Image001-13.jpg

Barvy na všechno

03. 10. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Věřili jste, že beton je nezničitelný materiál, který vydrží v zahradě desítky let, a nyní zjišťujete, že jeho povrch je sice pevný, ale samý flek či skvrna? Kupovali jste ze stejného důvodu plastové okapy, ovšem […]

Věřili jste, že beton je nezničitelný materiál, který vydrží v zahradě desítky let, a nyní zjišťujete, že jeho povrch je sice pevný, ale samý flek či skvrna? Kupovali jste ze stejného důvodu plastové okapy, ovšem ony vám po třetí sezoně nepěkně vybledly? Pomoc je v obou případech – a také mnoha dalších – jednoduchá: natřete je!

Když potřebujete natřít dřevěný či kovový plot nebo lavičku, nabídka barev je opravdu velká. Můžete si vybírat podle toho, kolik času chcete práci věnovat a jak dlouho má povrch vydržet pěkný. Ovšem potřebujete-li natřít méně tradiční materiály, například beton, kámen, plast či eternitovou střechu, i odborníci se budou rozcházet v názoru, jakou nátěrovou hmotu vybrat. Záleží totiž na její odolnosti, podmínkách použití i životnosti. A hlavně na tom, na jaký podklad se bude nanášet.

Barva na eternitové střechy

Ač se to zdá nemožné, i staré eternitové šablony lze nátěrem zachránit a prodloužit jejich životnost až o dvacet let. Je to přitom daleko levnější než ji celou rekonstruovat. Záleží samozřejmě na skutečném stavu, což by měla vždy posoudit specializovaná firma.

K nátěrům či nástřikům eternitu se většinou používají akrylátové barvy ředitelné vodou. Pozor na dodržení správného technologického postupu, jinak se vám začne i nová barva brzy odlupovat a střecha bude nakonec vypadat hůř než před opravou.

Na očištěnou střechu nanášejte několik vrstev finálního nátěru, přičemž nepodceňujte dodržování všech technologických postupů. Hlavně pozor na práci na prudkém slunci nebo při vysoké vlhkosti.

Zpravidla se začíná čištěním tlakovou vodou, čímž odstraníte z povrchu mechy a další nečistoty. Teprve pak lze posoudit skutečný stav krytiny a rozhodnout se, zda stačí k opravě jen nátěr nebo jestli bude lepší některé nejvíce degradované tašky vyměnit. Totéž platí u hřebenáčů a klempířských prvků. Pokud se rozhodnete pouze natírat, v první fázi napusťte šablony penetrací, tedy transparentním nátěrem, který uzavře póry materiálu. Na takový podklad vrchní barva přilne mnohem lépe, než by tomu bylo bez napuštění. Finální vrstva se dělá vodou ředitelnými nátěry, které dobře kryjí. Takto nejen zlepšíte vzhled střech, ale také zabránění uvolňování nebezpečných azbestových vláken. Barva musí být ovšem nanesena v dostatečné vrstvě, a to tak, aby se dostala i do spár. Vznikne tím velmi hladký povrch. Na takovém nemají mechy a lišejníky šanci a voda po něm okamžitě steče.

I plastová okna se mohou natírat. Pokud máte rámy zašedlé, obnovte jejich původní bílý odstín vodou ředitelnými barvami.

Natřít lze i pálenou tašku

Podobně je možné renovovat i skládané střechy, a to nejen z pálené, ale i betonové krytiny. Taška, která už pomalu dosluhuje a například za pět let by se vlivem UV záření a povětrnostních vlivů rozpadla, vydrží mnohonásobně delší dobu. Postup je velmi podobný: nejprve plochu důkladně očistěte a zjistěte všechny vady. Při podobné rekonstrukci se vyplatí nechat rovnou zkontrolovat i komínové prvky a detaily střechy, například oplechování. Nátěrem prodloužíte životnost střechy, protože se tím zabrání procesu degradace.

A stejně to funguje také u plechových střech – s jedinou výjimkou. K čištění nepoužívejte tlakový čistič, ale ocelový kartáč a špachtle. Jen tak dokonale připravíte podklad pro aplikaci antikorozní podkladové vrstvy, která zabrání dalšímu rozkladu kovového základu. Pak už nanášejte několik vrstev finálního nátěru, přičemž nepodceňujte dodržování všech technologických postupů. Hlavně pozor na práci, a to jak samotné natírání, tak následní schnutí, na prudkém slunci, při vysoké vlhkosti a na podzim také na pokles teplot pod pět stupňů.

Barva na beton

Beton je sice materiál s téměř neomezenou životností, ovšem po letech se na jeho povrchu mohou objevit různé skvrny a další vady, které sice nijak neomezují jeho užitné vlastnosti, ale povrch vypadá ošklivě. Jestliže vám to vadí, zkuste ho natřít. Vhodné jsou k tomu rozpouštědlové barvy, které obecně vykazují velmi dobrou přídržnost k podkladu a lepší mechanickou i chemickou odolnost. Při správné aplikaci vydrží několik let, a to i v náročných podmínkách, například natřete-li jimi vjezd do garáže, opěrnou stěnu v zahradě, sokl plotu a podobně.

Na beton jsou vhodné rozpouštědlové barvy, které obecně vykazují velmi dobrou přídržnost k podkladu a lepší mechanickou i chemickou odolnost.

Rozpouštědlové barvy se dělí na několik skupin podle toho, jaké pojivo je v nich obsaženo. Na trhu lze najít barvy syntetické, polyuretanové nebo epoxidové, případně jejich různé kombinace a další podskupiny. Některé se prodávají jako dvousložkové, skládající se ze dvou menších balení, která se smíchají těsně před aplikací. Může se to zdát zbytečně komplikované, ovšem výrobci obvykle dodávají obě složky již předpřipravené ve správném poměru. Chemická reakce, která při smísení vzniká, vede k takzvanému zasíťování barvy. Nátěr díky tomu vykazuje velmi dobrou pevnost, jeho životnost i v náročných podmínkách se pohybuje v řádu několika let. Odpadnou vám tak každoroční opravy nebo kompletní natírání celého povrchu, navíc ušetříte i peníze za další barvy.

Do speciálních míst

Pro nátěr garáže se doporučuje zvolit si barvu s atestem pro styk s ropnými produkty. Pokud vám z auta unikne i jen malé množství motorového oleje, brzdové kapaliny nebo jiných maziv a chemicky agresivních látek, obyčejný nátěr by mohly rychle zničit. A co teprve agresivní posypové soli, které ulpívají na kolech vozu! Brzy byste na podlaze našli prasklinu, odloupnutou nebo odchlípnutou barvu, které by narušily celistvost nátěru. Tímto místem mohou pronikat chemikálie a vlhkost přímo do základu podlahy, čímž se zkracuje její životnost. Zároveň se připravíte o jednoduchý úklid, neboť povrch už nebude hladký a rovný. Myslíte si, že v garáži či sklepě to příliš nevadí? Jestliže budete několik let poškození přehlížet, začne se zvětšovat a mastnota i chemické látky mohou velmi zkomplikovat následnou opravu.

Pro prostory sklepů, kde bývá vysoká vzdušná vlhkost, která znemožňuje vodou ředitelným barvám dobře vyschnout, a pro správné nanášení rozpouštědlových barev zase nezajistíte suchý podklad ani nucené větrání, se doporučuje použít speciální epoxidový dvousložkový systém. Je vodou ředitelný, a zejména paropropustný, čímž se hodí i na vlhké podklady nebo na nátěry ve vlhkém prostředí.

Pro nátěr garáže se doporučuje zvolit si barvu s atestem pro styk s ropnými produkty. Kapající olej či brzdová kapalina by ten klasický brzo zničily.

Barvy na plasty

Na rozdíl od předchozích materiálů patří natírání plastů k jednoduchým úkonům, ačkoli ještě nedávno patřilo k nejnáročnějším. Většina barev se totiž brzy začala loupat.

Před tím, než začnete natírat, se pokuste zjistit, z jakého druhu plastu je vyrobený podklad – kromě PVC to mohou být například polypropylen, polyetylen, polystyren, polymetylmetakrylát a další – a podle toho vyberte vhodný nátěr. Na umělé hmoty se hodí i ty vodou ředitelné, s nimiž se dobře a rychle pracuje. I zde je velmi důležitá příprava podkladu, který musí být čistý, tedy omytý a odmaštěný. K tomu vám postačí kvalitní roztok saponátu a následné opláchnutí čistou vodou. V případě narušeného povrchu nebo silnějších nečistot ještě plast velmi opatrně a lehce přesmirkujte. Je vhodné použít takzvané smirkování pod vodou, tedy namočeným nejjemnějším brusným papírem. Poté se povrch otře, osuší a natře štětcem. Nátěry se nejčastěji používají tam, kde je již nehezký povrch – na vybledlé plastové okapy, zažloutlé rámy oken, renovace židlí a zahradního nábytku. Mohou se ale také využít k změně nevyhovujícího barevného odstínu. Aplikace bývá různá, podle toho, zda jde o barvu vhodnou pro nanášení štětcem anebo ve spreji.


Barvy na kámen

U kamene si člověk cení jeho neopakovatelného přírodního vzhledu. Ovšem co když je najednou nežádoucí nebo ho potřebujete z jiných důvodů natřít? Jde to. Odborníci doporučují použít dvousložkový polyuretanový email.

Daleko častěji však budete muset u kamene použít speciální nátěry proti znehodnocení prostřednictvím graffiti. Přípravků, které chrání přírodní materiál, ale i cihelné zdivo, je hodně. Působí například na základě mikrokrystalických vosků s přidáním speciální akrylové živice, populární jsou i moderní nanosystémy. Pokud povrch ošetříte těmito barvami, které bývají transparentní a neviditelné, lze nežádoucí graffiti snadno odstranit, často jen vodou. Na rozdíl od soklů či plotů bez ochrany, kdy je třeba materiál otryskat a tím částečně zasáhnout do jeho struktury a vzhledu.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

 

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze