Jako v zámecké zahradě
Fontány, vodotrysky či uměle vybudované potůčky bývaly kdysi výsadou šlechtických zahrad, projevem moci a bohatství. Dnes si je lidé pořizují z jiných důvodů. Zlepšují klima, dokážou navodit příjemnou atmosféru a také nabízejí možnost osvěžit se. […]
Fontány, vodotrysky či uměle vybudované potůčky bývaly kdysi výsadou šlechtických zahrad, projevem moci a bohatství. Dnes si je lidé pořizují z jiných důvodů. Zlepšují klima, dokážou navodit příjemnou atmosféru a také nabízejí možnost osvěžit se. Tekoucí voda do zahrady patří.
Stále častěji se na zahradách místo klasických bazénů s chemicky upravenou vodou objevují přírodní koupací jezírka. Právě ta lze kombinovat s vodotečemi či vodopády poháněnými vnitřním oběhem pomocí čerpadla. Tento systém je ovšem náročný na dodávku elektrické energie, a abyste se dočkali opravdu průzračné vody, musíte do systému zapojit i filtrační systém a čistící bakterie, které dokážou zlikvidovat veškeré živiny a organickou hmotu. Ovšem vodní prvky nejsou výsadou pouze rozlehlých zahrad. Vývěrový kámen, asijské pítko nebo fontánku lze umístit i na balkon či menší terasu, kde si chcete jen zpříjemnit letní pobyt na čerstvém vzduchu.
Stojatá, nebo tekoucí voda?
Jezírko, nebo potůček? Neboli nejprve se musíte rozhodnout, zda si přejete vodu stojatou nebo tekoucí. Každá z nich má své výhody i nevýhody a jsou různě náročné na údržbu. Proto si nejprve rozmyslete tyto věci: Zatímco rybník či jezírko se stojatou vodou působí silně uklidňujícím dojmem, a proto se hodí do odpočinkových zahrad, tekoucí potok či fontána mohou být pro někoho i poměrně rušivé, zvláště pokud voda protéká větší rychlostí. Ale pokud bydlíte u rušné silnice, je naopak vítané, když potok přehluší projíždějící auta.
Klidná vodní hladina funguje jako efektní zrcadlo, ve kterém se odrážejí okolní stavby i rostliny, zahrada díky tomu vypadá větší. Prostor zajímavě ozvláštňuje a plní barvami.
Pokud nevíte, kterou z variant vybrat a velikost zahrady vám to dovoluje, zkombinujte obě: pohybující se voda výborně okysličuje vodu stojatou, takže se skvěle doplňují, zvláště když chcete v jezírku chovat ryby.
Kde se bere voda
Vodní prvky v zahradě lze dělit na ty s přirozeným a umělým zdrojem vody. Rozšířenější bývá druhá varianta, kdy se voda bere nejčastěji z vodovodního řadu nebo studny. Jsou ovšem i takové zahrady, kde lze k napájení použít například podzemní prameny nebo vodu z místního potůčku. Oba zdroje mají opět jisté výhody i nevýhody.
Jestliže vodu přivádíte ze studně nebo vodovodního řadu, bude nutné vytvořit systém s čerpadlem poháněným elektrickým proudem. Pokud k napájení zvolíte podzemní prameny, voda v jezírku či potoku bude poměrně studená a nedostatečně prokysličená. Když své jezírko napájíte například z místního potůčku, který svádí vodu i z okolních toků, počítejte s tím, že nebude dokonale čistá. Zvláště v letních měsících může docházet ke splavům zemědělské půdy, která je bohatá na živiny, tedy způsobuje rychlý růst řas a sinic.
Udržujte ji čistou
I když zvolíte jako zdroj čistou vodu ze studně, vrtu nebo vodovodního řadu, na povrchu dojde k jejímu znečištění například organickou hmotou z okolních dřevin či posečené trávy, která se rychle rozkládá a uvolňuje živiny měnící složení vody. Ta je pak zvláště ve vyšších teplotách náchylná na růst sinic a řas. Pokud ji tedy chcete udržet čistou i bez použití chemický přípravků, určitě se neobejdete bez speciální technologie, která se skládá z několika filtračních komor a zpravidla se ukládá do šachty nebo zahradního domku. Ovšem to k dokonalé čistotě vody určitě nestačí, doporučuje se používat i bakteriální kultury, které jsou k tomuto účelu speciálně pěstovány a distribuovány do specializovaných obchodů.
Na kvalitu vody mají vliv i další aspekty. Například její chemické sloužení, hloubka jezírka, velikost hladiny a podobně. Pokud si vyberete vodu v pohybu, tedy třeba potůček či vodopád, které se přirozeně okysličují, je větší šance udržet ji v perfektním stavu.
V obou případech vám však pomůže jednoduchá rada: čím hlubší, tím lepší. Voda se tak přirozeně chladí. Ta v potůčku se mnohem lépe čistí, jestliže máte koryto vysypáno kamenivem hrubší frakce, než když zvolíte písek s vyšším obsahem jemných částic nebo dokonce jílu, který je obsažen v tom kopaném.
Pro rostliny a živočichy
Chcete v jezírku či kolem potoka pěstovat rostliny a chovat živočichy? Pokud ano, přizpůsobte tomu i typ vodního prvku. Rychle tekoucí voda není pro klidný život živočichů ani rostlin vhodná, navíc bývá chladná. Proto rostliny raději vysaďte až do břehové části, skvěle se zde bude dařit bahenním prvosenkám, blatouchům, sasankám nebo třeba kosatcům. Stejně tak živočichové budou spíše vyhledávat klidnou vodu s možností úkrytu mezi kameny a vodní rostliny. Ideální je kombinovat okrasné či koupací jezírko s vodou tekoucí, která se postará o prokysličení a částečně i filtraci.
Pro různé zahrady
Voda v pohybu má své kouzlo, které lze zakomponovat do různých stylů. Klasické fontány se budou skvěle vyjímat například ve formálních zahradách nebo v květinovém parteru. Minimalistické provedení si zase zaslouží moderní či městský styl. Potůčky a vodopády pak přirozeně doplní jezírko v okrasné či asijské zahradě. Zajímavé možnosti poskytují také přírodní prameniště, která najdou své uplatnění hlavně na přírodně udržovaném pozemku, kde poskytnou skvělé podmínky pro život různým druhům obojživelníků a hmyzu.
Z historie
Voda v zahradě byla odjakživa projevem moci majitele zahrady.
-
Mystikou byly opředeny vodní prvky v maurské i italské manýristické zahradě. Příběhy měly často antické podbarvení a vycházely často z řeckých bájí. Ve vodních prvcích byly často zakomponovány sochy antických hrdinů či oblud, se kterými hrdinové zápolili.
-
Tvůrci francouzských barokních zahrad často pracovali s fontánami a chrliči. Tekoucí voda byla přitom projevem bezedné moci majitele zahrady nebo samotného panovníka – vždyť voda ve velkém množství byla vždy určena pouze pro ty nejbohatší vrstvy.
-
Nenechte se zmást přirozeným vzhledem anglických krajinářských zahrad. Ramena řek, která tudy často protékají, sem byla před několika staletími často uměle svedena, aby vše vypadalo co nejmalebněji.
Voda a kámen
Dobrým spojencem vody je kámen, vedle sebe se vyskytují v přírodě, majitelé se snaží o totéž i v zahradách. Při tvorbě jezírek, potůčků, vodních kaskád i vodopádů je dokonce nepostradatelný, protože představuje hlavní a mnohdy i jediný stavební materiál. Jeho výhodou je dlouhá životnost a dobrá dostupnost. Pokud budete vybírat vhodný typ i pro svůj vodní prvek, určitě využijte místní zdroje. Přírodní kámen z místní lokality totiž na zahradě působí přirozeně a krásně do ní zapadne.
Lucie Peukertová, foto autorka a Shutterstock
Více informací se nachází v červencovém vydání z roku 2017.