Bazén před sezonou
Bez ohledu na datum v kalendáři si začněte bazénu všímat tehdy, když několik dnů po sobě panuje pěkné počasí a voda se zahřeje na více než deset stupňů. Pak je třeba začít s její úpravou […]
Bez ohledu na datum v kalendáři si začněte bazénu všímat tehdy, když několik dnů po sobě panuje pěkné počasí a voda se zahřeje na více než deset stupňů. Pak je třeba začít s její úpravou a kontrolou, jinak se zkazí, zakalí a zezelená a už ji nevyčistíte.
Zatímco v prvních krocích přípravy – tedy odstraněním plachty, vyjmutí polystyrenu či PET lahví, které chránily bazén před rozpínajícím se ledem, vyluxování mechanických nečistot a umytí stěn – lidé nechybují, s péči o vodu stále mívají problémy. Nebo víte, co dělat, když se vám hned na začátku zakalí?
Bez čerpadla to nepůjde
Ještě před samotným čistěním vody je třeba namontovat filtrační jednotku, skimmer, případně i další technologii. Pamatujte na to, že filtraci a technologii všeobecně byste měli mít postavenou minimálně padesát centimetrů a maximálně osm až deset metrů od bazénu. Musí stát na suchém místě, tedy pod stříškou, v garáži, nebo k tomu vybudované šachtě.
Při instalaci filtrační jednotky počítejte s tím, že většina firem vyrábí spoje z plastu, proto se nejprve ujistěte, že jsou dosedací plochy a drážky čisté. Doporučuje se na ně nanést i malé množství silikonové vazelíny, aby nedošlo k přetočení a poničení těsnění. Tato pravidla platí i pro montáž ostatních spojovacích prvků, například šesticestného ventilu. Při utahování myslete na to, že jde o umělou hmotu, která se snadno poničí.
Ještě než spustíte čerpadlo, ujistěte se, že všechny spoje těsní a také se přesvědčte, že ve skimmeru je umístěn košík pro zachycení hrubých nečistot. Pokud je vše v pořádku zapněte čerpadlo.
Po napuštění vody
Po očištění stěn a dopuštění vody na provozní hladinu je nutné nechat dvacet čtyři hodin puštěnou filtrační jednotku, teprve potom zkontrolujte a upravte kvalitu vody. Nejprve změřte a vyrovnejte pH na hodnotu 6,8 – 7,6. Podle toho, zda jste zjistili číslo vyšší, nebo nižší, zvolte přípravky pro snížení, či zvýšení pH. Pozor, pokud naměříte větší odchylku než dva stupně, nesnažte se ji upravit najednou, ale postupně v menších dávkách, než je uvedeno v návodu. Rozdělte snižování hodnoty pH i do několika dní. Například ukazuje-li vám tester hodnotu pH 8,0, aplikujte potřebné množství prostředku ve třech dávkách ve třech dnech.
Po upravení pH se doporučuje přidat preventivní dávku přípravku na stabilizaci tvrdosti, který zároveň zabrání vyloučení usazenin. Zhruba po dvou hodinách, kdy začne předchozí přípravek dostatečně reagovat, přichází čas na takzvanou šokovou dezinfekci vody, přípravky k tomu určené nesou v názvu označení chlor šok. Při té ve vodě zlikvidujete mikrobiologické zárodky a organické nečistoty prostřednictvím rychlorozpustných dezinfekčních přípravků.
Po dezinfekčním ošetření znovu změřte a případně upravte hodnotu pH. Po dalších 24 hodinách přeměřte koncentraci volného chlóru. Jeho obsah by neměl být nižší než 0,3 miligramu na litr a aplikujte chlorovou tabletu do plovoucího dávkovače. V případě potřeby do vody přidejte ještě jednou přiměřenou dávku přípravku chlor šok.
Když se voda zakalí
Někdy se stane, že i při dopuštění vody a dodržení předepsaného postupu se voda stane kalnější, zelenější a ztratí svou původní barvu. Je to běžná reakce na to, že jste dopustili novou vodu, aplikovali chemické prostředky a spustili technologii. Voda, kterou do bazénu napouštíte, pravděpodobně obsahuje hodně železa, manganu, hořčíku nebo vápníku a při reakci s chemií se zabarví. Rozhodně nepřidávejte další přípravky, naopak zapněte nebo nechte v chodu delší čas filtrační jednotku. Až se voda opět vyčistí, je dobré propláchnut i písek ve filtraci. Pak už postupujte dle návodu.
7 kroků k čistému bazénu
1. Jako první krok opatrně odstraňte krycí plachtu a případně i plováky, plastové láhve či kousky polystyrenu, které pomáhaly chránit stěny bazénu od rozpínajícího se ledu.
2.Umyjte stěny bazénu. Neředěný přípravek naneste hadrem nebo houbou na znečištěná místa a nechte deset až patnáct minut působit, pak otřete.
3. Odstraňte hrubé nečistoty jak ze stěn, tak ze dna bazénu buď pomocí síťky, nebo mechanického vysavače.
4. K dalšímu odzimování už nainstalujte a zapněte filtrační jednotku.
5. Dopusťte vodu až do úrovně středu přítokové příruby sběrače, takzvaného skimmeru.
6. Upravte pH a přidejte dezinfekční přípravky do vody.
7. Nyní je bazén připravený k používání. Musíte však pravidelně kontrolovat kvalitu vody a přidávat přípravky pro průběžné chlorování, prevenci a likvidaci řas. Nezapomínejte, že součástí péče o vodu je i její pravidelné filtrování.
Magdaléna Krajmerová, foto Shutterstock