Image001-5.jpg

Jaké koupit hnojivo?

14. 08. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Staré zahradnické pravidlo sice zní: lépe nehnojit než přehnojit, ale některé rostliny a květiny se přece jen bez dostatečného množství živin neobejdou. Víte, kdy je lepší zvolit přípravky určené k aplikaci na listy a kdy pomalu […]

Staré zahradnické pravidlo sice zní: lépe nehnojit než přehnojit, ale některé rostliny a květiny se přece jen bez dostatečného množství živin neobejdou. Víte, kdy je lepší zvolit přípravky určené k aplikaci na listy a kdy pomalu rozpustné granule?

Tekuté, na listy, start, květ, plod… Označení, která najdete na obalech hnojiv, je spousta. Nejde však o rozmar výrobců, jednotlivé výrobky se odlišují svým použitím.

 

Základní rozdělení

Hnojiva se dělí na minerální a organická a také podle způsobu zpracování na sypká a kapalná. Ta druhá se ještě člení podle toho, jestli je rostliny přijímají přes půdu kořeny anebo listy, i když tato aplikace se využívá spíš výjimečně. Samozřejmě se dělí i podle toho, zda jimi chcete vylepšit růst trávníku, balkonovek, konifer nebo zeleniny. A jestli je do půdy přidáváte v sezoně, před setím či výsadbou nebo naopak na podzim.

 

Minerální hnojiva

Dodávají rostlinám základní prvky i některé mikroprvky, tedy hlavně dusík, fosfor a draslík v různých poměrech. Dále pak hořčík, mangan, železo, vápník, síru, případně další látky. Používají se pro základní hnojení půdy – ideální jsou pro větší pozemky – nejčastěji na podzim, neboť živiny uvolňují pomalu. K výhodám patří snadné dávkování, nízká cena nebo to, že je lze poměrně dlouho skladovat, pokud dáte pozor, aby nezvlhla. Musejí se ovšem používat do půd bohatých na organické hmoty, na kterou se živiny navážou. Kvalitu substrátu, tedy třeba jeho schopnost zadržovat vodu nebo zlepšovat strukturu, nezlepšují. Jen a pouze dodávají živiny. Také dejte pozor na správné dávkování – snadno jimi záhony přehnojíte a pak se zde nebude dařit rostlinám, navíc dojde k zasolení prostředí a majitelé studní by si měli dát pozor i na znečištění spodních vod. Minerálním hnojivům, tedy s výjimkou vápnění, se vyhněte, pokud chcete hospodařit podle pravidel ekologického zemědělství.

Mezi minerální hnojiva se řadí: NPK, Cererit, draselné soli, hořká sůl, Borax, mletý a dolomitický vápenec, dusíkaté vápno, ledek vápenatý, močovina nebo třeba ledek amonný.

Organická hnojiva

Organická hnojiva na rozdíl od těch minerálních dodávají půdě i humus a zlepšují její kvalitu. Patří mezi ně kompost a hnůj, který ale budete v přírodním stavu v malé městské zahradě nebo třeba na terase v truhlících používat těžko. V posledních desetiletích se však v obchodech objevují sypká organická hnojiva, která se připravují sušením, fermentováním a granulováním, čímž se odstraní jejich výrazný pach a také zmenší objem. Tato úprava nijak nemění jejich vlastnosti, kdy zlepšují kvalitu půdy, zvyšují její schopnost zadržovat vodu a provzdušňovat ji. Tím vším připravují výborné podmínky pro růst kořenů, tedy i celých rostlin. Vzhledem k jejich ceně jsou však vhodná jen na menší zahrady nebo pro pěstování v nádobách.

Mezi organická hnojiva se řadí: granulované a sušené slepičince, stejně upravený kravský a koňský hnůj, Trumf, Agro Natura, Hoštické hnojivo.

 

Hnojiva granulovaná a s pomalým uvolňováním

Jde o skupinu minerálních hnojiv, která však nemají sypkou formu. Jde o kapsle, tyčinky či granuláty, v nichž jsou živiny navázány na speciální látky a díky nim se uvolňují postupně a pomalu během celé sezony, tedy zhruba čtyři měsíce. Používají se především pro okrasné rostliny pěstované v nádobách a truhlících a také pokojovky. Hodí se i pro trávníky. V sezoně si díky nim můžete odpustit doporučené čtrnáctidenní hnojení. Jde ovšem o nejdražší typ hnojiva, pokud si přepočtete cenu na dávku živin.

Mezi tato hnojiva patří: Substral Osmocote, Pro Turf, Plantacode a podobné výrobky.

 

Kapalná hnojiva základní

Opět se řadí mezi ta minerální, tedy pouze dodávají rostlinám živiny ve formě snadno rozpustných sloučenin, a nezlepšují kvalitu půdy. Buď se prodávají sypká a doma si je sami rozpouštíte, nebo jako koncentrovaný roztok, který se dále ředí. Dávkování je jednoduché, jen opět pozor na přehnojení. Používají se pro výživu už vzrostlých rostlin, ideální jsou pro květiny a zeleninu v nádobách, hodí se pro samozavlažovací truhlíky, na balkony i do skleníků. Lze je využít také pro kapkovou závlahu, dají se použít i pro jednotlivé rostliny. Naředěná nelze dlouho skladovat, tekuté a sypké koncentráty vám vydrží dlouho, jen nesmějí přemrznout nebo navlhnout.

Do této kategorie se řadí: Kristalon start, Kristalon plod a květ, Kapka, Fantazie a další.

 

Hnojiva pro listovou výživu

Používají se především u pokojových rostlin, zejména epifytů a orchidejí. V zahradě je oceníte, třeba když potřebujete mimořádně a rychle pomoci nemocným a po krupobití oslabeným květinám či keřům. Přes listy nejsou schopné přijmout celou dávku živin na několik měsíců, ale rychle přijmou důležité prvky pro povzbuzení. Používají se i ve speciálních situacích, kdy nevhodné pH půdy blokuje příjem některých prvků přes kořeny. To je zejména známý nedostatek vápníku, který se projevuje hořkou pihovitostí dužniny jablek. Léčí se tak i chlorózy u peckovin, především u broskvoní, kde chybí železo.

Listové hnojivo se prodává pod označeními: Wuxal Kalcium, Wuxal Kombi Mg, Wuxal Super, Vegaflor a podobně.

 

Pro speciální druhy

Pro orchideje, azalky, sukulenty či konifery… V regálech najdete i speciální hnojiva určená pro jednotlivé druhy květin. Vyplatí se jen v případě, kdy máte opravdu hodně rostlin s těmito požadavky. To platí i u užitkových rostlin s výjimkou hnojiva na jahody. To totiž má nulový obsah chloru, který tomuto ovoci vadí. Běžná univerzální hnojiva tento prvek mívají, obsahují ho zejména sloučeniny draslíku.

 

redakce, foto Shutterstock

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze