Ideální do zahrady v zimě
Zahradu po sezoně nedělají zajímavou jen jehličnaté stromy. Vybírat můžete i ze široké nabídky stálezelených rostlin. Kromě dřevin sem patří i řada trvalek nebo některé kapradiny. Žádná rostlina nemá po celý život stále tytéž listy, […]
Zahradu po sezoně nedělají zajímavou jen jehličnaté stromy. Vybírat můžete i ze široké nabídky stálezelených rostlin. Kromě dřevin sem patří i řada trvalek nebo některé kapradiny.
Žádná rostlina nemá po celý život stále tytéž listy, což platí i pro druhy, které se označují jako stálezelené. Své listy obměňují postupně, nikdy se jich nezbavují najednou. V zahradě jsou takové druhy vítané, protože působí zajímavě i mimo sezonu. A nejen to.
Ideální na živý plot
Živé ploty z neopadavých dřevin mají tu výhodu, že chrání a kryjí vaši zahradu po celý rok. Ačkoli zvláště některé stálezelené jehličnany vypadají celý rok stejně a někomu připadají nudné, nemusí to platit pro celý prostor. Takový plot totiž tvoří pozadí, které umožní vyniknout vysazeným květinám, tvarovaným dřevinám, sochám či jiným uměleckým dílům. Mezi takové druhy se řadí například tis červený (Taxus baccata), u něhož oceníte také dlouhověkost a to, že dobře snáší pravidelný řez.
Tvary, které zaujmou a překvapí
Zimostrázy vždyzelené (Buxus sempervirens) rostou pomalu, vytvářejí hustý porost, a tak se dobře tvarují do různých figur. Plotové nůžky vám postačí k tomu, abyste z nich vytvořili koule, které zaujmou například v záhonech s okrasnými travami nebo s trvalkami kvetoucími během sezony. Zimostrázy zvlášť během léta pravidelně kontrolujte. V posledních letech je totiž plošně napadají žravé housenky zavíječe zimostrázového, které umějí během několika dnů připravit rostlinu o všechny listy. Proti škůdci pomůže postřik na hubení žravého hmyzu.
Ostny pro větší bezpečnost
Pokud se vám zrovna nechce mít pozemek v obležení vysokého plotu a potřebujete zahradu chránit nejen před zvířaty či zvěří, ale i zloději nebo jinými nezvanými návštěvami, vysaďte si kolem pozemku například hlohyni šarlatovou (Pyracantha coccinea). Jde totiž o trnitý keř, který ochrání zahradu lépe než jiné druhy. Navíc je stálezelený a vytváří červené, oranžové nebo žluté plody, záleží na kultivaru, které drží na větvích dlouho do zimy. Hlohyně patří k méně náročným a roste rychle, což je při pěstování živého plotu výhodou.
Jehličnany, které mění barvu
O jehličnanech se traduje, že jsou během celého roku stejné, a mohou tak působit poměrně nudně. Ano, tato informace je pravdivá u většiny druhů, ale najdou se i takové, které mění svůj vzhled, často právě teď před zimou. Příkladem jsou mikrobioty křižmovstřícné (Microbiota decussata) nebo borovice kleče (Pinus mugo) kultivaru ´Midwinter Fire´. Zatímco první se s poklesem teplot zbarvují do bronzova, druhé zase změní své jehlice ze sytě zelené do zlatavě žluté.
Barevné vřesy vyber si,ktery chces
I v sortimentu stálezelených rostlin najdete druhy, které právě na podzim rozkvétají v barvách růžové, fialové a bílé. Jedním z nejznámějších zástupců je vřes obecný (Calluna vulgaris). Na jaře pak kvete vřesovec pleťový (Erica carnea).
Barevné listy nikdy nezklamou
Neopadavé listnáče seženete v mnoha prošlechtěných kultivarech s pestrými listy. Kupte si třeba poloopadavý ptačí zob vejčitolistý (Ligustrum ovalifolium) nebo nízký brslen Fortuneův (Euonymus fortunei). Kultivar ´Emerald´n Gold´ má během sezony žlutě panašované listy, ale v zimě se přebarví do růžově oranžových tónů. Tento druh se dá pravidelně tvarovat, je nenáročný a hodí se i pro půdní pokryv.
Nejoblíbenější túje
Zeravy známé také jako túje (Thuja) patří v České republice asi k nejoblíbenějším stálezeleným dřevinám, které se používají pro tvorbu živých plotů. Důvodem je zřejmě poměrně nízká pořizovací cena a rychlý růst. Počítejte však s tím, že takový plot či stěna budou působit celá léta stále stejně. Pokud se pro ně i přesto rozhodnete, věnujte jim pravidelnou péči. Tento jinak nenáročný druh totiž poměrně snadno vyholuje.
Okrasné trvalky
Stálezelené nemusejí být jen dřeviny, ale i některé trvalky včetně okrasných kapradin. Vyzkoušet můžete například barvínek menší (Vinca minor), čistec vlnatý (Stachys byzantina), jehož plstnaté listy se používají i ve floristice, netřesky (Sempervivum) nebo některé čemeřice (Helleborus). Z kapradin vyberte osladič obecný (Polypodium vulgare) či žebrovici úzkolistou (Blechnum spicant).
Nezapomínejte na pravidelnou péči
Pokud chcete, aby živé ploty nebo jiné dřeviny vypadaly dobře dlouhá léta, budete jim muset několikrát do roka dopřát tvarovací řez. Jak často to bude, záleží hlavně na druhu a rychlosti jeho růstu. Zimostráz vždyzelený (Buxus sempervirens) roste poměrně pomalu, takže se tvaruje většinou jednou, maximálně dvakrát ročně. Naopak časté stříhání vyžaduje cypřišovec (Cupressocyparis x leylandii), kterému pro jistotu dopřejte dostatek místa.
Pozor na lalokonosce
Stálezelené listnáče s pevnými kožovitými listy v posledních pěti letech výrazně ohrožují lalokonosci rýhovaní. Na listech pak vznikají typické požery, podle nichž tohoto černého brouka snadno poznáte. Pokud se přemnoží, může poškodit i plošné výsadby pěnišníků, stálezelených azalek nebo třeba živý plot z bobkovišně lékařské. Dříve na něj zabíraly silně toxické prostředky, které byly ovšem kvůli vysokému riziku pro člověka i životní prostředí zakázány a staženy z prodeje. Nahrazují je biologické přípravky, například dravé hlístice.
Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock
Více informací se nachází v říjnovém vydání z roku 2017.