Jak poznat zdravé sazenice
Časné jaro patří pěstování a nákupu sazenic. Víte, jak je správně vybrat, poznat ty zdravé a dále s nimi zacházet, abyste se dočkali za několik týdnů úrody zeleniny a barevných květů letniček? Sadbu si samozřejmě […]
Časné jaro patří pěstování a nákupu sazenic. Víte, jak je správně vybrat, poznat ty zdravé a dále s nimi zacházet, abyste se dočkali za několik týdnů úrody zeleniny a barevných květů letniček?
Sadbu si samozřejmě můžete vypěstovat doma ze semen, ale mnozí ji raději koupí – v zahradnictví, na trhu nebo v internetovém obchodě. Možností máte hodně.
V zahradnictví
V zahradnictvích, kde se o rostliny pečlivě starají, většinou nakoupíte dobře. Ale i zde se vyplatí podívat se sazenicím na kořeny – jejich stav je stejně důležitý jako vzhled nadzemní části rostliny. Stačí opatrně povytáhnout rostlinu z plastového květináče a zkontrolovat, zdali bal vyplňuje celý prostor a kořeny jsou vitální a dobře rozrostlé. Tak zároveň poznáte, zda nebyly teprve nedávno přesazené do větších květináčů. Mnohdy také stačí kouknout na drenážní otvory ve dně – pokud z nich vylézají bílé kořínky, vyplňují celý květináč, což je dobře.
I u kvetoucích balkónových rostlin je při nákupu důležitější stav kořenů, a také množství výhonů a poupat nežli již rozvité květy. Ty oceníte pouze tehdy, pokud nevíte, jak přesně daný druh a odrůda vypadá. K petúniím se vyplatí také přičichnout – většina krásných květů vůbec nevoní, ale existují mezi nimi aromatické výjimky, přičemž se o této vlastnosti v popisu odrůd málokdy dočtete. Kupříkladu levandule by však při jarním nákupu kvést rozhodně neměla, podobně jako ostatní bylinky a trvalky. Kvalitní sazenice trvalek a vytrvalých mrazuvzdorných bylinek pořídíte nejlépe přímo v trvalkových školkách.
Přes e-shop
Mnohá zahradnictví nabízejí i nákup přes internetový obchod a zasílání sazenic poštou nebo kurýrní službou. Ušetříte si tak cestu, ale pokud nekupujete velké množství rostlin, kde bývá doprava zdarma, musíte si za ni připlatit. Sazenice dostanete dobře zabalené a přepravní společnosti je obvykle dopraví v pořádku, ale jistotu, jak s nimi bylo zacházeno, nemáte. Ze zahradnictví by je každopádně neměli odesílat ke konci týdne, aby o víkendu nečekaly v depu. Taková přestávka nevadí například u spících sazenic dřevin, pokud ovšem čekají v chladu. Ale již vegetujícím sazenicím zeleniny, trvalek i balkónovek by uškodit mohla.
Na trhu
Kvalitní sazeničky za dobrou cenu lze koupit na trzích, zvláště pokud je prodávají sami pěstitelé. K nákupu zpravidla dostanete i dobrou radu ohledně další péče a pěstování. Trvalky a sazenice plodové zeleniny bývají stejně jako ty ze zahradnictví zapěstovány v plastových květináčích. Ovšem levnou sadbu zeleniny, jako jsou saláty nebo kedlubny, můžete koupit i bez nádob, tedy jakoby prostokořenné, ačkoli tento termín ve skutečnosti patří ovocným stromům. Pěstitelé sadbu přímo před vámi vyjmou ze sadbovače a kořenový bal, který si díky tomu můžete prohlédnout, dají třeba do novin. Výhodou je nízká cena, kladem i domácí původ sadby, která nikde zbytečně necestovala. Vysadit ji však musíte co nejdříve.
V supermarketu
Poměrně levné sazenice lze mnohdy koupit i v supermarketech, poblíž oddělení se zeleninou a ovocem. Prohlížejte je velmi pečlivě. Obvykle pochází z dovozu a mohly být vybuzeny z růstu a nakvétání intenzivními pěstitelskými postupy, které jejich zdraví a trvanlivosti neprospívají. Zátěží je také čekání v nevhodných podmínkách obchodu, kde bývá teplo a nedostatek světla, navíc mnohdy viditelně strádají i špatnou zálivkou a zacházením – obsluha regálů nemívá potřebné znalosti ani dostatek času na péči o ně. Dalším rizikem je případná nákaza chorobami, například virovými nebo bakterií Xylella a škůdci,mezi něž se řadí třeba svilušky. Podobné riziko rostlinám hrozí i ve velkých hobby marketech.
Domácí sazenice
Pokud předpěstováváte vlastní sadbu, je v březnu čas přesadit rostliny, které již vytvořily více než dva pravé lístky, z výsevních misek nebo sadbovačů do samostatných květináčků vyplněných kvalitní zeminou, nejlépe dobře vyzrálým kompostem. Pokud ho vylehčíte například perlitem, rostliny budou snadněji vstřebávat vodu a také přesazování na konečném místo se zjednoduší. I nadále sazenice potřebují co nejvíce světla, teplota by měla být nižší nežli v době klíčení a růstu semenáčků.
V březnu si ještě můžete předpěstovat vlastní sadbu mnoha druhů zeleniny i květin – rajčata, okurky, cukety, dýně, letní saláty, brokolice, popínavé hrachory, povijnice, vilce, aksamitníky a další letničky. Ideální je výsev v teple domova, poté můžete sadbu přenést do skleníku, pařeniště nebo umístit na chladnější světlé místo.
Čekání na jaro
Sazenice, které čekají na jarní výsadbu, udržujte raději při nižších teplotách – ideálně mezi deseti až šestnácti stupni – s dostatkem světla. Kombinace vyšší teploty a nedostatku slunce by vedla k jejich slábnutí, vytahování, snadno je také napadnou i škůdci a choroby. Pokud takové vhodné místo nemáte, nakupujte sazenice až v době, kdy je budete moci rovnou vysadit ven nebo umístit v nádobách na balkón. U petúnií, muškátů, bazalek, paprik či rajčat to bývá až v půli května. Ovšem salát, kedlubny, pór a další otužilejší zeleniny lze na záhony vysazovat už v průběhu března a dubna, v závislosti na počasí. Před slabšími mrazíky je ochrání netkaná textilie nebo fólie. Podobně trvalky včetně bylinek, a také ovocné i okrasné dřeviny lze vysazovat časně. Ideální je duben, ale začít můžete už v průběhu března, pokud to počasí umožní. Výjimečně lze sazenice koupit nikoli zapěstované v květináčích, ale vyryté přímo z pole, kam si pro ně musíte přijet – pak je třeba sázet ihned.
První jarní květy
Nákup již nakvetlých sazenic se vyplatí u brzkých jarních dvouletek, jako jsou macešky, pomněnky, primule a zahradní sedmikrásky. Můžete je ihned vysázet do venkovních nádob a ozdobit jimi zápraží, balkón, okenní parapet i zahradu. Skvěle také doplní jarní cibuloviny. Pokud hrozí silnější mrazy, překryjte je alespoň na noc netkanou bílou textilií nebo bublinkovou fólií.
Frigo sadba jahod
Na jaře lze zakoupit sazenice nejrůznějších odrůd jahodníků, které se liší typem sadby. I když sazenice v multipacích již nakvétají, velkou úrodu od nich letos čekat nelze, více plodů urodí až další sezonu. Lépe na tom bývá stále oblíbenější chlazená sadba – mladé jahodníky zahradníci vyryly na podzim a do jara je nechaly v chladících boxech, rostliny se tak nevyčerpávaly se růstem nadzemních částí. Uchovány byly pouze jejich kořeny a srdíčka. V této podobě je také koupíte, po výsadbě však rychle rostou a nasazují na květy. I u frigo sadby však platí, že největší úrody se dočkáte za rok. Čím dříve jahody zasadíte, tím lépe – před výsadbou je na hodinu namočte do vody.
Viola Martinková, foto Shutterstock