Bylinkové saunování
Saunování prohřeje a posílí tělo, podpoří imunitu, uklidní a odplaví stres. A pokud ho spojíte s aromaterapií, bude požitek i účinek ještě dokonalejší. Vonné silice bylinek dovedou povzbuzovat i uklidňovat, tišit zánět, pročišťovat dýchací i močové […]
Saunování prohřeje a posílí tělo, podpoří imunitu, uklidní a odplaví stres. A pokud ho spojíte s aromaterapií, bude požitek i účinek ještě dokonalejší.
Vonné silice bylinek dovedou povzbuzovat i uklidňovat, tišit zánět, pročišťovat dýchací i močové cesty a zjemňovat pokožku. Záleží na tom, jaký druh zvolíte. Jedno však mají společné – když je vdechujete, působí rychle a velmi intenzivně na tělo i psychiku. A protože jsou tyto vonné éterické oleje těkavé, do vzduchu se nejsnáze uvolňují v teple. Kombinace se saunou, ať klasickou nebo infrasaunou, se proto přímo nabízí.
Síla přírody v jedné kapce
Nejjednodušší je použití čistých koncentrovaných rostlinných silic, kterých jsou k dostání desítky druhů, nebo použití čistých i namíchaných směsí. Ve velmi dobré kvalitě je vyrábějí i české firmy. Díky vysoké koncentraci vám lahvička vydrží dlouho – stačí několik kapek a sauna je dokonale provoněná. Oblíbenou silici si můžete objednat i ve větším balení, což bývá mnohem výhodnější. V lahvičkách z tmavého skla mají dlouhou trvanlivost.
Jak je aplikovat?
- Silici můžete jednoduše nakapat na porcelánový talířek nebo mističku a v sauně položit na lavici blízko sebe. Pak její účinek pocítíte okamžitě. Raději ji nedávejte přímo na zdroj tepla – přepálení vůni ani kvalitě nesvědčí.
- K dostání jsou také doplňky z porézní keramiky, na které olej nakapete, a on se z nich postupně uvolňuje. Některé se pokládají na talířek, jiné zavěšují.
- Silice můžete přidat i do vody, kterou poléváte rozpálené kameny. S párou se vůně rychle rozprostře po celé sauně, a díky okamžitému odpaření nehrozí ani jejich přepálení.
- Pokud máte elektrický difuzér, klidně ho do sauny přeneste. To platí spíš pro infrasauny, kde teploty nedosahují takové výše.
Když se z talířku neodpaří všechna tekutina, přikryjte ji a použijte příště. Nebo ji zamíchejte do oleje, kterým po závěrečné sprše ošetříte celé tělo. Blahodárný účinek silic se tím znásobí a budete krásně vonět ještě dlouho po saunování. Olej se nejlépe vstřebá do ještě mírně vlhké pokožky.
Sauna na seně
Použití koncentrované silice je jednoduché a účinné, ale za zkoušku stojí i celé voňavé bylinky. V horských wellness centrech můžete uprostřed sauny objevit přímo jesličky se senem. V horku se seno skutečně nádherně rozvoní. Musí však být kvalitní a dobře usušené, spory plísní zdraví nesvědčí. Pokud kvalitní seno máte a rádi experimentujete, zkuste si na něm v sauně přímo ustlat. Nebojte se do sauny také zavěsit svazek sušených bylinek nebo větviček jehličnanů. Další variantou je přinést si čerstvě zalitý bylinkový nálev nebo odvar v odkryté nádobě. Z květů – například růže, levandule, heřmánku, chryzantémy, měsíčku a mnoha dalších – nebo z listů meduňky, máty, yzopu, či vonné pelargonie připravte nálev. Po krátkém povaření se lépe uvolní vonné substance ze semen anýzu či fenyklu, kůry skořice či kořenů a oddenků zázvoru nebo puškvorce.
Sušené rostliny můžete položit do blízkosti topného tělesa, obvykle obloženého kameny, nebo přímo na ně, ale nesmějí začít doutnat. Přímo nad zdroj tepla bez obav postavte nálev ve vhodné nádobě, jinak příliš vůně do okolí neuvolní. Kameny jím můžete také polévat.
Oblíbený eukalyptus je jednodušší sehnat v lahvičce, protože i když ho můžete pěstovat jako pokojovku, asi vám bude líto větvičky stříhat. Natě levandule a dobromysli a květy růží a heřmánku si můžete snadno vypěstovat a nasušit na zimu.
Metličkování
Existuje ještě jeden způsob, jak si v sauně užít léčivé rostliny a zároveň udělat něco pro krásnou pevnou pokožku. Tradiční metličkování se z finských a ruských saun šíří do celého světa. Když prohřáté tělo lehce prošleháte svazkem březových, dubových, lipových nebo smrkových, borových či modřínových větviček, povzbuzující a očišťující účinky sauny notně podpoříte. Procedura je výtečná na odstranění celulitidy, protože právě prokrvení pokožky pomáhá odplavit z podkoží nežádoucí látky a kůži samotnou zpevňuje. Metličkování pomáhá i unaveným svalům a bolavým kloubům a posiluje imunitu. V teple se z větviček, zvláště když jimi třepete, do vzduchu opět uvolňují blahodárné rostlinné silice. Ať už jsou větvičky čerstvé nebo sušené, před použitím metličky namočte ve studené vodě.
Větvičky jehličnanů najdete na zahradě i v zimě. Nejpříjemnější jsou ty z douglasky tisolisté, které vypadají jako jedlové a vůbec nepíchají, zato intenzivně voní po citrusech. Větvičky listnatých stromů si pro tento účel můžete nasušit v létě. Březové skliďte hned, jakmile jasně zelené lístky povyrostou. V té době obsahují nejvíce prospěšných látek – nálev z nich se užívá i na vnitřní očistu. Březový olej na celulitidu je legendární, proč tedy nevyzkoušet březové větvičky trochu jinak…
Léčivé vůně
- Osvěžují, pročišťují vzduch, dýchací cesty i celé tělo, posilují imunitu, likvidují choroboplodné zárodky: eukalyptus, borovice, smrk, jedle, modřín, máta, šalvěj, dobromysl, tymián, myrta
- Povzbuzují, rozproudí krev, zpevní pokožku, osvěží vzduch: rozmarýn, jalovec, skořice, saturejka, zázvor, cedr, hřebíček
- Uklidní, rozpustí stres, podpoří sladký spánek: levandule, heřmánek, lípa, růže, meduňka, pačule, ylang-ylang
- Rozveselí, působí proti skleslosti, stresu i lehké depresi, opojně voní: citrusy (pomeranč, hořký pomeranč, mandarinka, citron, grapefruit), petitgrain, bergamot, anýz, geranium, jasmín, růže, mimóza, neroli, což je silice z pomerančových květů
- Na získání silice z jasmínových, citrusových či růžových květů se květin spotřebuje ohromné množství, a silice jsou proto drahé. V jedné kapce se však skrývá podivuhodná síla – zacházejte s nimi opatrně.
5 nejoblíbenější vůní pro saunování
Lavandin – kafrovější, svěžejší a levnější varianta levandule působí intenzivněji na dýchací cesty, osvěží a uklidní zároveň, uvolňuje bolavé svaly a klouby. Univerzální vůně, která je příjemná snad každému.
Eukalyptus – nezaměnitelná osvěžující vůně se šíří daleko kolem šumících eukalyptových lesů. Mimořádné účinky eukalyptu si díky běžně dostupné silici můžete užít i v sauně. (Když pár kapek eukalyptu přidáte do aviváže nebo místo ní, osvěží prádlo a zahubí roztoče.) Vyzkoušejte i citronovou, chladivou variantu eukalyptu.
Borovice – svěží a přitom jemně nasládlá vůně vás přenese do letního borového lesa. Borovice je v aromaterapii vážená pro pročišťující schopnosti, má také přinášet klid a rozvahu.
Citrusové listy, petitgrain – v této silici najdete stopy omamného neroli i svěží citrusové plody a listy s nádechem příjemné hořkosti. Je levnější nežli neroli, a těm, kdo nemají v lásce příliš intenzivní vůně, může být i příjemnější. Dovede odehnat chmury, povzbudit na těle i na duchu, přinést radost a uvolnění.
Cedr – dřevitá vůně cedru se k saunování hodí. Cedr celkově povzbuzuje a také podporuje tok lymfy, jejíž cirkulace je základem dobrého zdraví a krásné pokožky.
Jana Bucharová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.