Japonská zahrada na střeše
Pro zeleň by se mělo najít místo vždy. Především ve městech, kde je jí často žalostně málo. Samozřejmě že ne každý má možnost starat se o zahrádku uprostřed města. Pěkné výsadby, i když miniaturní, však mohou zatraktivnit […]
Pro zeleň by se mělo najít místo vždy. Především ve městech, kde je jí často žalostně málo. Samozřejmě že ne každý má možnost starat se o zahrádku uprostřed města. Pěkné výsadby, i když miniaturní, však mohou zatraktivnit i balkóny či terasy, případně i střešní zahrady, jejichž budování je nyní velmi moderní. Mnohé z nich jsou dokonce tak zajímavé, že předstihnou ty klasické. Do jedné takové vás nyní zveme…
Moderní střešní zahrada, kterou vás tento měsíc provedeme, se nachází v Evropě, ale dýchá atmosférou dalekého Japonska – málokdo by řekl, že nejde o výsadbu na některé z moderních budov v asijském velkoměstě. O její přitažlivý vzhled, který je zároveň příznačný i netypický, se zasloužili dva japonští zahradní designéři Tomoko Osonoe a Kei Iwata.
Dominantou je bonsaj
Na poměrně malém prostoru vytvořili designéři překrásnou zelenou a především reprezentativní oázu. Kompozice je druhově i barevně rozmanitá, přehledná, prakticky řešená, celoročně přitažlivá a co je podstatné, její tvůrci maximálně zohlednili podmínky dané lokality – větrno, vlhko a hodně slunce a též časté extrémní výkyvy teplot. Majitelé této nevelké střešní zahrady mají velkou zálibu v japonském zahradním umění, dokonce do Japonska vycestovali a několik zahrad tam navštívili. Té jejich dominují překrásné, precizně tvarované bonsaje vytvořené z borovic, které jsou nejvzácnější součástí výsadby. Pohledovým magnetem je však i javor dlanitolistý (Acer palmatum Dissectum), jehož purpurové listy zajímavě kontrastují s převažující zelenou. Jeho převislé větve zároveň dotvářejí kompozici různých růstových forem, které jsou v zahradě zastoupeny (křovité, sloupovité, plazivé…).
Japonský nádech propůjčují výsadbě především působivé bonsaje z borovic a červenolistý japonský javor. |
Také na střeše může vzniknout atraktivní květinový záhon, je však třeba pro něj vytvořit adekvátní podmínky. Tady rostou kakosty, kosatce, máky, lupiny a šalvěje.
|
Uplatnilo se tu několik prvků moderní zahradní architektury – příkladem jsou i tyto stroze působící kovové schůdky. Designéři precizně pracovali též s kamenem – navrhli nejen originální dlažbu, ale i štěrkové plochy v místech, kde by nic nerostlo. |
Zahrada jako umělecké dílo
Tak jako každá japonská zahrada, i tato střešní je plná symboliky a odráží hlubokou úctu Japonců k přírodě. Z bílého štěrku je zde vytvořen obraz řeky, kterou přerušuje několik ostrůvků z nenáročných sukulentů. Kompozice symbolizuje typickou japonskou krajinu a zároveň je přitažlivou možností, jak zjemnit vzhled strohé, sluncem rozpálené dlážděné plochy. V těchto podmínkách se sukulentům daří nejlépe. V zahradě nechybí ani vytrvalé dřeviny – zastoupeny jsou hlavně zakrslými jehličnany, a dokonce i japonskými azalkami. Kromě rostlin s okrasnými listy je tu vysázeno i několik pěkných cibulovin (především okrasných česneků) a též dlouhokvetoucích trvalek a okrasných trav. Ty se v zahradách vybudovaných v japonském stylu běžně neobjevují, a ačkoli kvetou množstvím pestrých sytých barev, nepůsobí tu rušivě. Naopak, originálně dotvářejí dílo šikovných zahradních designérů.
Člověk vstupující do této střešní oázy má pocit, že se dívá na nádherný obraz, a musí se pozastavit nad jejím precizním uspořádáním. Rostliny jsou zde vysázeny v praktických vyvýšených záhonech, díky čemuž je péče o ně pohodlnější, a navíc se tím zajímavě rozčlení prostor. Záhony jsou umístěny pod moderně působící, decentně dekorovanou šedou zdí, která je ideální kulisou pro výsadbu a zároveň poskytuje zahradě příjemné závětří a azalkám potřebný stín. Designéři přitom nezapomněli ani na místečko, kde si mohou majitelé posedět a kochat se okolní nádherou – umístili sem lavičku a mobilní dřevěné kostky, které kromě příležitosti k sezení poskytují i praktický úložný prostor. V zahradě je však dostatek místa i pro rozložení lehátka či zahradních křesel a našlo se i dost prostoru pro zajímavou drátěnou plastiku. Ačkoli ani ona příliš nezapadá do tradiční představy japonské zahradní kompozice, v tomto celku rozhodně nepůsobí rušivě. Také japonské zahradní umění se zkrátka mění a jsou na něm vidět evropské vlivy.
Šarmantní krasavice
Za zmínku stojí i promyšlené uspořádání rostlin v této zahradě. Tam, kde je nejvíce slunce, rostou trvalky – kakosty, šalvěj, máky, kosatce a další. Tam, kde je slunce méně (například pod dřevinami či lavičkami), mají zase místo kapraďorosty a půdopokryvné šalvěje. A výborně se jim tu daří. To však lze říci vlastně o všech rostlinách – i díky tomu působí tato střešní zahrada harmonickým dojmem, upraveně a vůbec ne všedně. Není se proto co divit, že majitelé po ní vodí své hosty s náležitou hrdostí, i když, jak sami tvrdí, stále mají pocit, že to ještě není ono. Zahrada je stará asi čtyři roky a s přibývajícím věkem je stále šarmantnější, pokud ale bude vyžadovat změnu, majitelé se jí prý bránit nebudou.
Dalším z použitých materiálů je vedle kamene a kovu dřevo, které se zde uplatnilo v podobě zahradního nábytku. Dřevěné kostky na sezení výborně zapadají do celkového konceptu této střešní zahrady a zároveň ukrývají malé úložné prostory.
Vydlážděnou plochu přerušuje kamenná řeka s několika zelenými ostrůvky – ploškami s vysázenými suchomilnými trvalkami (lomikameny a rozchodníky).
Jaké rostliny použili designéři
Dřeviny: Trvalky, trávy a kapraďorosty: |
TEXT a FOTO: Daniel Košťál
ZDROJ: časopis HOME 2011 JagaMedia, s.r.o.