Zdroj: Hornbach

Chcete přesadit rostliny, ale nevíte jak a kdy na to? Pomohou vám tyto praktické tipy!

07. 04. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Proč by se mělo přesazovat? Rostlina sice může zůstat poměrně dlouho ve stejném květináči s jednou zeminou, ale to za předpokladu, že ji budete pravidelně hnojit. Po čase uvidíte, jak rostlina začne růst pomaleji a začne se jí vytrácet zdravý vzhled. To je způsobeno tím, že narostlé kořeny spotřebovaly již veškerou zeminu v květináči.

Z tohoto důvodu byste měli své rostliny v pravidelném intervalu přesazovat do větších výsadbových nádob a čerstvé zeminy. Některé rostliny to potřebují častěji než jiné.

  • Jednoleté rostliny s rychlým tempem růstu byste měli od předpěstování ze semen až do dosažení velikosti, ve které již mohou kvést, přesazovat do větších květináčů několikrát v průběhu několika měsíců.
  • Větší rostliny, které vydrží po mnoho let, přesazujte až do dosažení požadované velikosti zpravidla jednou ročně. Až rostlina doroste do své maximální velikosti, vyžaduje přesazování ještě méně častěji.
Přečtěte si také:
Máte balkon nebo terasu? Těchto 10 nejkrásnějších rostlin je oživí

Základní pravidla pro přesazování

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Ideálním obdobím je jaro, kdy rostliny naberou novou energii.

Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července a kbelíkové rostliny v květnu. Všechny rostliny byste nicméně měli mít přesazené nejpozději do července, nebo s tím počkat až na další rok.

Podle čeho poznáte, že musíte rostliny přesadit?

Přesazení byste měli provést, pokud uvidíte, že:

  • Kořeny vyrůstají ze země.
  • Mladé špičky kořínků prorůstají do okrajů.
  • Kořeny jsou u postranní vymezovací vrstvy hustě zplstnatělé nebo se na dně květináče vytváří mohutná spirála.
  • Kořeny prorůstají skrz drenážní otvor výsadbové nádoby. Nicméně to není nijak směrodatné znamení, jelikož to se stává i v případě, když zbývající kořeny rostliny ještě zcela nevyplnily výsadbovou nádobu.
  • Na povrchu nebo na vnější stěně nádoby se vytvářejí bílé usazeniny. To je známkou příliš tvrdé vody ze zalévání nebo zasolení při nadměrném hnojení.
  • Poměr velikosti rostliny a květináče není vyhovující, takže se rostlina neustále převrhává, nebo dokonce květináč roztrhne.
  • Substrát v květináči rychle vysychá.
Příprava půdy

Rostliny v květináčích přesazujte ideálně od března do července Zdroj: Hornbach

TIP: Někdy také stačí ubrat vrstvu zeminy v květináči nebo kbelíku a vyměnit ji za nový květinový substrát. Pokud máte rostliny, u nichž nechcete, aby vyrostly, zkracujte jim po období silného růstu kořeny a opět je zasaďte do staré nádoby.

Při přesazování myslete na růstový cyklus rostliny

Růstový cyklus rostlin se vyznačuje klidovými a růstovými fázemi a je řízen teplotou a délkou působení denního světla. Téměř všechny rostliny mají rády přesazení na začátku růstového období, které může být u každé rostliny jiné.

Růstová fáze

Až se rozvinou poupata a vytvoří se mladé lístky a výhonky, je klidová fáze u konce a začíná nové růstové období. Teď bude vaše rostlina opět potřebovat dostatek vody a bude nutné ji pravidelně hnojit, aby mohla pokračovat ve vydatném růstu. Dbejte na to, aby měla vaše rostlina dostatek místa na růst a v případě potřeby ji přesaďte.

Klidové období

I rostliny potřebují regenerační fáze. Pokud je v této době přesadíte, nebudou kořeny dostatečně rychle zarůstat do čerstvé zeminy. Takže se může začít hromadit voda a kořeny mohou začít plesnivět.

Sázení rostlin

Zdroj: Hornbach

Klidová fáze rostlin je různá:

  • Některé rostliny shazují během klidové fáze listy. To představuje ochrannou funkci, která rostlinu v zimě chrání před vyschnutím. Při teplotách pod bodem mrazu již není zaručen přenos tekutin z kořenů do listů.
  • Existují rostliny, které své listy neshazují, protože původně pocházejí z oblastí, ve kterých v zimě nemrzne. I tyto rostliny potřebují klidovou fázi. Navíc lze toto přirozené klidové období u většiny rostlin poznat jen obtížně, takže doporučujeme je navyknout na klidovou fázi v zimě.
  • Jiné rostliny nejsou vázány na žádné klidové období, jelikož pocházejí z tropických nebo subtropických podnebných pásů. Celoroční simulaci přirozených podmínek lze v našich zeměpisných šířkách provádět pouze v omezeném rozsahu. Proto doporučujeme tyto rostliny navyknout na pravidelnou klidovou fázi v zimě.
  • Cibulovité a hlíznaté rostliny představují výjimku. Na začátku klidového období zcela odumřou, nepotřebují světlo a až na několik málo výjimek ani vodu. Na jaře se probouzejí k novému životu a cyklus začíná nanovo.

TIP: Během klidového období byste neměli hnojit, měli byste méně zalévat a v případě potřeby snížit teplotu. Rostliny si klidové období musí užít.

Přečtěte si také:
Tajemství pěstování ve vodě bez zeminy: Některé rostliny je možné mít jen v lahvi či váze

Jak přesazovat malé až středně velké rostliny

  • Sevřete jeden nebo několik silných stonků rostliny mezi prsty, aby se vaše dlaň dotýkala substrátu ve květináči.
  • U rostlin, které vytvářejí růžičky – jako například u africké fialky – nejprve opatrně zajeďte rukou pod rozprostřené listy, abyste se dostali k povrchu zeminy.
  • Zkuste rostlinu neustále a opatrně vytahovat z nádoby. V případě potřeby můžete z kořenů, které vyrůstají zespodu z květináče, opatrně odrolit hlínu. Na nádobu lehce ze strany poklepejte, pokud by se kořeny nechtěly pustit. U mimořádně tvrdošíjných exemplářů můžete opatrně poklepat nádobou o pracovní plochu.
  • Pokud je zemina kolem kořenového balu velmi suchá, dejte ji na krátkou dobu do vodní lázně, aby se tekutina mohla vstřebat.
  • Položte do odtokového otvoru na dně květináče například střep z květináče, abyste zabránili rychlému odtékání vody a vyplavení zeminy.
  • Dejte zeminu do květináče a usaďte rostlinu tak, aby se horní část kořenového balu nacházela těsně pod okrajem.
  • Nový květináč by měl být v průměru o cca 2–3 cm větší než starý květináč. Rostlinám se ideálně daří v nádobách, které jsou jen o něco větší než jejich kořenový bal. Při nákupu vybírejte nádoby s odtokovým otvorem, aby mohla odtékat přebytečná voda.
  • Mezilehlé prostory vyplňte zeminou a rostlinu mírně přitlačte.
  • Na závěr vydatně zalijte. A máte hotovo.
Sázení rostliny

Přesazení by se mělo provádět každé 2 až 3 roky. Zdroj: Hornbach

Jak přesadit velké rostliny

  • Pokud je vaše rostlina o něco větší, usnadněte si práci tím, že položíte květináč na stranu a např. bouchnete na okraj vařečkou.
  • Nařízněte pomocí nože s tenkým, dlouhým ostřím z vnitřní strany okraj květináče po celém jeho obvodu.
  • Vytáhněte nádobu z kořenového balu.
  • Pokud se kořenový bal nechce pustit, měli byste květináč opatrně rozbít, popř. rozříznout, aby se kořeny rostliny při vytahování nepoškodily, nebo dokonce neutrhly.

FOTOGALERIE

Zdroj: Hornbach
Foto: Hornbach
Odpovědná redaktorka: Lucia Blažiová

Kategorie: Zahrada
Tagy: rostliny sázení
Sdílejte článek

Diskuze