyšuje teplotu bazénové vody, a to o šest až deset stupňů Celsia podle velikosti a venkovních podmínek. Koupat na zahradě se ale můžete mnohem déle, neboť zakrytý bazén se vyplatí vytápět. Statistiky uvádějí, že zastřešením se sníží náklady na vytápění o celou třetinu.

Tepelné čerpadlo za rozumnou cenu

Většina lidí ohřívá vodu v bazénu buď solárními panely, nebo tepelným čerpadlem. Jde o cenově dostupné a účinné metody. O něco jednodušším řešením jsou solární panely využívající energii slunečního svitu, které lze v tuzemsku využívat 1400 až 1700 hodin v roce. Z metru čtverečního solárního panelu lze získat zhruba 1100 kilowatthodin ročně. Výhodou solárního ohřevu je, že zvýší teplotu vody ve venkovním bazénu až o šest stupňů a bez nároku na nákladné zdroje energie prodlouží koupací sezonu o několik týdnů. Instalaci solárního panelu zvládne skoro každý a nejde o nijak drahou záležitost, cena se počítá v řádu stovek korun.

K nejlevnějším způsobům vytápění patří solární panely.

Na několik tisíc korun přijde tepelné čerpadlo určené speciálně na ohřev vody v bazénu. Tato zařízení odebírají teplo z okolního vzduchu nezávisle na tom, zda je slunečno nebo pod mrakem. To je jejich obrovská přednost. Jde o zařízení, která nejsou závislá na výkyvech počasí, pracují, i když nesvítí slunce, a dobře fungují už od venkovní teploty kolem dvanácti stupňů a dokážou prodloužit koupací sezonu až na sedm měsíců v roce. Z okolního vzduchu umějí získat zdarma až osmdesát procent tepelné energie, tedy čtyřikrát víc energie, než kterou spotřebují na svůj provoz. Oba druhy ohřevu se dají k bazénům nainstalovat i dodatečně.

Zastřešení Trend od firmy Mountfield nejen prodlouží sezonu o několik týdnů, ale také zjednodušuje a zlevňuje péči o vodu.

Pro dobrou kondici

Dalším z doplňků, který si můžete dopřát, je protiproud. Vybírat lze ze dvou základních typů – zabudovaných a závěsných. První typ je nutné instalovat už při stavbě bazénu, závěsné můžete dokoupit kdykoli. Odborníci doporučují raději volit první typ. Zavěšené zařízení částečně ruší příjemný výhled na bazén, běhající děti o ně snadno zakopnou. Závěsné protiproudy ale také mívají nižší výkon než zabudované. Koupíte-li si tedy ten nejlevnější, po pár trénincích ho celkem snadno překonáte a svou kondici si už příliš nevylepšíte. Vhodné jsou protiproudy, u nichž si můžete nastavovat různý stupeň výkonu podle toho, jak moc chcete trénovat a kdo z rodiny si jde právě zaplavat. Protiproud může být také součástí filtrační jednotky.


Jaké zastřešení vybrat?

Ještě než si půjdete vybrat zastřešení k bazénu, měli byste vědět, jaké chcete. Dělí se na kolejnicové a bezkolejnicové, nízké nebo vysoké.

  • Kolejnicové – jak napovídá název – má kolejničky vyrobené z odolné hliníkové slitiny, v nichž se jednotlivé segmenty pohybují. Právě odolnost je důležitá, protože zajistí nejen dlouhou životnost zastřešení, ale především bezproblémovou funkčnost. To znamená, že pohybovat okny je jednoduché a nevyžaduje to žádnou extra sílu, zpravidla to zvládnou i děti.

  • U bezkolejnicového systému se segmenty pohybují po odolných kolečkách a zastřešení je zakotveno do okolní dlažby pomocí speciálních úchytek. Důležitá je zde i vysoká tuhost oblouku, který nepotřebuje žádné další podpěry, a přesto odolává nástrahám počasí. Těsnicí gumy mezi jednotlivými posuvnými díly spolu s kartáčky zamezují vniknutí listí a dalších nečistot do bazénu.

  • Nízké zastřešení zakrývá hladinu a na rozdíl třeba od zastřešení plachtami nabízí uvnitř nezbytný prostor pro plavání, což znamená, že v nejvyšším bodě má zpravidla výšku kolem jednoho metru. To stačí k tomu, abyste pohodlně do bazénu vlezli po schůdkách a v klidu a naprostém soukromí si zaplavali za jakéhokoli počasí. Navíc v zahradě moc nevyčnívá, neruší okolí a působí poměrně nenápadně.

  • Vysoké zastřešení, říká se také podchozí, promění bazén v malé relaxační centrum. Má výšku dva až tři metry. Jen na vás pak záleží, jaký bude mít tvar a jestli zvolíte takovou šířku (ta se běžně počítá na metry), aby posezení mohlo být pouze po jedné straně nebo obou.


Co potřebujete k provozu bazénu?

Zatímco některé doplňky lze považovat za určitý nadstandard, jiné jsou nutné k tomu, aby bazén fungoval, jak má. Vždy jsou zapotřebí:

Písková filtrace – pomůže s čištěním vody a distribucí čisticích prostředků. Nejenže budete mít stále křišťálově čistou vodu, ale můžete na ni napojit například bazénový vysavač, solární ohřev nebo tepelné čerpadlo.

Bazénová chemie

Jen s prověřenými bazénovými přípravky, které mají veškeré zdravotní a hygienické atesty, budete mít jistotu, že udrží křišťálově čistou vodu a budou pro lidi i přírodu neškodné.

Automatické dávkovací stanice vám v bazénu zaručí zdravou a nezávadnou vodu, aniž byste museli něco měřit nebo přidávat bazénovou chemii.

Automatický vysavač – dokáže dno i stěny bazénu dokonale zbavit veškerých nečistot, a to bez nutnosti vaší přítomnosti. Nutná je také síťka na vyndávání větších nečistot z hladiny.

Krycí nebo solární plachta se umísťuje na hladinu bazénu. Ta první brání padání nečistot do vody, druhá přes den násobí účinky slunečního záření a tím ohřívá vodu a současně brání jejímu odpařování. V noci, kdy je okolní vzduch chladnější, zamezí tepelným ztrátám. U zapuštěných bazénů lze také využít speciálních navijáků solárních plachet, které výrazně ulehčí práci.

 

Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze