travní plocha
Zdroj: BAUHAUS

Jak na jarní probuzení trávníku? 5 tipů pro bezchybnou travní plochu

03. 04. 2025 Sdílet

S jarem a teplejším počasím přichází období prvních zahrádkářských aktivit. Vedle úklidu zahrady, předpěstování sazenic a plánování výsadby pro další měsíce je nutné věnovat pozornost i trávníku. Po zimě bývá travní porost oslaben, a právě konec března a duben s teplotami nad 10 stupňů je klíčový čas pro vydatnou péči. Jak si zajistit zdravý a krásný trávník, na co nezapomenout a jakou péči mu věnovat?

Krok č. 1: Úklid v první řadě

Úplně prvním úkonem po zimě by mělo být odklizení všech zbytků z předchozích měsíců, ať už větví, listí nebo popadaných starých plodů. Jejich přítomnost přispívá k šíření plísní a hub, které následně oslabují zdraví travního porostu a těžko se jich zbavuje. Po odklizení zkontrolujte, v jakém stavu trávník je a zda rostliny nevykazují známky poškození nebo jiné nedostatky. Důvodů může být kromě plísní a hub celá řada – špatné osivo, nedostatečné hnojení, rozrůstající se mech, škůdci, ale také nedostatek slunce nebo příliš mnoho stínu. Jakmile trávník pročistíte a zhodnotíte jeho stav, může se pustit do sekání.

Krok č. 2: Pryč s plstí

Během roku se na travním porostu tvoří plsť z odumřelých částí rostlin, mechu, plevele nebo zbytků posečené trávy. Vytváří nepropustnou vrstvu bránící přístupu světla, vody a vzduchu k rostlinám a do půdy. Bez nich je šance na krásný a odolný trávník malá, rostliny postupně ztrácí sílu a výsledkem jsou kratší kořeny nebo odumírající stébla. Zvláště nemilým návštěvníkem zahrad je také mech. „Mech se vyskytuje zpravidla ve stinných částech zahrady s kyselejší půdou. Trávu dokáže postupně vytlačovat a nahrazovat mechovým polštářem. Právě v období jara mech nabírá na síle a je nutné se jej zbavit dříve, než začne ještě více oslabovat již tak po zimě vyčerpaný travní porost. Odstranit ho lze mechanicky, chemicky, ale ovlivnit lze také správným výběrem osiva pro daný typ půdy,“ říká Ing. Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.

Ideálním řešením je vertikutace. Nejenom, že se pomocí vertikutátoru zbavíte plsti a mechu, půda se navíc provzdušní a naruší se růst plevele. Trávník se díky procesu pročistí a následně se rychleji regeneruje. Nejvhodnější je „vyčesávání“ travního porostu provádět do hloubky 3 mm a za suchého počasí, během něhož máte jistotu zachování rostlin se zdravými kořeny. Provzdušnění je možné provést vertikutátorem s elektrickým nebo benzinovým pohonem, provzdušňovačem nebo vertikutačními hráběmi.

Krok č. 3: Hnojení

Trávník potřebuje pro zdravý růst mimo jiné i živiny, právě ty mu na jaře dodáte přihnojením. Hnojiva obsahují řadu potřebných prvků, zejména dusík podporující růst a regeneraci, fosfor pro lepší růst kořenového systému, draslík pak pomáhá odolávat suchému počasí a hořčík umožňuje rostlinám efektivnější průběh fotosyntézy. „V obchodech lze vybírat mezi startovacími, dusíkatými hnojivy, která jsou vhodná spíše při výsevu nového trávníku. Pro vyšší odolnost trávníku nebo aktivaci vyčerpané půdy po zimě zvolte raději speciální hnojiva k tomu určená. Hnojivo po trávníku rovnoměrně aplikujte mimo slunečné dny, při kterých hrozí spálení travního porostu. Trávník je potřeba následně dostatečně zavlažovat,“ doplňuje Ing. Petr Novák ze společnosti BAUHAUS.

Krok č. 4: Dosévání

Holá místa vytvořená po jarním ošetření trávníku znovu osejte. Aplikovat lze běžná travní osiva, ale také speciální směsi, které si s prázdnými plochami poradí v kratším časovém intervalu. „Jedním z řešení, jak efektivně opravit trávník po jarním vyčištění, vertikutaci nebo třeba po poškození krtkem je osít ho prvotřídním travním semenem vhodným pro daný typ půdy. Kvalita je zásadní, protože dokáže zabránit vzniku nemocí. Pokud se s nekvalitním trávníkem potýkáte opakovaně, zkuste zakoupit některé ze speciálních osiv odolných vůči mykózám. Alternativou jsou také tzv. trávníkové náplasti. Jsou složeny z hnojiva, substrátu a osiva,“ radí Ing. Petr Novák.

Prázdná místa v travním porostu nejdříve zkypřete, zbavte plevele a následně naneste travní substrát a startovací hnojivo. Důležité je nezapomínat na pravidelnou závlahu, v případě přímého slunce až několikrát denně. Výsev nesmí vyschnout, zároveň se na vysetý trávník nesmí do zapojení porostu šlapat.

Krok č. 5: První sekání

Určit, kdy je nejlepší začít s prvním sekáním trávníku není snadné. Vhodná doba se odvíjí od několika faktorů, ať už aktuálního počasí nebo konkrétní lokality. Nejlepší je pustit se do sekání v momentě, kdy stébla dorostou do výšky 8-10 cm a vnější teploty se kontinuálně pohybují okolo 5 až 7 °C, což zpravidla vychází na březen a duben. Platí, že půda by v době prvního sekání měla být po zimě proschlá a trávník suchý, jinak by hrozilo poškození kořenového systému. Trávník se krátí přibližně na třetinu délku. Následně jej sekejte 1x až 2x týdně.

Robotická sekačka ECOVACS GOAT G1 RTK WHITE

Inteligentní sekačka GOAT G1 je přístrojem nové generace určeným pro sekání plochy až do 1600 m2. Se záběrem 33 cm a nastavitelnou výškou sečení od 3 do 9 cm se postará o dokonalý vzhled trávníku. V prostoru se orientuje podle RTK (satelitní) navigace v kombinaci s 3D ToF LIDAR systémem. Disponuje celou řadou sofistikovaných funkcí řízených AI, ať už je to plánování trasy a vytváření virtuální mapy pro sekání, přesné sečení s centimetrovou přesností nebo inteligentní vyhýbání se překážkám. Její součástí je integrovaná kamera umožňující sledování průběhu sekání v přímém přenosu. Pokud dojde s jejímu vybití, vrátí se sama do nabíjecí stanice a po dobití pokračuje v práci.

Roboticka sekacka ECOVACS GOAT G1 RTK WHITE

Roboticka sekacka ECOVACS GOAT G1 RTK WHITE Zdroj: BAUHAUS

Robotická sekačka Sunseeker V3

Robotická sekačka Sunseeker V3 je skvělým pomocníkem, díky němuž můžete pustit sekání navždy z hlavy. Poradí si s plochou do 600 m2 a výšku trávy krátí v rozmezí od 2 do 6 cm. Její velkou předností je snadné a rychlé nastavení, které nevyžaduje žádné kabely. Je vybavena AI chipem a binokulární kamerou s vysokým rozlišením a přesností, které ji pomáhají v navigaci (typ Vision), ale také provádění úkolů. Zvládne proto rychle vyhodnotit nejrůznější situace při práci. Dokáže se šikovně vyhnout překážkám při sekání, perfektně zastřihnout okraj trávníku nebo se v případě deště rychle vrátit do nabíjecí stanice.

Roboticka sekacka Sunseeker V3

Roboticka sekacka Sunseeker V3 Zdroj: BAUHAUS

Robotická sekačka Segway i105E RTK+VISION

AKU robotická sekačka od Segway si poradí s travní plochou do velikosti 500 m² a stébla trávy seče v rozmezí od 2 do 6 cm. Snadno překoná jakékoliv menší nerovnosti i stoupání ve sklonu 30 %, takže zvládne i náročnější terény. Akumulátor s kapacitou 2,55 Ah umožňuje až 60 minut nepřetržitého sekání na jedno nabití a doba nabíjení je přibližně 90 minut. Hlučnost sekačky je pouhých 58 dB (A), což zajišťuje tichý provoz. Sekačka je vybavena lokalizačním systémem RTK + Vision a umožňuje připojení IoT. Technologie VisionFence zajišťuje vyhýbání se překážkám a virtuální hranice umožňují definovat oblasti sečení. Díky tomu je její práce přesná. Sekačka se ovládá pomocí aplikace.

Roboticka sekacka i105E RTK+Vision

Roboticka sekacka i105E RTK+Vision Zdroj: BAUHAUS

Benzínová sekačka Scheppach PML 46-150 ES + E-STARTER

Benzinová sekačka od značky Scheppach je ideální pro středně velké plochy. Bez obtíží si poradí s trávníkem do rozlohy 1000 m², a to včetně vyšší nebo vlhké trávy. Kromě sečení a sběru trávy umožňuje také mulčování, boční výhoz, čištění nebo hybridní start. Záběr sekání je 46 cm a výšku sekání lze centrálně nastavit od 2,5 do 7,5 cm až v 8 polohách. O perfektní chod se stará nízkoemisní, přesto velmi silný 4taktní motor OHV o objemu 150 cm³. Opatřen je profesionální převodovkou, jež nabízí extra vysoký točivý moment, vysoký výkon a dlouhou životnost. Sběrný koš disponuje objemem 55 litrů. Velká kola a pojezd pak zaručují snadný pohyb po trávě i na nerovném povrchu.

Benzinova sekacka Scheppach PML46-150ES E-starter

Benzinova sekacka Scheppach PML46-150ES E-starter Zdroj: BAUHAUS

Zahradní traktor Ryobi RM480E

Aku zahradní traktor RM480E je ideální pro rychlé a pohodlné sečení velkých travnatých ploch až do rozlohy 10 000 m². Je vybaven 3 vysoce výkonnými bezuhlíkovými motory, funkcí mulčování a bočním výhozem. O bezproblémové sečení se stará dvojitý nůž se šířkou záběru 96 cm. Výšku sečení lze nastavit ve 12 polohách od 35 do 115 mm. Traktor je dále vybaven USB nabíječkou na telefon, LED světlomety, nastavitelným sedákem, pohodlným volantem a tempomatem. Aku zahradní traktor RM480E je poháněn 48 V akumulátorem 100 Ah, který je součástí balení.

Zahradni traktor Ryobi RM480E

Zahradni traktor Ryobi RM480E Zdroj: BAUHAUS

Elektrický vertikutátor Hurricane DT5307

Vertikutátor Hurricane DT5307 pomůže uchováním krásného a zdravého trávníku. Je vhodný zejména pro velké plochy. Potěší výkonným 1400W elektromotorem a objemným 40litrovým sběrným košem. Vertikutační válec je vybaven čepelemi, které si snadno poradí s pročištěním podloží. Zatímco odstraňují mech i s kořeny, trávník je chráněn před poškozením. Má praktickou pracovní šířku 32 cm a čtyřsměrně nastavitelnou pracovní výšku pro maximálně pohodlnou manipulaci. Disponuje dobrou manévrovatelností, pohyb po trávníku proto zvládnete bez větší námahy.

Elektricky vertikutator Hurricane_DT5307

Elektricky vertikutator Hurricane_DT5307 Zdroj: BAUHAUS

Elektrický vysavač listí Hurricane HLS-I-320.1

S elektrickým vysavačem listí uklidíte zahradu po zimě během chvilky. Hurricane HLS-I-320.1 bude šikovným pomocníkem, který si kromě sání poradí také s foukáním a drcením odpadu. Díky variabilní regulaci můžete navíc mezi vysavačem listí a fukarem na listí snadno přepínat. Součástí balení je i odnímatelný nástavec pro čištění okapů v délce až 1,73 m a praktický ramenní popruh pro pohodlnější manipulaci při práci.

Elektricky vysavac listi Hurricane HLS-I-320.1

Elektricky vysavac listi Hurricane HLS-I-320.1 Zdroj: BAUHAUS

Zdroj: PR článek BAUHAUS

Kategorie: Zahrada
Tagy: péče o trávník
Sdílejte článek