Bylinky za oknem
Čerstvé bylinky si můžete dopřát během celé zimy. Stačí jim najít vhodné místo na okně a správně se o ně starat. Víte, které umístit na parapet orientovaný na jih a které na východ nebo západ? […]
Čerstvé bylinky si můžete dopřát během celé zimy. Stačí jim najít vhodné místo na okně a správně se o ně starat. Víte, které umístit na parapet orientovaný na jih a které na východ nebo západ? A jaké druhy můžete dát do jednoho truhlíku, protože mají stejné nároky na světlo a zalévání? Zde je návod.
Okno na jih
Jižně nebo jihovýchodně orientované okno nabízí nejvíce světla. Pokud místnost slouží jako kuchyně nebo obývací pokoj a topí se zde, hodí se k rychlení jednoletek nebo krátkověkých trvalek. Lze sem tedy postavit bazalku – umístěte ji co nejblíže k oknu a dopřejete jí dostatek vláhy. Poroste sice mnohem méně než v létě, ale v průběhu podzimu ji ještě sklízet můžete. Podobné nároky na teplotu a vlhčí, výživnější substrát mají i pažitka a petrželka, které se vyplatí spolu s bazalkou před příchodem mrazíků přestěhovat domů a prodloužit tak jejich sezonu. Můžete je pěstovat společně, dokonce je to i lepší, protože bylinky umístěné blízko sebe nebo přímo sesazené do větší nádoby si vytvoří příznivější mikroklima, nežli když máte každou v samostatném květináči.
Rychlé jednoletky, u kterých se sklízejí již mladé lístky, lze ještě i vysít – například roketu, řeřichu, kopr, koriandr, kerblík či saturejku zahradní. Aby semínka ochotně klíčila a mladé bylinky rostly, potřebují však patnáct hodin světla denně. Pokud se dny již příliš zkrátily, můžete jim večer nebo ráno přisvítit zářivkou pro rostliny, která napodobuje denní spektrum a umožní jim fotosyntézu. Přirozené světlo je příjemné nejen rostlinám, ale i lidem. Úsporné zářivky však musíte umístit blízko nad klíčící rostlinky, ideální je vzdálenost dvacet, u větších rostlinek pak čtyřicet centimetrů.
Intenzivně pěstované bylinky můžete i lehce přihnojit – k dostání jsou hnojiva určená přímo pro ně, využít můžete i organické zbytky ze zahrady, například zkvašené slepičince naředěné tak, že necítíte žádný zápach, nebo výluhy z přesličky, pýru či pampelišky, bohaté na křemík a draslík. Pokud vám zůstal na ohništi nebo grilu dřevěný popel, lžíci ho do substrátu přimíchejte, dodá mu vápník a rovněž žádoucí draslík.
V květináči na jižním okně se bude dařit i majoránce, která se celkem dobře vyrovnává s celoročně vyšší teplotou, i když zimní snížení jí prospěje. Pozor, nehodí se do truhlíku s bazalkou nebo pažitkou a mnohými dalšími bylinkami, protože potřebuje méně vody a lehčí substrát.
Okno na východ
Máte k dispozici místnost s oknem orientovaným na východ a nižší teplotou? Využijte okenní parapet k přezimování bylinek, které vyžadují odpočinek na světlém, chladném, ale bezmrazém místě, většině vyhovuje teplota mezi pěti až patnácti stupni. Patří mezi ně rozmarýna, vavřín čili bobkový list či myrta. Všechny potřebují propustný substrát a vrstvu drenáže na dně nádoby. Ze všech rovněž můžete pravidelným zaštipováním tvarovat půvabné stromky. A sklizené výhonky použít v kuchyni, i když v zimě jich bude poskrovnu. Rozmarýnka navíc v zimě často kvete, jídlo lze tedy dozdobit modrými kvítky.
K východně orientovanému oknu však můžete postavit i bylinky, které sice v dobře izolovaných nádobách mráz snesou, ale na parapetu máte jistotu, že je teploty hluboko pod nulou opravdu nezničí. Pokud takové místo máte, je snazší sem rostliny přemístit nežli nádoby venku zateplovat. Platí to pro šalvěj, yzop, levanduli, saturejku horskou a další středomořské bylinky, které vyžadují sušší substrát. Naopak vlhčí a hutnější půdu tady dopřejte mátě, čechřici nebo meduňce – můžete je pěstovat pohromadě.
Okno na západ
Na tomto okně bývá nejméně světla, v nouzi tady můžete nechat zimovat bylinky, pokud nemáte okno orientované na jih nebo východ. Celoročně tu lze pěstovat druhy, které jsou na světlo nejméně náročné: vytrvalou mátu, čechřici vonnou a meduňku, pažitku, jednoletý kerblík a petrželku. Všechny tyto druhy se dají sesadit i k sobě, mají rády kyprý substrát a více vláhy. Lze je pěstovat i v plastových nebo glazovaných květináčích nebo truhlících, které vláhu lépe uchovávají. Do nádob si můžete přesadit trsy ze zahrady, pěstovat doma se dají jak přes zimu, tak dokonce celoročně, i když letnění jim prospívá. V zimě budou přirůstat mnohem méně nežli v sezoně, ale pokud budete mít více vzrostlých sazenic, trošku voňavých listů sklidíte i zimním zaštipováním. Bude jim dobře při teplotě deset i dvacet stupňů. Ovšem dodržujte pravidlo, že v čím teplejším prostředí jsou, tím více zálivky potřebují. A pokud dostanou málo světla, mohou se vytahovat a žloutnout.
Podobně jako u jižně a východně orientovaného okna zde ještě více záleží na čistotě skla a každém centimetru, který bylinky od okna dělí. Světlo jim určitě neodebírejte záclonou. Pravidelně květináče otáčejte, aby se rostliny nenakláněly na jednu stranu. Pomůže i odraz světla zpět k bylinkám, tedy blízkost sněhobíle natřené zdi, rovněž bílý a lesklý parapet, nebo je dokonce můžete podložit zrcadlem, lesklým plechem či alobalem.
Ze západně orientovaného okna, pokud se nachází v teplé místnosti, však můžete vytvořit zimní rychlírnu bylinek podobně jako na okně orientovaném na jih – pokud jim přisvítíte zářivkou s denním spektrem. I zde ovšem platí, že světelný zdroj musíte umístit k bylinkám co nejníže, protože s rostoucí vzdáleností prudce klesá jeho účinnost.
Kolik vody je správně?
Kolik vody které bylinky potřebují, poznáte podle jejich vzhledu. Rostliny s tenkými, tuhými, kožovitými listy, například rozmarýny, nebo s listy plstnatými, jako má šalvěj, vypařují méně vody – jsou uzpůsobeny pro sušší stanoviště, kde rostliny s vláhou hospodaří šetrně. Nesnášejí proto přelévání a kořeny trvale v morku. Naopak rostliny s listy tenkými jako u máty vypařují, tudíž i pijí více. U obou skupin se potřeba vláhy snižuje spolu s klesající teplotou, ovšem rozmarýnka bude při deseti stupních pít stále méně nežli máta. Při zimování je u suchomilných bylinek nejčastější chybou přelévání, ale pozor na to, že uschnout mohou také. Nejlepší prevencí je dobrá drenáž a propustný, perlitem nebo pískem vylehčený substrát. Pak můžete zalévat a přemokření nehrozí – pokud v podmisce nenecháte stát vodu. Zalévejte odstátou vodou ráno, kdy se přebytky snáze odpaří. Všem zmíněným bylinkám vlhký vzduch svědčí, prospěje jim i rosení.
Jana Bucharová, foto Shutterstock
Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.