Image000-14.jpg

Jako obývací pokoj pro rodinu

29. 01. 2020
Diskuze (0)
Sdílet

Možná si ani neuvědomujete, kolik volného času trávíte s rodinou na zahradě. Slouží jako místo odpočinku, sportování, her nejen pro malé děti a samozřejmě také zahradničení. Rodinná zahrada by měla tak trochu připomínat venkovní obývací […]

Možná si ani neuvědomujete, kolik volného času trávíte s rodinou na zahradě. Slouží jako místo odpočinku, sportování, her nejen pro malé děti a samozřejmě také zahradničení.

Rodinná zahrada by měla tak trochu připomínat venkovní obývací pokoj, který se dá využívat prakticky během celého roku, i když nejvíce času v ní budete trávit koncem jara a v průběhu léta. Už při plánování je třeba myslet na každého člena, aby zde mohl trávit čas po svém.

Prostor pro setkávání

I na ten nejmenší pozemek se určitě vejde terasa, na kterou se dostanete přímo z kuchyně nebo obývacího pokoje. Uvidíte, že tu budete trávit hodně času. Tento mezistupeň mezi domem a vlastní zahradou se totiž skvěle hodí pro grilování, víkendový oběd, menší oslavu, hraní deskových her nebo třeba jen pro četbu oblíbené knihy. Pobytová nebo také odpočinková terasa by měla být vždy umístěná na slunné straně domu. Stín zde v létě vytvoříte slunečníkem nebo markýzou. Pokud byste ji ovšem umístili třeba na východ, na jaře a na podzim byste na ní netrávili příliš mnoho času kvůli nepříjemné vlhkosti a nižší teplotě.

Dočasné a trvalé prvky

Zatímco některé stavby nebo prvky budou na zahradě trvale, jiné budujete jen na několik let – platí to především o dětských herních prvcích, sestavách a pískovištích. Ačkoli to tak možná nevypadá, mezi ty stálé lze zařadit houpací sítě či hamaky, které si užijí děti stejně jako dospělí. Vyčleňte jim proto pěkné a trvalé místo. Podobně tomu může být u posilovacích prvků, boxovacího pytle nebo třeba venkovních šachů.

Trávník v hlavní roli

Rodinná zahrada by samozřejmě neměla připomínat fotbalové hřiště, ale bez univerzálního trávníku se zde neobjedete. Zvláště si ho užijí děti jako přírodní sportoviště, stát se z něj může dočasné hřiště fotbalu nebo badmintonu. Dospělí ho zase rádi využijí pro meditaci či jógu. Zatímco skupinové hry mohou probíhat i před pohledy sousedů, pro jógu a meditaci spíš oceníte maximálním soukromí. Zahrada by tedy měla mít tyto herní a odpočinkové zóny rozčleněné podle využití.

Ohniště a gril

Rodinná zahrada by určitě neměla postrádat prostor pro přípravu pokrmů a stolování. V posledních letech jsou zvláště oblíbené venkovní kuchyně, které mohou být zařízeny podobně jako ty domácí. Ovšem velmi dobře vám poslouží i mobilní gril na terase.
Nejvíc si však užijete otevřené ohniště či krb. Platí to zvlášť pro děti, ale celá rodině zde zažije tu největší pohodu spojenou s přípravou jídla. Zákoutí s otevřeným ohněm by mělo mít dostatek soukromí, ale důležitá je i bezpečnost. Umístěte ho tak, abyste to měli blízko jak pro palivové dřevo, tak do kuchyně pro potraviny, nápoje, nádobí a vše, co si zapomenete donést.

Ohništi věnujte dostatek prostoru, do vzdálenosti i několika metrů místo zpevněte dlažbou nebo mnohem lépe kamenem. Po takové ploše se budete snadno pohybovat prakticky za jakéhokoli počasí a navíc snížíte riziko rozšíření ohně.

Pro dětskou zábavu

Na trhu jsou dostupné všemožné typy sestav herních prvků pro různé věkové kategorie, které se skládají z houpaček, domku, lezecké stěny nebo lan na šplhání. Děti se ovšem i bez těchto prvků obejdou, nejlépe jim totiž poslouží jejich vlastní zákoutí na zahradě. Vděčný a dlouhá léta oblíbený bude domek skrytý ve vzdálené části zahrady, samozřejmě na místě, kde budete mít zvlášť předškoláky pod dohledem. Do tohoto dětského světa moc nezasahujte, dopřejte potomkům seberealizaci. Pokud se přeci jenom rozhodnete pro nákup některého z herního prvku, pak určitě neuděláte chybu houpačkou. Pískoviště ocení děti předškolního věku, a vzhledem k tomu, že jde pouze o dočasný prvek, není třeba do něj investovat větší finanční částku. Pokud bude mít dostatečně velký rozměr a hloubku, mohou si tu hrát s dětmi i rodiče. Nezapomínejte na kryt, který ho ochrání třeba před venkovními kočkami, aby si zde neudělaly toaletu.

Posezení na zahradě

Na každou terasu a zahradu patří nábytek. Ideální jsou zahradní sestavy, které se skládají nejen ze stolu a židlí, ale mohou být vybaveny i praktickými úložnými boxy, do kterých lze schovat například potahy na nábytek. Při výběru setu byste měli zohlednit především způsob péče o nábytek, jeho hmotnost nebo například možnost polohovatelnosti. Některé materiály jsou dokonce prakticky bezúdržbové. Patří mezi ně:

teak – extrémně odolné dřevo s vysokým obsahem kaučuku a teakového oleje, které může být na zahradě prakticky po celý rok. Poradí si dokonce i s rychlou změnou teploty, se slunečním zářením, sněhem i škůdci. Protože mu nevadí vlhko, lze teakový nábytek celoročně uchovávat poblíž vodních prvků.

umělý ratan – oblíbený materiál pro městské i venkovské zahrady, který zaručuje pohodlný odpočinek. Je ideální volbou pro ty, kteří očekávají minimální požadavky na údržbu a snadnou manipulaci s nábytkem díky nízké hmotnosti.

eukalyptus – toto tvrdé a odolné tropické dřevo doplňuje většinou pevná hliníková konstrukce, díky tomuto spojení nábytek působí lehce a moderně. Eukalyptus si skvěle poradí s povětrnostními vlivy a potěší minimální potřebou údržby.

hliník – kovový design zahradního nábytku se hodí především do městské zahrady. Bývá nejčastěji vybavena výpletem z  umělé textilie, který je odolný vůči povětrnostním vlivům.


Rostliny a děti

Pro děti představují nebezpečí jedovaté druhy, ale jistým rizikem pro nejmenší jsou i trnité dřeviny nebo silné alergeny. Většina okrasných rostlin je nejedlá, přesto se otravy bát nemusíte. Dítě by jich muselo pozřít opravdu hodně, aby mělo obtíže. Ale protože jedovaté druhy jsou většinou hořké, dětem nechutnají, tedy jich moc nezkonzumují. Větším rizikem jsou ale keře s jedovatými plody, které se mohou stát velkým lákadlem.

Mezi rostliny, kterým se raději vyhněte, patří:

routa vonná (Ruta graveolens) – jde sice o léčivku, ale sluneční záření z ní dělá kontaktní alergen, který způsobuje tvorbu puchýřů

tis červený (Taxus baccataú – má jasně růžové jedné plody s jedovatými semeny

hlohyně šarlatová (Pyracantha coccinea) výhony jsou vybaveny silnými trny, které propíchnou i gumovou podrážku boty

škumpa orobincová (Rhus typhina) – jde o silný alergen

škumpa jedovatá (Rhus toxicodendron) – méně běžný druh škumpy je kontaktní alergen, způsobuje těžko hojitelné puchýře

náprstníky (Digitalis) – celá rostlina je prudce jedovatá

Naopak mezi ideální rostliny nejen do dětské zahrady se řadí bylinky, ovocné dřeviny, drobné ovoce, zelenina, kvetoucí okrasné rostliny vyjma těch silně jedovatých.

Kategorie: Zahrada
Tagy: Flóra na zahradě top
Sdílejte článek

Diskuze