HLAVNIkameny.jpg

Jak vybrat zahradní osvětlení?

18. 01. 2024
Diskuze (0)
Sdílet

Dekorativní nasvícení zeleně zdaleka nemusí být jen doménou zimního období. Když venkovní světla správně zvolíte i nainstalujete, mohou se vám o působivou atmosféru starat 365 večerů v roce. Jak vnést do zahrady světelnou harmonii, jsme […]

Dekorativní nasvícení zeleně zdaleka nemusí být jen doménou zimního období. Když venkovní světla správně zvolíte i nainstalujete, mohou se vám o působivou atmosféru starat 365 večerů v roce. Jak vnést do zahrady světelnou harmonii, jsme se ptali odborníka Václava Holase.

Zahradní osvětlení

Foto: Led-zahrada

Když pominu čistě praktický aspekt – zorientovat se na pozemku i potmě – jak světla zahradu promění?

Z mého pohledu správně osvětlená zahrada zvyšuje životní komfort. Mám na mysli hlavně psychickou stránku člověka. Světlo v zahradě vrací výhled z oken po setmění, rozšiřuje obytný prostor a navozuje pocit bezpečí. Jemným a cíleným osvětlením vytváříme kolem domu světelnou scénu podobnou divadelnímu jevišti.

Lampu nebo žárovku do interiéru asi někdy vybíral každý. Jak se tento „proces“ liší, když chceme osvětlovat venkovní prostor?

Záleží na tom, co od osvětlení očekáváme. V něčem je osvětlení interiéru a exteriéru podobné. Někdo hledá ‚pouze‘ osvětlení prostoru a někdo jiný chce zároveň vytvořit příjemnou světelnou atmosféru. Kromě výběru svítidel s parametry pro venkovní použití bychom u venkovního osvětlení měli být určitě více ostražití a ohleduplní, abychom světlem neobtěžovali své okolí.

V čem laici často chybují, když si světla na zahradu vybírají a instalují sami?

Nejčastější chybu vnímám právě ve zvoleném zbytečně silném osvětlení. Dále v použití studeného bílého světla a nevhodných typů svítidel pro danou aplikaci. Často se také setkávám s instalací zapuštěných zemních svítidel jako hlavního osvětlení cest. Večer jsou vidět pouze světelné body, které nikterak neosvětlují cestu, zato ale při chůzi oslňují. Výsledný efekt je takový, že člověk v podstatě nevidí, kam šlape. Je to ale jen můj profesní názor, někdo může být i s takovým způsobem osvětlení spokojen.

Zahradní osvětlení

Foto: Led-zahrada

Někteří ekologové se svícení na zahradě brání s tím, že nechtějí vytvářet světelný smog, který neprospívá volně žijícím živočichům. Existují z tohoto pohledu nějaké „lepší“ a „horší“ varianty?

Světelné znečištění vnímám především jako problém nesprávně navrženého veřejného osvětlení, nadměrného osvětlení historických budov nebo výrobních areálů či velkých zářících reklamních ploch. Tam opravdu vlivem rozptýleného světla dochází k rušení spánku obyvatel, noční oblohy i živočichů. Problém spočívá hlavně ve špatném směrování světla a ve svícení během celé noci. Jemné osvětlení zahrady provozované jen do určité večerní doby nepovažuji přímo za původce světelného znečištění. Samozřejmě, že i osvětlení zahrady by mělo být koncipováno a směrováno tak, aby nerušilo své okolí. Sám miluji přírodu a snažím se k ní chovat co nejšetrněji. Jen nejsem zastánce extrémních názorů a řešení, která pak pozbývají jakékoliv logiky a opodstatnění.

Na internetu se dá najít opravdu široká nabídka venkovních svítidel: závěsná, sloupková, do země… Na základě čeho se vlastně rozhodovat, co mi na konkrétním místě udělá nejlepší službu?

Zprvu je nutné si uvědomit, jak světlo funguje. Co chceme vidět, na to musí světlo vyzařované svítidlem dopadat. Pokud chci vidět chodník, tak potřebuji, aby na něj dopadalo světlo. Proto jsou z mého pohledu k osvětlení cesty nejlepší sloupková svítidla a ideálně taková, která směřují světlo přímo pod sebe. Vždy doporučuji podél cest vytvořit okrasný záhon a do něj umístit sloupková svítidla. Svítidla jsou tak více chráněna před poškozením například při údržbě trávníku.

A co když chci, aby díky světlu vynikly stromy, záhony nebo zahradní sochy?

Pokud chceme osvětlit strom v trávníku, tak je nutné mít zemní reflektor, který nebude při údržbě trávníku překážet. V okrasných záhonech je možné použít k osvětlení zeleně nebo soch zahradní reflektory se zapichovacím trnem. 

Zahradní osvětlení

Foto: Led-zahrada

Kabely je prý vhodné umisťovat pod zem. Jak velký zásah to představuje, pokud si někdo na světla „vzpomene“ až v momentě, kdy už má zahradu hotovou?

V hotových zahradách lze velmi jednoduše instalovat zahradní osvětlení na bezpečné malé napětí například 12 V. Jedná se o ucelené osvětlovací systémy, kde není nutné ukládat kabely hluboko pod zem. Kabely jsou vedeny v okrasných záhonech v hloubce cca 5 centimetrů pod povrchem. Trasy je dobré volit těsně vedle skrytých obrubníků nebo plotu, kde nedochází k nové výsadbě rostlin. Při průchodu trávníkem je lepší zvolit hloubku aspoň 15 centimetrů, aby nedošlo k poškození kabelu při vertikutaci trávníku. Právě možnost instalace v hotových zahradách je největší výhoda malonapěťových systémů zahradního osvětlení oproti klasickému osvětlení na 230 V. K provozu systému zahradního osvětlení na 12 V stačí v běžné zahradě jedna zásuvka, do které se připojí bezpečnostní transformátor.

Dají se i na zahradu instalovat nějaká chytrá světla, která můžeme ovládat na dálku pomocí mobilní aplikace nebo jiné technologie?

Chytrá domácnost – a s ní i chytré osvětlení – je trendem dnešní doby, který se nevyhýbá ani zahradě. Na trhu se prodávají různé systémy a technologie, například ovládání přes Bluetooth nebo WiFi a ZigBee. V podstatě se pomocí komunikační brány a chytrých svítidel vytvoří domácí síť, kde se dají jednotlivá svítidla přiřadit k různým světelným scénám. Lze u nich pracovat jak s barevnými efekty, tak i s intenzitou světla. Tato variabilita je asi hlavní výhodou smart svítidel, na druhou stranu tyto systémy vyžadují určitý čas na pochopení a nastavení.

Na jaké bázi se zahradní světla obvykle rozsvěcí – detekují pohyb, nebo svítí každý den po určitou dobu?

Osvětlení bych rozdělil do dvou skupin. Jedna skupina jsou svítidla vytvářející v zahradě světelnou scénu, a ty doporučuji provozovat v automatickém režimu. To znamená, že při setmění se osvětlení v zahradě automaticky rozsvítí a v nastaveném čase nebo po uplynutí určité doby (například 4 hodin) se opět samo vypne. Mám zkušenosti, že tak si člověk osvětlenou zahradu nejvíce užije, pokud jde o večerní atmosféru. Druhou skupinou jsou venkovní svítidla, jejichž světlo potřebuji pouze v určitý moment – při příchodu nebo příjezdu k domu, během pobytu na terase, při průchodu kolem domu… Tato svítidla doporučuji ovládat vypínači, popřípadě pohybovými čidly.

Zahradní osvětlení

Foto: Led-zahrada

Jakou údržbu bychom zahradnímu osvětlení měli dopřávat?

Venkovní osvětlení je poměrně nenáročné na údržbu. Občas je dobré zkontrolovat čistotu skel. Znečištěná skla snižují světelný výkon svítidel a mohou ovlivňovat i rozptyl světla. Zahradní svítidla se mohou očistit vlhkým hadříkem. Nikdy byste na ně neměli používat chemické čističe, které by mohly narušit povrch svítidel.

Osvětlení zahrady obvykle nejvíc oceníme v zimě, kdy se brzy stmívá. Dá se třeba u solárních světel vůbec předpokládat, že se přes krátký lednový den dostatečně dobijí?

Solární osvětlení je možné používat i přes zimu, pokud od něj neočekáváte velký světelný efekt a každodenní funkčnost. Nedostatek slunce v zimním období může vést právě k nedostatečnému dobíjení baterií a v kombinaci se silnými mrazy i ke snížení jejich životnosti. Solární svítidla zatím vnímám pouze jako dekorační a doplňkové osvětlení. Je ale pravděpodobné, že se i tato technologie bude nadále zlepšovat.

Zahradní osvětlení

Foto: Led-zahrada

Jak proměňují venkovní světla vodní prvky – bazén, jezírko nebo fontánu?

Vodní prvek v zahradě je přes den často centrem naší pozornosti. Osvětlením tekoucí vody dostaneme do zahrady i zajímavý efekt mihotajícího se světla. Na druhou stranu, pokud zanecháme vodní hladinu neosvětlenou a tmavou, tak se promění v úžasné zrcadlo, které nám bude zrcadlit osvětlené okolí.

Už jsem narazila na LED koule plovoucí v zahradním bazénu, světelné sochy nebo svítící kostky, na kterých se dá i sedět. Jaká všechna světelná kouzla se dají na zahradě vytvořit?

To v podstatě záleží na fantazii každého tvůrce. V zahradách se pracuje s různými světelnými efekty a vyjmenované světelné objekty dokáží světelnou atmosféru krásně doladit. V nabídce výrobců jsou například i vidle nebo hrábě se zabudovaným osvětlením. Stačí je připojit, opřít o kamennou zeď nebo kmen ořechu a světelný tahák pozornosti je na světě.

Zahradní osvětlení

Foto: Led-zahrada

Text: Veronika Košťálková, foto: led-zahrada.cz

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze