Jak připravit dům i zahradu pro robotické pomocníky?
Někteří majitelé zahrad berou seč trávníku jako příjemný relax, jiní tuto časově náročnou činnost s radostí přenechají robotické sekačce. Třebaže si už moderní pomocníci umí poradit i se svažitým pozemkem, zahradu jim musíme důkladně připravit – […]
Někteří majitelé zahrad berou seč trávníku jako příjemný relax, jiní tuto časově náročnou činnost s radostí přenechají robotické sekačce. Třebaže si už moderní pomocníci umí poradit i se svažitým pozemkem, zahradu jim musíme důkladně připravit – a totéž platí i pro zapojení úklidových robotů do domácích prací. Ať na robotickou sílu chcete delegovat každodenní luxování psích chlupů nebo předvánoční mytí oken, chce to vhodně připravit „terén”. Co všechno tedy musíte dodržet, abyste s výsledkem byli spokojeni?
Abychom ušetřili nějaký ten čas, zveme si robotické pomocníky na pomoc čím dál častěji – nejen domů, ale i na zahradu. Pravdou každopádně zůstává, že ani běžná sekačka není schopna posekat úplně všechna zákoutí. Problémy nastávají například u vyvýšených obrubníků, na ostrých svazích nebo v průchodech užších, než je rozvor sekačky. Podobné překážky logicky neminou ani robotickou sekačku, třebaže si novější modely už dokážou poradit i s výzvami, na které ještě nedávno nestačily – třeba s prudkým stoupáním svahu nebo s velkou plochou trávníku. Než zajásáte nad pokrokem, počítejte s následující rovnicí: čím komplikovanější podmínky chytré sekačce nachystáte, tím hlouběji budete muset sáhnout do peněženky, aby si s údržbou vaší zahrady poradila.
Komu robot nejvíce pomůže?
Spolehlivý pomocník určitě potěší každého, kdo se nechce vzdát krásné zahrady s perfektně posečeným trávníkem, přestože touto činností nechce (nebo nemůže) strávit několik hodin týdně. Od jara do podzimu se zelený koberec seče každý týden, v květnu ovšem tato frekvence leckdy nestačí. A posekat větší travnatou plochu dvakrát týdně? To může být pro většinu zahrádkářů solidní časožrout. Robotická sekačka ale nešetří jen čas – pomáhá s údržbou zahrady také osobám s omezenou možností pohybu či seniorům, které by obsluha klasického stroje zbytečně zmáhala. Šetrní majitelé ocení úsporu nákladů za palivo – robot totiž ke svému provozu potřebuje pouze minimální množství elektrické energie. Navíc pracuje v tichosti, takže neruší ani v lokalitách, kde se o svátcích nebo o víkendech zakazuje využívání zahradní techniky. Chytrá sekačka nelení ani v době vaší dovolené, proto se nemusíte bát, že vás po návratu domů přivítá zanedbaná zahrada. Trávníku robotická sekačka dokonce prospívá, jelikož ho posečenou trávou vlastně hnojí. Tráva se totiž v jejím případě nesbírá do sběrného koše, ale rovnou se jí travnatá plocha mulčuje. Jemně posečená hmota poslouží jako hnojivo, a na trávníku se tak neprojeví zřejmý deficit živin, jako se stává při údržbě klasickou sekačkou. Vedle hnojen vám odpadne i potřeba dalšího zpracování posečené trávy, snáz se tedy obejdete i bez kompostéru.
Kde se chytré sekačce pracuje nejlépe?
Vlastníte malý pozemek s rovinatým terénem a nepříliš komplikovanými výsadbami? Gratulujeme, pro „zaměstnání” robotické sekačky bude jako stvořený! A pravděpodobně vás ani nezruinuje investice do vhodného stroje… Za velké plus se obecně považuje absence jakýchkoliv „překážek“ při sečení, ať už máme na mysli dětskou skluzavku nebo třeba strom vysazený v travnaté ploše. Robotickým sekačkám se dále nelíbí výraznější výškové přechody mezi trávníkem a výsadbami, nejlépe se tedy popasují se zapuštěnými obrubníky, které nijak nevyčnívají nad terén. Jinak vám jen těžko může slíbit, že trávník skutečně poseká až k okrajům… Pokud si říkáte, že inkriminovaná místa zkrátka týden co týden dosekáte ručně, věřte, že vás brzy tyto nedodělky začnou obtěžovat. Pokud víte, že robotickou sekačku chcete používat, doporučujeme jí zahradu přizpůsobit, ideálně už ve fázi plánování pozemku. Pokud už zahradu dávno máte založenou, můžete vybrané části dodatečně upravit, aby si robot s trávníkem poradil na jedničku.
Od robotické sekačky se nedají čekat zázraky, pokud nebude mít vhodné podmínky. Mezi komplikace při seči patří i nevhodně založený trávník. Robot trávník většinou seká na nízkou výšku, problematické tak mohou být druhy trav, které vytváří vysoké a mohutné trsy, což spíše nastává u plevelných trav.
Jak vyzrát na nejčastější problémy?
Při výběru sekačky se hodí přihlížet k velikosti plochy, již má tento pomocník sekat – snáze tak poznáte, jaký model vašemu účelu sedne nejlépe. Někteří zahradní roboti si poradí i s trávníkem o rozloze do 2000 m2, což ocení spíše vlastníci nadprůměrně velkých zahrad. S obří plochou se tedy chytré sekačky popasovat umí, jisté potíže však mohou nastat u svažitého pozemku. Obecně platí: čím jednodušší a rovinatější terén máte, tím snáze sekačku vyberete – a nákup se vám neprodraží tak jako vzdálenějším sousedům, co zahradničí ve svahu. Dobrou zprávou ovšem je, že na trhu najdete robotické řešení najde i pro trávník se sklonem do 45°. V tomto případě ale musíme zdůraznit, že se počítá s perfektně zapojeným trávníkem, u kterého v deštivém období nehrozí vytvoření „kolejnic“ od pojezdových koleček sekačky. Pokud by k takovému problému došlo, je nutné, abyste tato vyjetá místa co nejdříve opravili dosypáním křemičitého písku nebo trávníkového substrátu. Některým typům sekaček, nevyjímaje modely naváděné pomocí GPS, také dělá problémy seč dlouhých úzkých průchodů, kde zanechávají nedosečená místa.
Nachystejte zahradu
1) V trávníku se snažte vyvarovat jakýchkoliv překážek. Sekačce vymezují hranice pro sečení hraniční dráty zabudované jen několik centimetrů pod povrch zeminy. Dají se nainstalovat i po obvodu staveb nebo výsadeb položených do trávníku, každá taková bariéra ale znamená pro sekačku komplikaci, která se promítne do delší doby sečení – což u méně výkonných modelů může znamenat, že se kvůli komplikovanému prostoru nestihnou po seči vrátit do nabíjecí stanice. Pokud se přece jenom nechcete vzdát solitérních stromů, dětských herních systémů nebo jiných staveb v trávníku, raději počítejte s kvalitní sekačkou naváděnou systémem GPS.
2) Čím pozvolnější tvary výsadeb, zahradních cest nebo jiných zpevněných povrchů zvolíte, tím lépe. Chytrá sekačka ocení rovné úseky bez ostrých zatáček, sekání trávy v ostrých úhlech jí může dělat problémy.
3) Pokud máte některé záhony zamulčované štěrkem nebo kačírkem, dohlédněte, aby se tyto materiály „nezatoulaly“ do trávníku. Zbytečně by tak tupily žací nože, navíc by mohly osoby přítomné na zahradě ohrožovat drobnými úlomky.
4) Jisté komplikace mohou způsobit i nerovnosti v trávníku – podle dílčích nedosečených ploch pak snadno poznáte, kde robot narazil na drobný výmol či krtinec. Velké výmoly naopak mohou způsobit „skalpování“ trávníku, což nastane tehdy, když sekačka jednou částí najede do nerovnosti, zatímco druhá zůstane v úrovni vyššího terénu. Pokud se váš trávník nedá označit za vyrovnaný, doporučujeme vám plochu zapískovat, ideálně křemičitým pískem. Větší výmoly doplňte trávníkovým substrátem a dosejte příslušná místa travním osivem.
Co jste možná nevěděli…
Výška seče se dá u robotické sekačky nastavit podobně jako u ručně obsluhovaného stroje. Obvykle se nabízená výška pohybuje mezi 20 až 60 mm, robot tedy zvládne seč okrasného i bylinného trávníku. Pokud se ale sekačka porouchá a trávník přeroste, nezbyde vám, než robotovi porost trochu připravit – s přerostou trávou si totiž neporadí. Pro tyto případy se hodí mít v záloze běžnou zahradní sekačku, nebo si předem zmapovat, kde si ji pro S.O.S. situace zapůjčit. U trávníku sečeného robotickou sekačkou byste také měli počítat s opatrnou vertikutací. S vertikutátorem nesmíte zajíždět moc blízko k okrajům, jinak by jeho nože mohly poškodit hraniční a naváděcí kabely uložené v půdě. Ty sekačce vymezují hranice pro seč a poté ji navádějí zpět do nabíjecí stanice. Opatrně byste měli zacházet i s vertikutačními hráběmi, které se obvykle používají na ošetření trávníkových okrajů.
Když máte trávníky dva
Dvě travnaté plochy navzájem oddělené zahradní cestou vídáme u domů celkem často – stejně jako samostatné trávníky, které se nacházejí v různých částech pozemku. Protože sekačka přes cestu ani jinou podobnou plochu přejet nemůže, musíme na takto řešených zahradách hledat kompromis. Buď může každou separátní plochu trávníku udržovat jiná automatická sekačka, nebo se s robotem o sekání trávy spravedlivě podělíte.
Chcete mít dokonale čistá okna? Pro robota maličkost!
Kazí vám výhled na podzimní zahradu nevzhledné šmouhy na oknech? Pravidelné mytí a leštění okenních skel můžete přenechat robotickému čističi – i v tomto případě se ale hodí, když automatickému pomocníkovi připravíte takový terén, se kterým si poradí dle vašich očekávání. Nad jakými parametry se tedy zamyslet, ještě než se robot na okna stane novým členem vaší domácnosti?
1. Vejde se vámi vybraný robot na nejmenší okno, jaké doma máte?
2. Bude čistič výkonnostně stačit i prosklenou zeď, či jinou velkou plochu, kterou mu hodláte svěřit?
3. Jste ochotni okenní skla předpřipravit ručním mytím, nebo očekáváte, že robot odvede veškerou práci?
4. Sedí reálná tloušťka vašich skel s doporučenými parametry, jaké u čističe uvádí výrobce?
5. Vadí vám hlučnější pomocník, nebo spíše hodláte mýt okna „na dálku”, pomocí chytré aplikace?
6. Lpíte na perfektním výsledku, nebo vám nevadí dočistit hrany a rohy oken ručně?
7. Potřebujete z oken odstranit hlavně prach a stopy deště, nebo vás trápí silné znečištění, třeba od ptačího trusu?
8. Zmapovali jste si cenu speciálních čistidel, která se k okennímu vysavači dokupují?
9. Přejete si robota využít i na zrcadla, keramické povrchy a hladké dřevo?
10. Vlastníte-li bezrámová okna, zkontrolovali jste si, že je čistič uzpůsobený, aby z nich nespadl?
3 nejčastější překážky pro robotický vysavač
I s luxováním podlahy vám může pomoct chytrý automatický stroj – nutno říct, že pod gaučem či pod postelí kolikrát odvede lepší práci my lidé, a to bez nutnosti přemisťování těžkého nábytku. Přesto však musíme počítat s faktem, že i supermoderní úklidoví roboti mají své limity. Hodí se je mít na paměti nejen před startem samotného úklidu, ale i před výběrem pomocníka, který nám v interiéru udělá tu nejlepší službu.
1. Vysoké chlupy a prahy
Co se každodenního sbírání psích a kočičích chlupů týče, na roboty se můžete spolehnout – řadu modelů výrobci konstruují přesně pro tyto účely. Pokud však vlastníte koberce s vlasem vyšším než 15 milimetrů, počítejte se zúženým výběrem – mnoho vysavačů se hodí výhradně pro lina a plovoucí podlah. Jiné sice kartáčem na luxování koberce disponují, ale nezvládnou bytové textilie s vysokým chlupem – zvažte proto, jestli se vám chce běhoun před každým úklidem rolovat a dávat stranou. Existují sice i superchytré vysavače, které poznají, na jaké ploše se nachází, a podle toho ji buď vytřou, nebo vysají, ale jejich výjimečným schopnostem odpovídá i vysoká cena. A když už jsme u těch výšek: zkontrolujte si také, zda váš vysněný robotický lux úspěšně zdolá prahy mezi jednotlivými místnostmi (pokud tedy nechcete, aby se naopak při každém úklidu držel jen mezi čtyřmi stěnami).
2. Schody a „úrazy” všeho druhu
Nebaví vás luxovat schodiště? Pak počítejte s tím, že ani robot se do vysávání schodů nadšeně nepohrne – a pokud ano, může to být jeho poslední směna. Důvody? O strojích natolik inteligentních, aby zvládaly „skákat” po schodech, a ještě je zanechávat dokonale uklizené, si zatím můžeme nechat zdát. Šikovnější roboti mají zabudované senzory, díky nimž se zastaví dřív, než se zřítí ze schodiště dolů. Ne všechny modely však na toto riziko pamatují, proto se hodí pátrat, nakolik výrobce svůj produkt chrání proti „pracovním úrazům” – třeba proti prudkým nárazům do nábytku. A mimochodem: jestli váš pokoj zdobí koberec s černými plochami, můžete se paradoxně setkat s tím, že je robot nesprávně vyhodnotí jako „propast” a raději se jim při úklidu vyhne – což vás může nemile překvapit, poněvadž právě na černé barvě nečistoty dost vyniknou.
3. Neviditelná podlaha
Líbí se vám představa, že robotický vysavač uklidí, než přijdete domů z práce či zahrady, ale pochybujete, že by zvládal prokličkovat mezi kabely, dekoracemi, hračkami, zvířecími miskami a fůrou dalších věcí, které vám stojí nebo leží na zemi? Máte pravdu. Zatímco plyšáky a pohozené ponožky robot nejspíš taktně odhrne ke zdi (a úplné drobnosti pohltí do sběrného koše), u jiných překážek hrozí, že se přístroj zamotá, zasekne, nebo vybije z marné snahy konečně najít dráhu, kudy může projet. Třebaže při práci robotičtí pomocníci vaši asistenci nepotřebují (nejvíce ocení, když se z místnosti „uklidíte” někam pryč a necháte je pracovat), pokud jim podlahu zaneřádíte spoustou předmětů, zbytečně tím snížíte jejich efektivitu – a ochudíte se tak o radost z návratu do vycíděné místnosti.
text Lucie Peukertová, foto Shutterstock