škůdci póru
Zdroj: Shutterstock

Jak účinně ochránit pór před vrtalkou pórovou? Netkaná textilie zabrání škůdcům a udrží úrodu zdravou

20. 08. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Máme rádi pórek, ale nedaří se nám ho vypěstovat do podoby, jakou bychom si představovali. Postupujeme přitom přesně tak, jak je doporučováno odborníky. Každý rok nám navíc porost napadne nějaký škůdce a neumíme před ním rostliny ochránit. Jak správně postupovat?

Pravděpodobně jde o vrtalku pórovou, obávaného škůdce této zeleniny, který má u nás za rok až dvě generace. Druhá generace, která ohrožuje pórek, začíná být aktivní v létě, v srpnu. Mnohdy se tento problém objeví po prvním výraznějším ochlazení či početnějších srážkách.

Přečtěte si také:
Konec vosám na vaší zahradě. Pomohou vám přírodní repelenty, jako je ocet nebo citronela

Škůdce odhalí velmi drobné bílé vpichy na koncích listů. Škodí však jeho žravé larvy, které způsobují deformace listů, rostliny následně zaostávají v růstu, při silném napadení chřadnou, až postupně hynou.

Pokud jde o ochranné opatření, doporučuji zakrýt celý porost pórku bílou netkanou textilií, avšak ještě před náletem dospělých jedinců v polovině léta. Nálet vrtalky si zmonitorujte pomocí žlutých lepových destiček. Nejlepší je však zasáhnout už proti první generaci škůdců, což je v dubnu až květnu, kdy ohrožuje cibuli.

Chemický postřik

V boji proti vrtalce pórové, která může značně poškodit úrodu pórku, je možné účinně využít chemické přípravky. Nejčastěji se doporučuje aplikace insekticidů na bázi pyrethroidů, jako je například cypermethrin nebo deltamethrin. Tyto postřiky jsou sice nákladnější a rizikovější, ale při správné aplikaci mohou být velmi účinné.

Pro účinnou ochranu je nutné provést alespoň dva postřiky: první v době hromadného rojení dospělců na počátku líhnutí larev pilatek, což bývá koncem dubna a začátkem května, a druhý proti druhé generaci koncem srpna.

Text: Daniel Košťál
Foto: Shutterstock
Zdroj: časopis V zahradě

Kategorie: Zahrada
Tagy: pór poradna Prevence proti škůdcům skudci
Sdílejte článek

Diskuze