Hydroponie aneb Pěstování bez půdy
Hydroponii v obývacím pokoji měl nebo má snad každý. Ale víte, že stejným způsobem můžete pěstovat nejen okrasné, ale dokonce i užitkové rostliny? Pěstování bez půdy se zdá jako sci-fi, ale opravdu je to možné. […]
Hydroponii v obývacím pokoji měl nebo má snad každý. Ale víte, že stejným způsobem můžete pěstovat nejen okrasné, ale dokonce i užitkové rostliny?
Pěstování bez půdy se zdá jako sci-fi, ale opravdu je to možné. Hydroponie mají řadu výhod. Řadí se mezi ně především poměrně dlouhé období, kdy rostliny nevyžadují žádnou péči, což ocení především zahradníci-cestovatelé, kteří milují pravidelné a dlouhé výlety, ale bez živých rostlin by jim jejich byt či dům přišel neútulný. Dále pak majitelé chat a chalup, kteří zde pobývají s výjimkou letní dovolené pouze o víkendech. Ocení je i v hotelech a restauracích, kde mohou být klasické rostliny ohroženy různým střídáním obsluhujícího personálu – květiny pak buď usychají, nebo uhnívají. Velkou oblibu najdou i v kancelářích, kde také rostliny často trpí tím, že jsou prakticky všech a zároveň nikoho.
Jak je to opravdu se substrátem?
Ačkoli k hydroponickému pěstování není třeba zemina, bez speciálního substrátu se přece jen neobejdete. Kořeny rostlin si žádají nějaké ukotvení. Půda je v tomto případě nahrazena inertním materiálem, ze kterého se neuvolňují žádné látky. Dříve to byl výhradně takzvaný keramzit, tedy keramické valounky. Další možností je zeolitový substrát, což je směs sopečných materiálů a zeolitového minerálu. Stálé vlastnosti obou materiálů zajišťují trvale dobrý přístup vzduchu ke kořenům, proto se v nich pokojovky dobře vyvíjejí a nemusíte je už přesazovat.
Kromě vody pak musíte květinám doplňovat zdroj živin. K tomu slouží buď živný roztok, který se dodává při každém doplňování vody podle vodoznaku. Další možností je speciální dlouhodobě působící hnojivo. To zde působí asi půl roku.
Mezi výhody hydroponií se řadí:
-
Minimum péče – odpadá pravidelné zalévání, je potřeba doplňovat pouze živný roztok, případně jen přilévat vodu, pokud používáte dlouhodobě působící hnojivo. Nemusíte také složitě míchat či kupovat substráty vhodné pro tu kterou pěstovanou rostlinu.
-
Lepší zdravotní stav rostlin, zejména kořenů – půda je nejen zdrojem živin, ale žijí v ní i nejrůznější mikroorganismy. Některé mohou napadat kořeny rostlin, jsou-li v půdě ve větším množství (Fusarium). Pěstování bez půdy přirozeně toto riziko obchází.
-
Lepší zdravotní stav lidí – hydroponie ocení alergici, kteří nesnášejí prach nebo spory plísní, často žijící v půdě. Toto pěstování je vhodné do suchých panelákových bytů, neboť vzduch v místnostech se obohacuje o vodní páry, které se z rostlin odpařují.
-
Úspora času – každou rostlinu je třeba několikrát za život přesadit, hydroponické pěstování i tuto povinnost výrazně omezuje. To ocení hlavně majitelé bytů bez balkonů, kde není nejen kde místo na tuto péči, ale také nemáte kde skladovat sáčky se substrátem, nářadí, hnojiva a další nutné vybavení, které při pěstování pokojových rostlin běžným způsobem potřebujete pro pravidelné přesazování.
Počítat však musíte i s těmito nevýhodami:
-
Hydroponicky lze pěstovat jen určité rostliny – stálost životních podmínek i nepřetržitá dodávka vody a živin v podobě hnojivého roztoku vyhovuje lépe druhům původem z tropických oblastí, kde jsou podmínky pro život rostlin prakticky neměnné. Rostlinám ze subtropů, kde je suchá a chladná zima, díky které potřebují při pěstování období klidu, se ve vodě daří hůře.
-
Vyšší pořizovací náklady vybavení – bez speciálních nádob, které jsou opatřeny vodoznakem, a bez substrátu, který se vyrábí přímo pro tento typ pěstování, nelze hydroponii praktikovat. Systém funguje jen spojený do jednoho celku, není možné nasypat pěstební médium do květináče, který najdete doma. Existují ale i speciální vložky, které do nich vložíte.
Hydroponie pro velkopěstitele
Hydroponické pěstování je zejména při produkci plodové zeleniny, ale třeba i jahod nebo salátu ve světě i v Evropě velmi rozšířené. Produkce zeleniny se zde stává skutečně průmyslovou velkovýrobou, probíhá v krytých prostorách, ať už ve sklenících nebo fóliovnících. Hlavní výhodou je bezproblémové přijímání živin kořeny, u kterých je minimalizováno riziko napadení houbovými chorobami. Taková zelenina má ale mnohem horší chuťové vlastnosti ve srovnání se s tou vypěstovanou pod přirozeným sluncem. Je ale výrazně levnější, navíc se dá ve spojení s vytápěním produkovat i mimo hlavní letní sezonu. Tento způsob pěstování je ale velmi neekologický, protože voda, která se používá, často z podzemních zdrojů, se zpět nevrací. Rostliny nejsou zdrojem potravy pro včely ani místem, kde se množí například užitečný hmyz.
Pokojové rostliny vhodné pro hydroponii
-
mramornatka (Diefenbachia)
-
dracéna
-
fíkus
-
monstera
-
aglaonema
-
zamiokulkas
-
lopatkovec ( Spatiphyllum)
-
toulitka (Anthurium)
-
kroton (Codiaeum)
-
tenura (Sanseviera)
-
šeflera
Dagmar Cvrčková, foto Shutterstock
Více informací se nachází v únorovém vydání z roku 2017.