Bazén v zimě
Léto je definitivně za námi a nezbývá než připravit zahradu na zimu. Platí to i pro bazén. Ten byste měli zazimovat, jakmile se noční teploty začínají blížit k nule a teplota vody v bazénu klesne […]
Léto je definitivně za námi a nezbývá než připravit zahradu na zimu. Platí to i pro bazén. Ten byste měli zazimovat, jakmile se noční teploty začínají blížit k nule a teplota vody v bazénu klesne na 15 až 10 °C. I pokud jste už bazénoví „mazáci“, neuškodí zopakovat si základní postupy a pravidla.
Voda by měla být před zazimováním čistá. Nejprve je potřeba posbírat síťkou plovoucí nečistoty, jako je napadané listí, jehličí a podobně, z hladiny bazénu a vyčistit dno a stěny bazénovým vysavačem. Vodu je vhodné nechat důkladně přefiltrovat a upravit její pH, případně, pokud je příliš znečištěná a zakalená, ji vypustit a částečně napustit čistou.
Snížení hladiny
Hladinu vody v bazénu je nutné před zimou snížit – měla by dosahovat zhruba 15 centimetrů pod technologické prostupy, jako je protiproud, trysky apod. Částečné odčerpání vody slouží k ochraně potrubí. V některých oblastech může zámrzná hloubka dosahovat až 40 cm a mráz by mohl napáchat nenapravitelné škody. Stěny nad hladinou i pod ní se doporučuje očistit vhodným přípravkem. Dále je na řadě odpojení technologie, vyčerpání vody z pískového filtru, čerpadla a hadice a jejich uložení na místě chráněném před mrazem. Pravidelné každoroční vyčištění filtru zabrání usazování řas a vodního kamene. Pokud je filtrační zařízení umístěno v bezmrazém prostoru, nemusí se filtr a čerpadlo demontovat a stačí pouze odsát vodu.
Zimní chemie
Do vody je možné přidat speciální bazénovou chemii (např. Cranit Zima, Laguna Zima), která slouží k údržbě bazénové vody během celého zimního období. Tyto přípravky likvidují řasy a brání jejich růstu, omezují výskyt bakterií a zabraňují usazování vápenatých a minerálních solí na stěnách a dně bazénu. Jejich použití před zimou vám usnadní a urychlí opětné zprovoznění bazénu před další koupací sezonou. Přípravky lze obvykle kombinovat s chlorovou i bezchlorovou bazénovou chemií, většinou ale nebrání zamrznutí vody v bazénu.
Přikrývka a polštář
Nejen nám lidem je v zimě nejlíp pod peřinou. Přikrytí bazénu vhodnou krycí plachtou nebo sítí zabraňuje jeho znečišťování v zimním období a chrání i povrch bazénu před poškozením. Šikovným pomocníkem pro zimní období jsou nafukovací polštáře pod krycí plachtu. Polštář plachtu nadzvedává, takže uprostřed nevznikne kapsa naplněná vodou. Vzduchový polštář mezi sníženou hladinou bazénu a krycí plachtou má navíc i tepelně izolační funkci. Vhodné krytí by mělo vydržet běžnou tíhu sněhu a nemělo by propouštět světlo, které by podporovalo množení řas v bazénu.
Zastřešení bazénu
S blížící se zimou možná uvažujete i nad zastřešením bazénu, protože koupání pod střechou má řadu výhod. Patří k nim především větší komfort a soukromí, a také prodloužení koupací sezony – v zastřešeném bazénu se můžete koupat bez ohledu na rozmary počasí, a to i v zimě. Zastřešení brání znečišťování vody listím apod. a udržuje vyšší teplotu vody. Pokud je bazén navíc vyhřívaný, přináší zastřešení i nemalou finanční úsporu za ohřev vody. S trochou nadsázky je možné říct, že není bazén, na který by se nenašla střecha. Cenově příznivé nízké zastřešení, které bývá označováno také jako bazénový kryt, nevyžaduje příliš velký zásah do zahrady, a přitom se i pod ním dá pohodlně plavat i posedět u bazénu.
Vysoké podchozí typy zastřešení umožňují, jak napovídá název, volný pohyb okolo bazénu. V nabídce specializovaných firem jsou i zastřešení kruhová a nejrůznější atypické modely. Zastřešení je většinou řešeno jako hliníková konstrukce s výplněmi z polykarbonátu. Posuvné segmenty dovolují užívat si za příznivých klimatických podmínek i koupání pod širým nebem.
Zastřešení zimní zahradou udělá z venkovního bazénu vnitřní, je ale potřeba počítat s vyšším odparem vody, a tudíž s vyšší vlhkostí. Proto je nezbytné vybudovat kvalitní izolace, použít speciální omítky a skleněné výplně s dostatečnými izolačními schopnostmi. Pravděpodobně se neobejdete bez odvlhčovače a v době, kdy bazén nevyužíváte, je dobré odpar snižovat zakrýváním vodní hladiny např. roletovým krytem nebo plachtou. Zimní zahrada zastřešující bazén může být napojena buď přímo na interiér domu, nebo na dům, příp. může být s domem spojena koridorem. Pokud je bazén dál od domu, může být zastřešení tohoto typu samostatné. Nevýhodou je, že musíte do bazénu za každého počasí nekrytým terénem, výhodné je, že není třeba řešit pronikání vlhkosti do zdiva domu a s tím související problémy.
Vypouštět nebo ne?
Voda, kterou v zapuštěném nebo nadzemním obezděném bazénu ponecháte, chrání jeho základy a stěny před poškozením mrazem a předchází tak vzniku netěsností a pozdějšímu průsaku vody. Navíc voda svou schopností akumulovat teplo mírní teplotní extrémy působící na stěny bazénu. Kromě toho funguje i jako protitlak proti půdní, případně spodní vodě (tj. jako ochrana před vztlakem okolní zmrzlé půdy). Hladinu je ale potřeba snížit zhruba o třetinu, nejméně 10 cm pod hranu skimmeru. Proti bočnímu tlaku ledu se doporučuje použít speciální plováky. Vypomoci si můžete i vhozením několika PET lahví do bazénu. Láhve naplňte trochou písku, aby neplavaly na hladině, ale byly částečně ponořené, a víčka nechte nedotažená, aby při stlačení lahví mohl unikat vzduch a láhve nepopraskaly.
FOTO: SHUTTERSTOCK