Image003-10.jpg

Elektrická, nebo benzinová pila?

18. 10. 2018
Diskuze (0)
Sdílet

Nejvíce se prodávají řetězové pily s benzinovým motorem. Jsou nezbytné pro práci v lese, pro majitele zahrad však bývají mnohdy zbytečné. Ti se většinou pohybují na svém pozemku, kde pečují o dřeviny nebo připravují palivo […]

Nejvíce se prodávají řetězové pily s benzinovým motorem. Jsou nezbytné pro práci v lese, pro majitele zahrad však bývají mnohdy zbytečné. Ti se většinou pohybují na svém pozemku, kde pečují o dřeviny nebo připravují palivo na přitápění v krbu. Na to stačí elektrický stroj jednoduchý na údržbu.

Na elektrických pilách je nejlepší jejich jednoduchá údržba. Není třeba míchat benzin s motorovým olejem jako u dvoutaktních motorů. Navíc nesledujete ani stáří benzinu, který nesmí být prošlý, jinak hrozí u vysokoobrátkového motoru zadření. Je naopak příjemné, když stačí jen pravidelně mazat řetěz a pilu čistit.

Vhodné parametry
Elektromotor na rozdíl od toho benzinového nedisponuje přemírou výkonu, což se samozřejmě promítá nejenom do délky lišty, ale také způsobu užití. Průměrný výkon se pohybuje mezi 1,8 až 2,2 kW. Obvyklé délky lišt jsou třicet až čtyřicet centimetrů a zvládnete s nimi zpracovat dřevo o průměru do čtyřiceti centimetrů.
K dalším výhodám elektrických pil patří bezpochyby jejich nižší pořizovací náklady – porovnáte-li cenu benzinového a elektrického stroje srovnatelného výkonu, ten druhý pořídíte zhruba za polovinu. Tyto pily se také vyznačují daleko tišším chodem, nezanechávají po sobě žádné zplodiny a mají v podstatě bezúdržbovou konstrukci.
Dejte pozor na výrobce, kteří nabízejí pilu s příliš dlouhou lištou. Platí, že čím je delší, tím potřebujete vyšší celkový výkon, protože při řezání větších průměrů dřeva dochází k výraznějšímu tření a úbytek výkonu vzniká i prostým třením řetězu o lištu.

Péče o elektrické pily
Není pravda, že by elektrická motorová pila byla zcela bezúdržbová. Starat se musíte minimálně o její řezací ústrojí, tedy o lištu a řetěz. Pilníkem opatrně srazte ostré hrany, které se zkřiví pohybem řetězu po liště. Vyčistěte vodicí drážku lišty a otvor pro její mazání od nečistot, aby se zajistilo správné mazání. Pomocí vazelíny a maznice ošetřete i ozubené kolečko na konci lišty, takzvanou rolnu. Kdo se o pilu nestará sám, může do speciálního servisu vzít i sadu řetězů, které používá, a odborníci mu je rychle nabrousí. Ale základní údržbu lze zvládnout i v domácích podmínkách.

Pila však potřebuje průběžnou péči i během práce: Kompletně ji zbavte krytů tak, abyste se dostali k motoru. Je zapotřebí vyčistit nejen ventilátor, ale i žebra chlazení motoru. Nedostatečné chlazení motoru má za následek zkracování jeho životnosti. Zvlášť v prašnějším prostředí se tu může usazovat prach a zbytky pilin po řezání. Stejně tak zkontrolujte a vyčistěte i na těle pily drážku, kudy proudí olej do lišty.

Když dáváte přednost benzinu
Jestliže přece jen více potřebujete benzinovou motorovou pilu, rozmyslete si, která kategorie bude pro vás nejlepší:
Hobby – jde o nejnižší a zároveň i nejlevnější třídu motorových pil o objemu 30 až 40 ccm, čemuž samozřejmě odpovídá jejich použití. Tento výrobek si pořiďte v případě, že potřebujete čas od času prořezat ovocné stromy na zahradě, k čemuž se vám mimochodem hodí lehčí pracovní nástroj. Zvládnete s ní připravit také omezené množství palivového dřeva v menším průměru.
Farmářské – jejich využití je mnohem širší a zvládnou udělat daleko více práce. Hodí se nejenom k náročnější a častější přípravě palivového dřeva, ale poslouží vám i při kácení stromů menšího průměru. Objem benzinového motoru očekávejte kolem padesáti kubických centimetrů. Jejich výhodou je i lepší zpracování jednotlivých dílů. K obsluze daných částí nebudete kupříkladu potřebovat jakékoliv přidružené nástroje, těšit se můžete na propracovaný systém odpružení, automatický sytič nebo praktický dekompresní ventil.
Profesionální – jsou uzpůsobené pro každodenní několikahodinový provoz. Tomu samozřejmě odpovídá i celkové zpracování výrobků, kam patří použití těch nejlepších materiálů promítajících se do celkové životnosti produktu. Profesionální motorové pily si běžně poradí s kácením stromů se silnějším kmenem.

Údržba benzinové pily
Nezapomeňte pravidelně čistit vzduchový filtr! U výkonnějších strojů bývá z nylonu, někdy ho stačí jen opatrně profouknout stlačeným vzduchem. Molitanový properte saponátovou vodou.

Vyšroubujte zátku benzinové nádrže a vyjměte i s plastovou pojistkou. Je třeba, abyste se prsty dostali dovnitř nádrže a mohli zkontrolovat benzinový filtr. Ten pro jistotu také profoukněte vzduchem. Nezapomeňte ani na olejový filtr.

Dále zkontrolujte svíčku. Pokud nejste vybaveni zkoušečkou na jiskru, jako je tomu v servisech, alespoň ji vyčistěte drátěným kartáčem. Někteří zvládnou překontrolovat i odtrh pomocí spárové měrky.

Péči potřebuje i lišta, zde je postup stejný jako u elektrického stroje – pilníkem opatrně srazte ostré hrany, které se vykloní pohybem řetězu po liště. Vyčistěte vodicí drážku a otvor pro její mazání od nečistot, aby se zajistilo správné mazání. Pomocí maznice a vazelíny namažte i ozubené kolečko na konci lišty, takzvanou rolnu.

Moderní akumulátory
Stále oblíbenější akumulátorové pily spojují výhody benzinového a elektrického stroje. Ten benzinový je ideální pro pozemky, kdy není vhodné tahat za sebou přívodní šňůru, navíc hrozí její přeseknutí při manipulaci. Elektrické stroje jsou jednoduché na údržbu a daleko tišší, což je benefit pro lidi, kteří potřebují pracovat i ve dnech volna a nechtějí si tím kazit sousedské vztahy.

V současné době akumulátorové pily oceníte tam, kde potřebujete udělat drobnější práce na zahradě. Prořezat stromy, občas pokácet stromek o menším průměru nebo připravit pár polen pro zatopení. Rozhodně se s akupilou nebudou pouštět profesionálové do lesa.
Akumulátorové zařízení ocení hlavně ti, kteří už doma mají další stroje na baterii. Tedy pokud byli tak prozíraví, že koupili jeden z řady přístrojů, které nabízejí možnost použít stejný akumulátor a nabíječku na více výrobků. A to je benefit, který v současné době nabízí více výrobců, protože z celého stroje je prozatím nejdražší právě baterie.

 

Radek Tichý, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada Zahradní technika
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze