Image000-1.jpg

Dvě barvy stačí…

08. 09. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Pouze dvě barvy – oranžová a fialová – stačí k tomu, aby květinový záhon vypadal krásně. Ovšem chcete-li, aby rostliny pěkně vynikly, dodržujte základní pravidlo: jednotlivé druhy vysazujte ve velkých skupinách. Jinak se vám něco […]

Pouze dvě barvy – oranžová a fialová – stačí k tomu, aby květinový záhon vypadal krásně. Ovšem chcete-li, aby rostliny pěkně vynikly, dodržujte základní pravidlo: jednotlivé druhy vysazujte ve velkých skupinách. Jinak se vám něco podobného nikdy nepovede.

Jiřinky

Jiřiny koupíte v zahradnictvích v desítkách odstínů, oranžové jsou například ‚Glorie of Noordwijk‘, ‚Figaro‘, ‚Anežka Přemyslovna‘ či ‚Diana‘. Potřebují dobře propracovanou zahradní půdu a vlhčí místo s dostatkem živin. Vysazují se v dubnu. Mezi vysokými trvalkami se obejdou bez opory.

Agastache

Agastache ‚Blue Fortune‘ je medonosná rostlina, která ocení slunné místo a propustnou půdu. Ve vyšších polohách ji přes zimu zakryjte. Patří do čeledi hluchavkovitých, kam se řadí i sápa, monarda, šalvěj, šanta a mnohé další druhy.

Šanta

Šanta tvoří spíš poléhavé trsy, které krásně doplňují vysoké rostliny včetně růží. Také tato trvalka láká hmyz, přitahuje kočky, které se v ní někdy i povalují. Jde o poměrně odolnou rostlinu, takže jí to neublíží.

Sadec

Mohutný sadec ‚Chocolate‘ má listy vybarvené do tmavě purpurového odstínu. Kvete ve druhé polovině prázdnin a stává se tak krásnou dominantou babího léta. Potřebuje dostatečně vlhkou půdu, původně jde totiž o rostlinu vlhkých břehů u potoků a rybníků.

Sporýš

Sporýš argentinský má latinský název Verbena, což ukazuje na příbuznost se známější truhlíkovou letničkou. Tento druh s vysokými řídce větvenými stonky a květy rostoucími v chomáčcích má tak malé listy, že si jich ani nevšimnete. Vysévejte ho už v únoru, na pěstování samotné je nenáročný.

Záplevák

Záplevák se pěstuje hlavně v teplých zlatohnědých, oranžových a žlutých odstínech. Kvete bohatě a dlouho, je pro něj typický vystouplý střed květu, podobně jako u třapatkovek. S nimi ho pojí také místo původu – Severní Amerika.

Montbrécie

Montbrécie roste z drobných cibulí a často je srovnávána s mečíky. Tvoří trsy se spoustou úzkých listů, které se spíše podobají denivkám. V teplejších oblastech ji pěstitelé nechávají v zemi i přes zimu, nevyrývají ji, pouze lehce zakrývají například jen mulčovací kúrou.

Dagmar Cvrčková, foto profimedia.cz a Shutterstock

 

Více informací se nachází v srpnovém vydání z roku 2017.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze