Ať žije moderní plašení!
I když nás krtci dovedou pěkně rozčílit škodami, jaké napáchají na zeleném koberci, ne každý je chce zahubit. Z pěstitelského pohledu může tento hmyzožravec zahradě dokonce i prospívat – likviduje slimáky i škodlivý půdní hmyz, […]
I když nás krtci dovedou pěkně rozčílit škodami, jaké napáchají na zeleném koberci, ne každý je chce zahubit. Z pěstitelského pohledu může tento hmyzožravec zahradě dokonce i prospívat – likviduje slimáky i škodlivý půdní hmyz, a navíc umí provzdušnit půdu. Někteří zahrádkáři dokonce využívají krtince ve svůj prospěch – jejich hlína neobsahuje žádné zárodky plevelů, a tak ji zužitkují na předpěstování zeleniny. Pokud krtka na svém pozemku přesto nechcete, nemusíte mu hned krátit život klešťovou pastí – dá se využít zvukově-vibrační plašič, který zvířeti znepříjemní pobyt v zemině, ale nijak mu neublíží. A jak to celé funguje?
Šetrné k přírodě, přesto účinné
V zemině vyhloubíte jamku, přístroj do ní uložíte podle návodu a pořádně hlínu udusáte, abyste měli jistotu, že těsně přiléhá k dóze plašiče – jinak by se signál nepřenášel do země plnou silou. Jakmile uvedete zařízení do provozu, půdou se šíří slabý zvuk v kombinaci s vibracemi, a škůdce by měl v relativně krátké době „vyklidit pole“. Kromě krtků dokáže takové zařízení zaplašit také hraboše, rejsky, hryzce nebo hady. Jeho sílu můžete podle potřeby znásobit i tím, že plašičů pořídíte víc (jejich signály se nijak rušit nebudou). Z hlediska dopadů na přírodu jde o šetrné řešení – přístroj se sice napájí několika bateriemi, aby jeho spolehlivost nezávisela na přísunu solární energie, docela dlouho ale vydrží bez výměny, a navíc funguje bez jakékoli chemie.
Pracují, i když nic neslyšíte
A čím se od zvukově-vibračních plašičů liší ty ultrazvukové? Jak název napovídá, pracují na odlišném principu – vytváří ultrazvukové signály o frekvenci, která danému škůdci vadí. Zatímco nezvané kuně pobyt na vaší zahradě dost znepříjemní, pro vás osobně se nic nemění – ultrazvukové plašiče jsou bezhlučné jak pro lidi, tak pro běžně chované domácí mazlíčky a hospodářská zvířata. Proto se také dají bezpečně používat nejen venku, ale rovněž v interiéru. Konkrétní model byste ale vždy měli kupovat podle toho, kam ho chcete umístit, ne všechny se totiž dají instalovat kamkoli. Lišit se mohou také mechanismem spouštění – některé aktivujete ručně, načež vydávají zvuk neustále, jiné disponují detektorem pohybu, a dokud v okolí žádný nezachytí, zvuky nevydávají. Kvalitní přístroje také umí donekonečna měnit vysílané frekvence, což snižuje pravděpodobnost, že škůdci časem „otrne“ a zavítá k vám znovu. Mohou tedy zafungovat i jako dlouhodobá prevence návratu kun, lasiček, rejsků, myší nebo krys.
Postřik na mazlíčky?
Škůdci vás příliš netrápí, zato vám dělá vrásky vaše vlastní kočka, která se neustále „ochomýtá“ okolo zahradního jezírka? Snaží se ulovit okrasné rybky a čas od času do vody i spadne? V sortimentu ultrazvukových plašičů sice najdete i modely cílené na kočky, psy a divokou zvěř, ty mají ale od přiblížení odrazovat spíše toulavé a volně žijící tvory. Předpokládáme, že nechcete domácího mazlíčka odrazovat elektrickým ohradníkem – naštěstí existují i mírumilovnější řešení, a sice plašiče vybavené pohybovým čidlem a tryskou s vodou. Kdykoli se nezvaný host přiblíží, kam nemá, plašič ho automaticky postříká. U rozstřikovače se dá nastavit i citlivost, takže pokud nechcete zvíře zbytečně moc vyděsit, můžete mu dopřát méně vydatnou sprchu. Vzhledem k několikametrovému dosahu asi pořád nepůjde o nic příjemného, stále ale lepší než utonout mezi blatouchy a lekníny…
Plašič, nebo odpuzovač?
V obchodech se můžete setkat s termínem plašič, odpuzovač, popřípadě plašička – všechny tři názvy zpravidla odkazují na to samé elektronické zařízení. Čemu byste naopak vždy měli věnovat pozornost? Výčtu zvířat, který najdete ve specifikaci přístroje. Netopýři se plaší jinak než ptáci, krtci jinak než kuny… Ale nebojte, plašiče se dají i různě kombinovat.
Text: Veronika Košťálková, foto: Shutterstock