Image000-17.jpg

Jak osvětlit zahradu?

30. 05. 2017
Diskuze (0)
Sdílet

Myslet na elektřinu v zahradě v době stavby vypadá jako zbytečnost. Jenže teprve když se člověk začne zabydlovat, přijde na to, že patří mezi věci, které jsou důležitější, než se zpočátku zdálo. Radek Tichý, foto […]

Myslet na elektřinu v zahradě v době stavby vypadá jako zbytečnost. Jenže teprve když se člověk začne zabydlovat, přijde na to, že patří mezi věci, které jsou důležitější, než se zpočátku zdálo.

Radek Tichý, foto Shutterstock

Až po pár týdnech v novém domě majitelé zpravidla zjistí, že zapomněli vyvést elektřinu k zahradnímu bazénu, jezírku, k osvětlení zahradního posezení nebo k napájení míchačky či cirkulárky. Dodatečné zvedení zdroje energie je sice možné, ale komplikované a dražší.

Myslet dopředu se vyplatí

V rámci prvotních nákladů na stavbu domu se investice do elektrifikace zahrady jeví jako zbytečná a drahá. Jenže když si představíte, co je pro ni potřebné, nebudete se divit. Pro rozvody musíte vykopat rýhy hluboké minimálně sedmdesát centimetrů. Do nich se naveze písek, pak se pokládá elektrický kabel, který je nutné zasypat opět vrstvou písku. Na ni přijde asi dvacet centimetrů zeminy, výstražná plastová fólie, a teprve pak se dosypává zemina.

elektrické kabely se kladou do rýhy hluboké min. 70 cm. Samotný kabel je pak nutné zasypat několika vrstvami písku a zeminy.

Kdybyste toto všechno měli podnikat až na založené zahradě, zničíte si spoustu provedené práce. Proto se vyplatí myslet koncepčně a veškeré práce kolem domu provádět už v době, kdy se staví a kdy na pozemku nebude vadit ani těžká technika.

Elektřinu není vhodné dělat úplně svépomocí. Sami zvládnete hrubé výkopové práce, ale veškeré instalace by měla provádět specializovaná firma a pracovníci s osvědčením k zapojení elektrického proudu už proto, že po jeho dokončení musí být podle předpisů provedena revize. Zároveň se vyplatí nechat si poradit s návrhem. Nemusíte hned jít za architektem, pomůže i dobrý prodejce osvětlovací techniky.

Počítejte s tím, že zásuvky v zahradě budete občas potřebovat např. k zapojení sekačky a dalších strojů. Do takových míst dejte sloupky se zásuvkami s krytím IP44, které je vhodné pro použití ve vlhku.

Když plánujete LED diody

Elektrické rozvody v zahradě by měly být rozděleny do oblastí podle předpokládaného připojení spotřebičů. Čerpadla a další motorové pohony zpravidla potřebují klasických 230 voltů nebo čtyřsetvoltový třífázový proud. Pak jsou tu místa, kde můžete pohodlně použít dvanáctivoltový rozvod, například pro signální osvětlení, jako jsou žárovky pro orientaci ve tmě u příjezdových cest nebo cestiček směrem k zahradnímu altánu. Rozvody k nízkovoltovému osvětlení mají tu výhodu, že není třeba dodržovat běžnou minimální výkopovou hloubku a kabely lze pokládat podstatně mělčeji. Aby nebyly poškozené při běžných zahradních pracích, stačí je dát jen třicet centimetrů pod povrch. I v případě, že by skutečně došlo například k jejich přeseknutí, nehrozí nebezpečí úrazu elektrickým proudem a poškozený kabel se dá snadno opravit. Takováto místa mohou být oddělena od silového rozvodu transformátorem s tím, že budou sloužit pro napájení okrasného a orientačního osvětlení.

Na nízkovoltové rozvody lze napojit LED svítidla, kterých na trhu najdete velkou nabídku. Na rozdíl od tak populárních solárních lamp nabízejí stabilní zdroj světla za jakýchkoliv podmínek a bez ohledu na to, zda přes den bylo hodně či málo slunečního záření.

LED svítidla, kterých na trhu najdete velikou nabídku, nabízejí stabilní zdroj světla za jakýchkoliv podmínek.

Preventivní světelné sloupy se zásuvkami

Až si budete jistí, co a kde chcete na zahradě vybudovat, namalujte si hrubý náčrt vysokonapěťového rozvodu, abyste měli zdroj energie vždy tam, kde ho potřebujete. A platí, že více zásuvek je lepších než méně. Počítejte i s tím, že je budete občas potřebovat například k zapojení sekačky, plotostřihu, drtiče větví nebo motorové pily. Do takových míst dejte sloupky se zásuvkami s krytím IP44, které je vhodné pro použití ve vlhku. Tyto sloupky jsou většinou doplněné LED svítidlem, to kvůli úspoře energie. Tyto sloupky se zároveň mohou stát jakýmisi páteřními body vašeho elektrického zahradního rozvodu. Od nich už není problém vybudovat síť nízkonapěťového dvanáctivoltového rozvodu pro dekorační osvětlení. Prodávají se dokonce i sady světel, která lze propojovat jedno po druhém postupně, jak si je postupně dokupujete. Nejprve se tedy můžete zaměřit na osvětlení plotu a hlavního chodníku, pak příjezdové cesty do garáže a nakonec zkusit nasvícení ozdobných keřů.

Do tohoto systému nazývaného Plug & Play se jednotlivá svítidla připojují pouhým nasazením do speciální objímky. Dále je možné do něj vložit i modul pro automatické sepnutí osvětlovacího okruhu podle intenzity vnějšího světla, takže se po setmění zapne sám. A dokonce nabízí i možnost využít i modul pro dálkové ovládání světla.

Pokud se rozhodnete systém Plug & Play v zahradě využít, pozor na míchání jednotlivých barev LED svítidel. Architekti to nedoporučují, protože budete-li míchat studenou bílou s teplou, bývá výsledný efekt neklidný. Lidskému oku je daleko příjemnější žluté osvětlení o barevné teplotě 3000 kelvinů, což je údaj, který najdete na každém svítidle nebo žárovce.

Když LED nestačí

Pokud potřebujete osvětlit určitou část zahrady více, nevystačíte si s LED diodami, ať už jsou napojené na napětí 230 nebo 12 voltů. Jde o situace, kdy potřebujete hodně světla například pro práci. Na to jednotlivé diody zatím nestačí, tedy pokud nehodláte použít profesionální panely za desetitisíce korun. Vhodná nejsou ani mobilní osvětlovací tělesa umístěná na stojanu ve výši hlavy. Je daleko lepší zavěsit je někam nahoru na fasádu, jinak hrozí, že vás budou při práci oslňovat. Pro podobné případy je ideální zvolit halogenové nebo výbojkové takzvané vany. Ty sice mají dost vysoký příkon, výdajům za energii se tak nevyhnete, ale stále svítí nejlépe.


Na prodlužovačky raději zapomeňte

Řešit osvětlení zahrady systémem prodlužovacích šňůr je dost riskantní. Nejenže se neustále vystavujete nebezpečí, že při manipulaci se zahradními stroji kabel přeseknete, ale po použití je musíte vždy smotat a uklidit. Běžné prodlužovací šňůry nejsou vhodné pro použití ve vodě nebo vlhku. Navíc používat navijáky kabelů ve stočeném stavu a zatížit je vyšším proudem může být nebezpečné. Kvůli indukčnímu napětí se lehce zahřejí a izolace se může roztavit a zničit.

 

Více informací se nachází v dubnovém vydání z roku 2017.

Uložit

Uložit

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě Rychlovka top
Sdílejte článek

Diskuze