Image000-2.jpg

Drtit, nebo štěpkovat?

27. 08. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Pořezané větve nemusejí končit v kontejneru. Nabízí se hned několik možností, jak je v zahradě nebo kolem domu ještě využít – jako mulč, na kompostování nebo topení. Ovšem nejprve je musíte vhodným způsobem zpracovat, tedy rozdrtit nebo […]

Pořezané větve nemusejí končit v kontejneru. Nabízí se hned několik možností, jak je v zahradě nebo kolem domu ještě využít – jako mulč, na kompostování nebo topení. Ovšem nejprve je musíte vhodným způsobem zpracovat, tedy rozdrtit nebo z nich nadělat štěpku.

Ať už se rozhodnete pro drcení nebo štěpkování, vždy je dobré nechat materiál alespoň částečně vyschnout, větve vy neměly být syrové. Jinak vám vznikne různě nasekaná směs, vhodná maximálně na kompostování. A je jedno, zda použijete štěpkovač nebo drtič.

V čem je rozdíl?
Při použití zahradního drtiče získáte velmi jemnou, doslova nadrcenou hmotu. Tu lze dále použít jak na mulčování záhonů, tak bez problému zkompostovat. Topit s ní sice jde také, ale myslete na to, že je velmi hutná a může oheň udusit. Oproti tomu štěpkovač dělá z větví malé špalíky o délce zhruba dva a půl centimetru. Štěpku opět využijete na mulčování, ale i do kamen či kotlů – topí se s ní poměrně dobře. Kompostovat ji lze také, ale mnohem lépe se rozloží jemná hmota z drtiče.

Princip drtiče
Drtič používá k mělnění materiálu rotující nůž, který se otáčí rychlostí kolem dvou a půl tisíce otáček za minutu. Stroj není schopen materiál sám vtahovat, a tak je nutná pomoc obsluhy. Může se zdát, že na tak rychle se otáčejícím zařízení je práce hotová během chvíle, opak je bohužel pravdou. Nůž odebírá materiál velmi pomalu, po milimetrech, navíc pokud nejsou větve dobře vyschlé, drtič se často ucpává. Využít zpětný chod není možné. Navíc kousky rychle drceného dřeva mnohdy vylétávají ven, proto je stroj doplněný ochrannými prvky, které vás sice chrání, ale práci zpomalují.

Princip štěpkovače
Základem štěpkovače je pomaloběžná drticí hlava, která má několik nabroušených výstupků, kdy se celek podobá obráběcímu nástroji na frézce. Díky tomu si zařízení bere materiál svépomocí a také je možné při ucpání spustit zpětný chod a uvolnit tak zaseknutý stroj. I zde vás ale může zaskočit dlouhá doba zpracování materiálu – drticí hlava pracuje zhruba se čtyřiceti otáčkami za minutu.

Jaký typ pohonu vybrat?
Na trhu se setkáte s produkty poháněnými benzinovým motorem nebo elektromotorem. Pro občasnou práci, kdy zpracováváte jen malé větve a drobný dřevitý materiál, není nutné pořizovat silný stroj s benzinovým motorem. Zcela určitě vám postačí ten elektrický s výkonem nad dva kilowatty. Takové štěpkovače nebo drtiče zvládnou zpracovat v závislosti na výkonu i větve o průměru od tří do čtyř a půl centimetru. Zároveň u vyšších výkonů nehrozí časté ucpání nebo přehřátí stroje. Další výhodou elektrických zařízení je jejich příznivá cena, nízká hmotnost a dobrý výkon. Stroje s benzinovým motorem se vyplatí, pokud máte větví a dřeva ke zpracování hodně nebo jsou většího průměru. K jejich přednostem patří hlavně vysoký výkon. Za minusy lze označit vyšší pořizovací cenu a vysokou hmotnost.

Využijte stavebnicový systém
Výhodu při pořízení drtičů a štěpkovačů mají majitelé takzvaných stavebnicových systémů, kdy jedna pohonná jednotka může sloužit nejen pro malotraktor či tlakovou myčku, ale také právě k drtičům a štěpkovačům. Pořízení zbytku stroje vás vyjde na podobnou cenu jako v případě kvalitnějších elektrických zařízení.

Myslete na servis
Při výběru či nákupu zohledněte i několik drobností, které mohou užívaní drtičů a štěpkovačů zkomplikovat nebo naopak zjednodušit. Zjistěte si, zda lze nože u drtiče vyměnit a nabrousit, pokud ano, nechte si předvést jak. Jestliže to není možné, výrobek raději nekupujte. Oba typy strojů by měly být vybavené tepelnou pojistkou, která zabrání zničení motoru. U štěpkovače se zeptejte, zda disponuje funkcí zpětného chodu.

Uložit

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Flóra na zahradě
Sdílejte článek

Diskuze